XML Entegrasyonu

XML Entegrasyonu

XML entegrasyonu  tedarikçi yönetimin bir parçasıdır ve e-ticaret siteleri arasında kurgulanmaktadır. Bir e-ticaret web sitesinde bulunan ürün veya hizmet verilerinin tamamının XML şeklinde başka bir e-ticaret web sitesine doğrudan aktarılmasını sağlar. XML entegrasyonun paylaşılması içerikte yer alan verilerin sayısına göre birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

XMLentegrasyonu; temelinde tedarikçide bulunan resim, özellik, açıklamaları tek tuşla kendi sisteminize aktarmayı sağlamaktadır. Her gün gerçekleştireceğiniz güncelleme ile tedarikçinizin fiyatlarını kendi fiyat listenizde güncellemek mümkün hale gelmektedir.

XML entegrasyonuyardımıile bu şekilde mağazanızca binlerce, milyonlarca ürünü bulundurmak zorunda kalmadan istenilen ürün ya da hizmeti müşteriye ulaştırma imkânına sahip olabilirsiniz. Bu da birbirinden ayrı her iki e-ticaret web sitesinin birbiri ile iletişim halinde olma durumu şeklinde yorumlanabilir.

Bu sistem daha çok stoksuz ürün hizmeti veren DropShopping olarak adlandırılan firmalar ve işletmeler arasında sıkça görülmektedir. Tur operatörleri, seyahat acentaları ve oteller gibi turizm sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

XML Entegrasyonu Özellikleri

XML entegrasyonu ile belli başlı bir ürün ya da hizmet satan firma ya da firmalar ile ortak şekilde anlaşma sağlanarak, bu hizmet ya da ürünleri tek site altında toplamak mümkündür. XML entegrasyonu e-ticaret web sitelerinde son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle birbirinden farklı hizmet ve ürünlerin özellikleri, açıklamaları, görselleri tek tuş ile tek çatı altına toplanabilmektedir.

XML entegrasyonunu gerçekleştirebilmek için tedarikçiler ve e-ticaret sitesi ile arasında sözleşme oluşturulmalıdır. Taraflar sözleşmeye dair ilgili taahhütleri kabul ettikleri takdirde söz konusu verilerin e-ticaret sitesi üzerinde kullanılması sağlanır.

XML Entegrasyonu Üç Kavram Olarak Toplanır;

  • XML hizmeti veren kurum veya tedarikçi
  • E-ticaret kaynaklı oluşturulan açık kodlu yazılım/altyapı
  • Açık kodlu e-ticaret web sitsine XML yazılımını entegrasyonu sağlamak adına yazılım modülleri

XML Entegrasyonun Avantajları

XML entegrasyonu e-ticaret sitelerinin yükünü azaltan bir servistir. Tek adımla tüm verileri aktarmayı sağlar. XML bazı avantajları şu şekildedir;

  • Tedarikçi ve müşteriler arasında gerçek zamanlı iletişim kurmayı sağlar.
  • Entegrasyon verileri güncellenmesini sağlar.
  • Başka sitede bulunan hizmet veya ürünlerin siteye has fiyatları tanımlanabilir.
  • Stoksuz e-ticaret satış sağlar.
  • Başka bir e-ticaret sitesinde bulunan ürünleri satışını sağlar.
  • Ürün ya da hizmet bilgilerini uzun ve zahmetli tek tek girme zahmetinden kurtarır.