Affiliate Marketing İle İlgili Merak Edilen Her Şey ! - EticaretYap

İnternet üzerinden para kazanmak isteyenlerin son yıllarda sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biri de affiliate marketing sistemidir. Oldukça karlı olan bu sistem ile belli bir zaman sonra uyuduğunuz yerden bile para kazanmak mümkün hale gelebilir. Affiliate sistemi, firmaların ürettikleri ürünleri internet üzerinden tanıtarak oluşan başarılı satışlarda, satış bedelinden komisyon alan sistemdir. Daha anlaşılır bir şekilde özetlersek dijital pazarda gerçekleşen komisyon alma yöntemi diyebiliriz. Nasıl ki bir işte aracılık yapıldığında pay alınıyorsa aynı şey internet üzerindeki aracılıkta da geçerlidir. "Cost Per Action" olarak bilinen affiliate sistemi Türkçeye "işlem başına maliyet" olarak çevrilmiştir. Doğru sistem oturtulduktan sonra yapılan reklamlar üzerinden kişiler para kazanmaya başlamaktadır.  Üstelik herhangi bir para yatırmaya veya yatırımları olmasına da gerek yoktur. Aynı zamanda yapılan iş fiziksel ürün satmak olsa da affiliate marketing yapan kişiler üretim, kargolama veya müşteri hizmetleri adımlarında yer almazlar. Siz de freelance çalışma düzeninde yaşamak ve evden para kazanmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilir affiliate marketing nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

 

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Firmalara satış ortaklığı yapmak için pek çok adımı bir bir atarak kendinizi geliştirmelisiniz. Bu işi hobi olarak değil normal bir iş olarak benimsediğinizde ve emek verdiğinizde karşılığını alacağınızı söylemekte yarar var.

Reklamları Verebilmek İçin Bir Yöntem Belirleyin

İnternet üzerinde reklamlarınızı oluşturmak için çok çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en sık kullanılanı banner reklamlarıdır. Banner reklamlarını kullanarak markanın tanıtımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Web sitelerinin çeşitli yerlerine konan afiş görünümlü reklamlara banner denmektedir. Siz de kendiniz için bir web sitesi veya blog açarak sitenize banner reklamlarını yerleştirerek para kazanabilirsiniz. Siteniz üzerinden tıklanan bannerlarda alışveriş yapan insanlar olacaktır. İşte bu satın alınan ürünlerden siz de para kazanmış olursunuz. Aldığınız komisyonla affiliate marketing sistemine dahil olabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanarak da reklamlarınızı insanlara ulaştırabilirsiniz. Artık neredeyse herkes sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Facebook, Twitter, İnstagram gibi mecralar üzerinden belli bir kitleye ulaştıktan sonra takipçilerinize yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz reklam linkleri üzerinden alışveriş yapıldığında yine para kazanmış olursunuz.

Takipçileriniz Üzerinde Güven Oluşturun

Oluşturduğunuz web sitesi, blog veya sosyal medya hesaplarında belli bir takipçiye ulaşabiliyor olmalısınız. Takipçileriniz sizin potansiyel müşterilerinizdir bu sebeple hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz platformlar popüler olmalı ve takipçileriniz size güvenmelidir. İnsanlar size güvendiğinde ve fikirlerinizi doğru bulduğunda, verdiğiniz linkler, reklamlar daha çok tıklanacaktır. Influencerlar bunu günümüzde en çok yapan kişilerdir. Özellikle instagram story özelliğinde bulunan kaydırmalı reklam özelliği sayesinde reklamlar kolaylıkla verilmektedir.

Reklamını Yapacağınız Firmayı ve Ürünü Seçerken Dikkat Edin

Yaptığınız reklamlar üzerinden alışveriş yapan insanlar, ürünleri size güvenerek aldıkları için ürünün iyi veya kötü olması profilinizi etkilemektedir. Bu sebeple seçtiğiniz firma ve ürünlerin kaliteli olması insanlar üzerinde güven sağlamanıza sebep olacaktır. Sizin önerinizle alınan üründen memnun kalan insanlar, başka bir ürünün reklamını yaptığınızda yine sizin ürünlerinizi tercih edecektir.

