UPS Kargo E-Ticaret Entegrasyonu Nedir?|Tüm Avantajları

UPS kargo e-ticaret entegrasyonu, lojistik firmasıyla anlaşılarak sitenize gelen siparişlerin sevkiyat süreçlerinin otomatize edilmesini sağlayan modüldür. Son dönemlerde özellikle pandemiyle birlikte online alışverişe olan ilgi arttı. Bununla birlikte kargo entegrasyonlarına verilen önem de artmaya başladı. E-ticaret kanallarında büyümenizi sağlayacak faktörlerden biri de kargo entegrasyonlarıdır. ​E-ticaret siteniz büyümeye başladıkça lojistik süreçle yakından ilgilenmek sizi oldukça zorlayacaktır. Gelen siparişlerle ilgili teslimat bilgilerini manuel olarak elinizle girmek, kargo durumunu takip etmek ve müşterileri bu konuda bilgilendirmek, sisteme tüm detayları girmek ilk zamanlar kolay olsa da zamanla günde yüzlerce kişiye ulaşmaktadır.  Kargo entegrasyonu ile zamandan ve maliyetten tasarruf ederek, siparişlerinizi daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde göndermeniz.  UPS, kargo e-ticaret entegrasyonu da sizin için tüm sevkiyat sürecini yöneterek, zamandan tasarruf etmenizi ve hataya yer vermeden işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar.

UPS Kargo 1907 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuştur. 1976 yılında Avrupa pazarına, 1988 yılında ise Türkiye pazarına girmiş dünyanın en eski lojistik firmalarından birisidir. 220'den fazla ülke ve bölgede paket teslimatı yapan şirketin Türkiye'de 260'tan fazla noktada şubesi ve 3.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır. Online ticaret yapan her büyüklükte  firma için özel çözümler sunan kargo firmasının 23 aktarma merkezi ve 3.000 m² ‘den fazla SCS depolama alanımı ile Türkiye'de önemli bir yeri bulunmaktadır. ​​​​​

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar için kaliteli gönderim süreçleri sağlamak ve hataları minimuma indirmek müşteriyi memnuniyeti açısında büyük önem arz etmektedir. ​ Global çapta hizmet veren ve sektörün öncülerinden olan UPS de bu konuda güvenle tercih edebileceğiniz dünyanın en büyük kargo firmasıdır. Entegrasyon sağlandığında müşteri beklentilerini hataya yer vermeden hızlıca karşılayacak e-ticaret sitesi ve kargo firması arasındaki operasyonları otomatize edecek  UPS, Aras, Mng, Sürat, PTT, Yurtiçi gibi sektörün lider lojistik firmalarıyla işbirliği yapılarak çeşitli  kargo entegrasyonları sağlamanız sitenizin büyümesi açısından önemli bir kriterdir.

​UPS Kargo EticaretYap Entegrasyonunun Aşamaları

1- Müşteri e-ticaret sitesinde siparişini verir ve bu bilgi sisteme aktarılır.

2- Siparişi verilen ürünler hazırlanır.

3- E-ticaret sitesinde hazırlanan ürünler Kargo Hazır sürecine getirilerek kargo firmasının paneline aktarılır.

4- Panele aktarılan siparişler kontrol edilir ve bir problem var ise lojistik şirketi tarafından düzeltilir; yok ise ​​kargo etiketleri yazıcıdan çıkarılarak kutulara bastırılır.​ Bu etiket üzerinde müşterinin adı-soyadı, adresi ve telefon bilgileri yer alır. Aynı zamanda satıcı bilgileri de yer alır.​

5- Hazırlanan paketlerle ilgili bilgiler kargo firması tarafından görülerek paketlere göre araçlar ve kutuları alacak personeller belirlenir.

6- Ürünlerin kargo firmasına verildiğine dair müşteriyi bilgilendirici SMS ve e-posta gönderilir.

6- Kargo firma çalışanı sistemine aktarılan ürünlerin barkodunu okutarak  teslim almaları gereken adette ürün olup olmadığını kontrol eder ve ürünleri şubeye götürür.

7- ​Müşteriler kargo sevkiyatının durumlarını kontrol etmek istediklerinde sadece eticaret sitesinde bulunan "siparişlerim" bölümünden kargo durumlarını görüntüleyebilir.

8- Müşteri üye panelinden ürün teslim olana kadar takibini gerçekleştirir.

9- ​Kargo entegrasyonları ile birlikte müşterilerin tekrar lojistik şirketinin sitesine girerek kargo takip numarasını yazmalarına gerek kalmamaktadır. Bu sayede ve e-ticaret sitesinin yaptığı işe ne kadar hakim olduğunu da anlamış olurlar.

10- ​Ürünler teslim edildiğinde, otomatik olarak bu bilgi lojistik şirketinden alınır ve müşteriye teslim edildiğine dair bir e-posta ve SMS gönderilir. Ürün bilgisi ise siteden "teslim edildi" olarak değiştirilir.​

UPS Kargo EticaretYap Entegrasyonunun Avantajları

 • Hazırlanan bu entegrasyon sayesinde  evraklarla uğraşmanıza da gerek kalmadan kolay bir kargo süreci sağlarsınız.
 • Müşterilerin ve firmaların kolayca çözebileceği yalın bir panel oluşturulmuştur.
 • ​Kargo bilgilerini öğrenmek istediklerinde müşteriler e-ticaret sitenizdeki üye paneline girerek "siparişlerim" bölümünden tüm bilgilere tek tıkla ulaşır.
 • Tek panel üzerinden kargo takip numarası, kargonun nerede olduğu, ne zaman yola çıkacağı gibi tüm sevkiyat detaylarına ulaşma imkanı sağlar.
 • Alıcı bilgilerini ve tüm kargo detaylarını sisteme girmenize gerek kalmadan bilgiler kargo firması tarafından sitenizdeki panele aktarılır.
 • İşlemler anlık gerçekleştiği için zamandan tasarruf sağlarsınız.
 • Hatayı minimum seviyeye indiren bu entegrasyonlar sayesinde müşteri memnuniyetini artırmış olursunuz.
 • ​Ürünlerinize tek panel üzerinden "barkod oluştur" komutu verdiğinizde tüm hazırlanan siparişleriniz için barkodlar oluşturulup listelenir. Daha sonra kolayca çıktı alıp kargoların üzerine yapıştırılır
 • Kargoya hazır olan siparişler, tek tıkla lojistik şirketine otomatik aktarılır.
 • Manuel işlemlere gerek kalmadan hatasız ve hızlı bir kargo süreci sağlanır.
 • Müşteri kargosunun durumunu öğrenmek için e-ticaret sitesindeki üye paneline girerek siparişlerim bölümünden tüm detaylara kolaylıkla ulaşır.

​Eticarette Müşteri Memnuniyeti İçin Kargo Entegrasyonları Yapmanın Önemi

Eticaretyap olarak UPS Kargo ile yapmış olduğumuz entegrasyon yukarıdaki tüm imkanları sunmakla birlikte, firma ihtiyaçlarına göre de şekillenmektedir. UPS Kargo entegrasyonu ve tüm kargo, pazaryeri, muhasebe entegrasyonları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.