Kimler E-ticaret Vergisinden Muaf Tutulacak? (2022)

Resmi Gazetede yayımlanan 7256 sayılı kanun gereğince 1 Ocak 2021'den itibaren e-ticaret sitelerinde vergi muafiyeti uygulanmaya başladı. E-ticarete yeni başlayacaklar ve hali hazırda internetten satış yapanlar için vergi yükünün belli bir oranda kalkıyor olması e-ticarete olan rağbeti de artıracak gibi görünüyor. Ayrıca e-ticaret sitelerinde vergi muafiyeti ile kayıt dışı satışların da önlenmesi planlanıyor.

1 Ocak'tan İtibaren Uygulanmaya Başlayan Vergi Muafiyeti Şartları Nelerdir?

E-ticaret sitelerinde vergi muafiyeti hakkından yararlanmak isteyen şahıs ve firmaları izlemesi gereken adımlar;

  1. Vergiden muaf esnaf belgesi alınması
  2. Bir bankadan ticari hesap açılması
  3. Tahsilatların yalnızca bu hesap üzerinden gerçekleştirilmesi

​Kimler Vergi Muafiyetinden Yararlanabilir?

  • Evde imal edilen ürünleri internetten satan kişiler.
  • İş yeri bulunmayan şahıslar.
  • Sanayi tipi veya seri üretim kabiliyeti olan makine ve alet kullanmayan kişiler.

Ayrıca vergi muafiyetinden yararlanmak için toplam hasılatınızın 220 bin TL’yi aşmaması gerekmektedir. Bu tutarı aşan e-ticaret siteleri vergi muafiyetinden yararlanamamaktadır. E-ticaret sitelerinde çalışan kişiler bulunuyorsa firmalara %2 oranında gelir vergisi yansıtılmaktadır. Çalışan bulunmayan firmalara ise %4 gelir vergisi uygulanmaktadır.

İlgili Yazı : EkoCari Nedir?

E-İhracatta Vergi Muafiyeti Var Mı?

Yeni çıkan kanun sayesinde e-ihracat yapan şahıs ve firmalar da vergi muafiyetinden yararlanabilmektedir. E-ihracat ile yurtdışına satış yapan kişiler bu yasa sayesinde daha avantajlı olarak pazarlamalarını yapabilmektedir. Bunun yanı sıra e-ticaret ile ürünlerini yurtdışına satan kişilere sadece %50 kazanç istisnası uygulanmaktadır.

Kargo firmaları tarafından düzenlenen elektronik ticaret gümrük beyannamesi ile satış yapan kişiler "yazılım, tasarım ve hizmet" alanlarında ihracat yapıyorlarsa bu vergi kapsamına girmemektedir. Yani "yazılım, tasarım ve hizmet" alanlarında e-ihracat yapan kişiler vergiden muaf olmayacaklar.

E-ticaret Sitelerinde Vergi Muafiyeti Avantajları

Pek çok kişi internetten satışa başladığında vergi vermesi gerektiğini bilmiyor veya yasa dışı olarak satış yapıyordu. Vergi muafiyeti sayesinde kişilerin yasal yollarla satış yapması kolaylaşmış oldu.

E-ticarete olan ilginin artması sağlandı. Ülkemizde el işi üretimin ne kadar fazla olduğunu düşündüğümüzde bu kişilerin internetten satış yaparak para kazanmaya başlaması satışlarını da artıracaktır.

Evde üretilen takı, süs eşyası, örgü gibi ürünlerin satışını yapan kişiler kendi şirketlerini kurarak hızlıca bir eticaret sitesini yasal olarak kurma imkanı sağlandı. Bu sayede ürünlerin daha büyük bir pazarda insanlara ulaşabilmektedir.

İnternetten satış yapmaya başlamak isteyen kişiler için oldukça avantajlı olan vergi muafiyeti sayesinde siz de evde ürettiğiniz ürünleri yasal yollardan ve vergi vermeyerek satmaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan e-ticaret sitesi için Eticaretyap firması olarak en kaliteli yazılım alt yapılarını müşterilerimize sunmaktayız. Hayal ettiğiniz eticaret sitesini en kısa zamanda ortaya çıkararak satışlarınıza başlamanıza yardımcı olabiliriz. Ayrıca ekibimizde bulunan dijital pazarlama uzmanlarımız ile satışlarınıza nasıl yön vereceğinize karar verebilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerimizden ihtiyacınıza uygun olanı şimdi seçerek satışlara başlayın! Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.