Kullandığınız Altyapının İyi Olmasına Dikkat Edin

Herhangi bir web sitesi veya blog açtığınızda insanlar sayfanızı ziyaret edecektir. Altyapısı kötü veya tıklandığında eror veren sayfalar insanların sitenizden hızlıca çıkmasına sebep olmaktadır. Sayfanız yeterince ziyaret almazsa reklamlarınız üzerinden satış yapmanız da zorlaşır. Sitenizin daha çok tıklanması ve sayfanıza girildiğinde dolaşım süresinin artması için düzgün bir alt yapıya sahip olmanız gerekmektedir. EticaretYap firması olarak başarılı yazılım ekibimizin yaptığı geliştirmeler sayesinde siz de kaliteli bir siteye sahip olabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Affiliate Marketing Nedir, Hangi Kanallar Üzerinden Pazarlama Yapılır

Satış Ortaklığı Sistemiyle İnsanlar Nasıl Çalışır?

Dünyanın her yerinde 8-5 çalışma saatlerinden bıkmış olan insanlar internet üzerinden kendilerini geçindirmek için para kazanmaya çalışmaktadır. Bu amaçla çeşitli yöntemler gelişmiş ve pek çok insan internetin gücünden yararlanmaya başlamıştır. Dijital pazar insanlara kendi ürettiklerini satma şansı vermiştir. Pek çok kişinin sanal pazara yönlenmesi rekabeti de artırmıştır. Bu yarışta öne geçmek isteyen firmaların çeşitli reklam ve pazarlama stratejileri geliştirmeleri gerekmektedir.

Affiliate sisteminde firmaların satışlarını artırmak için çalışan ve bundan komisyon alan kişiler vardır. Bu kişiler kendi networkleri ve çabaları ile firmalar için çalışmaktadır. Satış ortaklığı alınan sitenin, referans linkini kullanarak çeşitli pazarlama teknikleri uygulanır. Ürünlerin satılmasını ve satışların artmasını sağlayan kişiler de bu iş üzerinden kazanç sağlamış olurlar. Bu sayede firmalar daha çok müşteriye ulaşır, satışlar artar; ürünlerin tanıtımını yapan kişiler de internet üzerinden para kazanmış olurlar.

Hangi Kanallar Üzerinden Affiliate Sistemi Yürütülür?

Affiliate marketing yaparak para kazanmak isteyen kişiler çeşitli aracı siteler kullanmaktadır. Firmaların ürünlerine yönlendiren çeşitli reklam linkleri oluşturulur. Müşteriler bu linkler üzerinden kolaylıkla alışveriş yapabildiği gibi firmalar da satışların takibini kontrol edebilmektedir. Aynı zamanda satış ortaklığı yapan kişilere bu aracı siteler üzerinden ödemeler yapılmaktadır. İnternet üzerinde herkesin sıklıkla tercih ettiği uygulamalar pazarlama yapmak için oldukça elverişli alanlardır. Youtube, bloglar, haber siteleri, sosyal medya ve dijital dergiler gibi seçenekler satış ortaklarının kullandığı kanallardır. Aracılık sağlayan sitelere üye olmak ücretsizdir ve satış ortakları iş yapmak istedikleri şirketlerle ürünleri seçmektedir. Daha sonra çeşitli stratejiler belirlenerek reklam ve pazarlama yapılmaya başlanmaktadır.

Affiliate Marketing İle Hangi Ürünler Pazarlanabilir?

İnternet üzerinden aklınıza gelebilecek bütün ürünler pazarlanabilmektedir. Günümüzde fiziksel olarak dışarda pazarlanan her ürünü internette de bulabilir duruma gelindi. Hatta bırakın ürünleri artık elmadan armuta her şey internette pazarlanmakta. Bu sebeple affiliate marketingin de herhangi bir sınırı yoktur. Mobilyadan arabaya, spor aletlerinden e-ticaret yazılımlarına kadar sonsuz bir alanı vardır.

Affiliate Marketing Neden Önemlidir?

Affiliate marketing firmaların ürün ve hizmetlerini geniş satış hacmine sahip kanallar üzerinden dönüşüm elde etmek amacıyla satışa sunmasıdır. Bu pazarlama çalışması iki taraf için de karlı bir yöntemdir. Affiliate marketingin detaylarına inersek, öncelikle satış ortaklığı yapmak için seçtiğiniz e-ticaret sitesine gelen kullanıcıları hangi eyleme yönlendirmek istediğinize karar vermelisiniz. Form doldurmak, trafik yönlendirmek ya da doğrudan satın alma eylemlerinden birine yönlendirdiğiniz kanala ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Affiliate Marketing 'in E-Ticaret Firmaları İçin Önemi Nedir

Affiliate Marketing İle E-ticaret Firmanızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

 

1- Ortaklık Çalışması Yapacağınız Firma Size Ve Ürünlerinize Katkı Sağlayacak Mı?

