Yurtiçi Kargo E-Ticaret Entegrasyonu Avantajları

Yurtiçi Kargo e-ticaret entegrasyonu, e-ticaret sitenize gelen siparişlerin Yurtiçi Kargo şubesine otomatik olarak aktarılabilmesini sağlayan bir modüldür. Ülkemizin ilk kargo şirketi olan Yurtiçi Kargo 1982 yılından bu yana yurtiçi ve yurt dışı hizmetlerini sürdürmektedir. Sektördeki lider konumunu müşteri odaklı hizmet anlayışı ve gelişmiş kargo hizmetleri sayesinde korumaktadır. Firmanın uzun yıllardır verdiği güvenden dolayı büyük bir kitlenin ve birçok firmanın kargo süreçleri için Yurtiçi Kargo'yu tercih ettiğini biliyoruz. Bu nedenle yazımızın devamında sektöre yeni giren eticaret firmaları ve pazarda uzun süredir varlığını sürdüren e ticaret firmalarının mutlaka yararlanması gereken bir modül olan "Yurtiçi Kargo Entegrasyonu Modülü" hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Kargo Entegrasyonu Nedir?

Kargo entegrasyon modülü, eticaret sitenizin müşteri memnuniyetini arttırmanın yanında manuel olarak yapmanız gereken tüm müşteri-kargo firması arasındaki işlemlerin firmanız adına otomatik olarak sisteme işlenmesini sağlar. Kargo entegrasyonu, eticaret sitenize düşen siparişler üzerinden kargo bilgilerinin çekilmesiyle barkod ve kargo fişini otomatik olarak saniyeler içerisinde hazırlayabilen özel bir modüldür. Yazılım firmalarının özel olarak hazırladıkları bu modül firmaları; kağıt israfından kurtararak kağıt fatura arşivleme sorununu ortadan kaldırmalarına yardımcı olur. Firmanın tüm müşteri bilgilerinin sisteme girilmesi, kargo sürecinin takibi ve bilgilendirmeleriyle ilgilenmesi gerekmektedir. Ancak kargo entegrasyonu sağlandığında bu işlemlerin takibi için ekstra işçi çalıştırmaz ve çalışanlarınızı gereksiz iş yükünden kurtarabilirsiniz.

Müşteri faturalarını arşivleme kısmı ise şu şekilde çalışır; kargo fişleri modül içerisinde arşivlenir ve e-fatura dokümanı olarak hazırlanır. Sonrasında dilediğiniz zaman PDF şeklinde dokümanları indirebilirsiniz. Bu işlem ciddi anlamda kağıt tasarrufu sağlamanızın yanında firmanızı karmaşıklıktan ve faturaların kaybolması riskinden korur. Müşteri faturalarını hiçbir şekilde kaybetmezsiniz. Birlikte çalıştığınız yazılım firmasının hazırladığı özel panel sayesinde tek bir tıkla, alıcı hakkındaki tüm bilgiler sipariş sisteme düştüğünde otomatik olarak görüntülenir. Gördüğünüz gibi yeni eticarete başlayanlar ya da uzun yıllardır sektörde olup manuel işlem yapmak zorunda kalan firmalar için kargo entegrasyonları büyük avantajlar sunmaktadır. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarının sorunsuz şekilde karşılanması için e-ticaret sitesi ve kargo firması arasındaki işlemleri otomatize edebilen bu modül sayesinde Aras, Mng, Sürat, PTT, Yurtiçi gibi sektörün lider lojistik firmalarıyla işbirliği yapılarak çeşitli kargo entegrasyonları geliştirilmektedir.​ Siz de Yurtiçi Kargo e-ticaret entegrasyonunu gerçekleştirmeye karar verdiyseniz gelişmiş kargo entegrasyonu çözümlerinden faydalanabilirsiniz.

İlgili Yazı: ​Kargo Entegrasyonu Nedir, Firmalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Kargo Entegrasyonu Hangi Aşamalardan Oluşur?

 • E-ticaret sitesi üzerinden müşteri ilk siparişini verir.
 • Müşterinin talep ettiği ürünler hazırlanır.
 • E ticaret sitesinde kontrol edilip hazırlanan ürünler "Kargo Hazır" sürecine getirilir.
 • "Kargoya hazır" siparişler, panelden yapılacak tek bir tıklama ile birlikte çalışılan kargo firmasının paneline otomatik olarak aktarılır.
 • Aktarılan siparişler ile ilgili problem varsa lojistik şirketi size ulaşır. Eğer sorun yoksa lojistik şirketinden ürüne ait etiket otomatik olarak alınır ve ekrana getirilir.
 • Kargo etiketleri yazıcıdan çıkartılır ve kutulara bastırılır.
 • Müşteriye ürünün kargoya verildiğine dair bir e-posta ve SMS gönderilir.
 • Kargo firması, sistemine otomatik olarak aktarılan ürünlerin tüm bilgilerini görür ve kaynaklarını (araç, kutuları alacak personel sayısını) buna göre ayarlayıp teslim almaya gelir. (Kargonun alınması için özel olarak lojistik şirketinin aranmasına gerek yoktur)
 • Kargo firması görevlileri, kutuları teslim aldıktan sonra barkodları okutarak otomatik gönderilen adetler ile teslim alınanlar arasında fark olup olmadığını kontrol ederek ürünleri şubesine götürür.
 • Müşteri, kargosunun sevkiyat durumunu öğrenmek için yalnızca eticaret sitesindeki üye paneline giriş yapar.
 • "Siparişlerim" bölümünden tüm bilgileri görüntüleyebilir.  Tekrardan lojistik şirketinin sitesine girerek kargo takip numarasını yazmasına gerek yoktur.
 • Müşteri e-ticaret firmasının özel olarak hazırladığı üye panelinden ürün teslim olana kadarki süreci kolayca takip edebilir.
 • Sipariş müşterisine teslim edildiğinde, otomatik olarak bu bilgi kargo firmasından alınır ve müşteriye teslim edildiğine dair bir e-posta ve SMS gönderilir.
 • Müşteri memnuniyetinin sağlanması için ürün teslim edildiğinde, e-ticaret sitesinin önceden hazırladığı "İyi Günlerde Kullanın" konulu bir mesaj e-posta ve SMS ile gönderilir.
 • Sipariş süreci "Teslim Edildi" olarak otomatik güncellenir.

Eticaretyap Yurtiçi Kargo Entegrasyonunun Avantajları

 • EticaretYap firması sizin için Yurtiçi Kargo ile anlaşma sağlamıştır. Firmanız için ekstradan anlaşma sağlamanıza ve evrak yüküyle uğraşmanıza gerek kalmaz.
 • Kullanılan panel basit ve anlaşılır olarak tasarlanmıştır. Müşterilerin kolayca çözebileceği aktarım ekranları özel olarak hazırlanmıştır.
 • Manuel iş yükünüz ortadan kalkarak kargo firmasındaki operasyonların tümü direkt olarak panelinize otomatik olarak aktarılır.
 • Verileriniz kolayca aktarılır, müşteriler tek panel üzerinden kargo takip numarası, kargonun nerede olduğu, ne zaman yola çıkacağı gibi sevkiyat sürecinin tüm detaylarını görebilirler.
 • Entegrasyon modülü sayesinde e ticaret siteniz sipariş aldığıda müşteriye ait ad, soyad adres telefon gibi kargo için gerekli olan tüm bilgiler siteniz tarafından kargo firmasına iletilir.
 • Zamandan ve maliyetten tasarruf ederek firmanızı geliştirmek için strateji ve plan oluşturmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Yurtiçi Kargo Entegrasyonu İle Müşteri Memnuniyetini En Üst Seviyelere Çıkartabilirsiniz

Eticaret sektörünün her yeni gün farklı bir boyut kazanmasına paralel olarak lojistik sektörü de önemli gelişimler kat etmektedir. Bu gelişmelerle birlikte kullanıcılar gelişen teknolojiden her alanda yararlanmak istemektedirler. Kullanıcılar artık kargo sürecinin her anından haberdar olmak ve yeni teknolojinin getirdiği hız kavramını deneyimlemek istemektedirler. Bir internet sitesinden satın aldıkları ürünün nerede olduğunu, ne zaman yola çıktığını, kaç gün içinde ellerine geçeceğini görebilecekleri bir modül kullanmak kullanıcılar için oldukça memnun edici olmaktadır. Dolayısıyla eticaret firmaları, güvenilir bir yazılım firmasıyla çalışarak kargo entegrasyon modülünü eticaret sitelerine entegre ettirdiklerinde büyük bir müşteri memnuniyeti sağlayacaklardır. Kullanıcılar kargo entegrasyon modülü ile kendilerini daha iyi hissetmenin yanında firmaya olan sadakatleri de artacaktır.

​E-Ticarette Satışlarınızı Arttırmak ve Başarılı Olmak İçin Güvenilir Bir Yazılım Firmasıyla Çalışmalısınız

Eticaret sektöründe görünür olmanız, günde yüzlerce hatta binlerce kişiye satış yapabilmeniz mümkün. Sektörün lider online satış mağazalarından biri olabilir, pazaryeri sahibi olarak birçok firmayı bünyenizde barındırabilirsiniz. Her firmanın gibi siz de en iyi eticaret sitesine sahip olmak, internetten geniş kitlelere satış yapmak, N11 gibi bir siteye sahip olmak ya da HepsiBurada gibi bir site kurma hayaline sahip olabilirsiniz. Bu hayalinizi gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan tek şey ise sizi doğru şekilde yönlendirecek olan güvenilir bir yazılım ekibidir. EticaretYap ekibi olarak alanlarında uzman, genç ve dinamik yazılım ve pazarlama ekibimizi bünyemizde barındırarak eticaret yazılımları ve dijital reklam alanlarında en iyi hizmeti vermekteyiz. Firmanızın internetten satış için ihtiyaç duyduğu tüm modülleri sizler için geliştirerek zorlu süreçten sizleri kurtarıyoruz. Firmamız en iyi eticaret paketlerini özel teknolojilerle geliştirerek internetten satışa dair gereken tüm modülleri paketler halinde firmalara sunmaktadır. Firmamızla birlikte çalışarak Yurtiçi Kargo Entegrasyonundan faydalandığınızda özel teknolojilerle geliştirilen panel üzerinden tek tıkla lojistik sürecini görüntüleme imkanına sahip olursunuz. EticaretYap 'ın yazılım hizmetlerinin yanında, marka bilinirliğinizi artırmak, Google'da en üst sıralarda yerinizi almak ve satışlarınızı arttırmanızı sağlayacak dijital pazarlama ekibimizden de destek alabilirsiniz.