Satış ortaklığı yapacağınız firma ürün ve hizmetlerinize katkı sağlayacak mı? En önemli soru budur. Çok geniş hedef kitlelere ulaşabilen kanalların komisyon oranlarının da bu ölçüde artacağını bilmenizi isteriz.

2- Sektör Ve Ürününüzle İlgili Influencer Hesapları Araştırın

Affiliate marketing çalışmalarınızı yürütürken influencer pazarlamadan da faydalanabilirsiniz. Geniş hedef kitlelere erişmek için influencerlar ile anlaşma yapmak hızlı ve etkili bir yöntemdir. Markanızı ve ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtacak influencerların araştırması yapmalısınız. Böylece hedeflediğiniz kitleye influencerlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı: Influencer Marketing ile Markanızı Duyurmanın 3 Etkili Yolu

3- Satış Ortaklarınızla İletişiminiz İyi Olmalı

Satış ortaklığı yaptığınız firmalarla aranızdaki iletişim önemlidir. Düzenli aralıklarla analizlerin gerçekleşmesi ve karşılıklı etkileşim ile sonuçlar üzerine yoğunlaşarak stratejilerinizi iyileştirebilirsiniz.

4- Talebin Yoğun Olduğu Ürünlere Odaklanın

Firmanızın yoğun ilgi gören ürünleri mutlaka vardır. Ortalama sepete ekleme oranı yüksek olan ürünleri farklı satış kanallarında satışa sunmanız ilgi görmeyen ürünlerin satılma olasılığından çok daha fazladır. Dolayısıyla satış hedeflerinizi genişletmenizi sağlayacaktır.

Firmalar ve Satış Ortakları İçin Affiliate Marketing Avantajları

Affiliate Marketing Firmalara Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Rekabetin oldukça yüksek olduğu günümüz dünyasında firmalar affiliate marketing avantajları sayesinde markalarını daha iyi tanıtırken, satış ortaklığı yapan kişiler de hayal ettikleri iş ortamını kendilerine oluşturabilmektedir.

Markalarını İnternet Üzerinden Devamlı Olarak Tanıtmak

Affiliate marketingin firmalar için en büyük avantajı, satış yapmamış olsa da markasını tanıtıyor olmasıdır. Şöyle ki firmalar ancak satış yapabilirlerse blogger veya influencer gibi kişilere komisyon ödemektedir. Reklam yapan kişiler  herhangi bir satış yapılmamış olsa da, firma o anda markasını tanıtmaya devam etmektedir ve bunun için herhangi bir ücret ödemez.  Bu sayede firmalar internet üzerinden kendi tanıtımını ücretsiz bir şekilde yaptırmış olur.

Firmanın Olumlu İmaj Bırakmasını Sağlamak

Affiliate marketing avantajları içinden biri de firmalar için üretilen sayısız olumlu içeriklerdir. Firmanın tanıtımını yapan kişiler, satış yapabilmek için firmanın ürünlerini beğendikleri ve kullandıkları ile ilgili bir çok içerik üretirler. Bu sayede firmalar insanlar üzerinde olumlu birer etki bırakmış olur.

Beklenmedik Hedef Kitlelere Ulaşabilirler

Firmalar normalde reklam verirken hedef kitlesini kendisi belirlemektedir. Affiliate marketing sayesinde ise anlaştıkları satış ortakları çok çeşitli guruplara ve kişilere firmanın ürünlerini tanıtabilmektedir. Hatta herhangi bir tanıtım çalışması yapılmadığı halde, firmalar pek çok müşteriyi kazanabilmektedir.

Verileri Kolaylıkla Analiz Edilebilirler

Affiliate marketing dijital kanallar üzerinden gerçekleştirildiği için tüm ölçümler ve analizlere kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Herhangi bir firma televizyona reklam verdiğinde o reklamın kime ulaştığını, kimin izlediğini ve izleyen kişilerin özelliklerini analiz edememektedir. İnternete verilen reklamlarda durum çok farklıdır. Sayfaya tıklayan kişilerin yaşından eğitim durumuna kadar pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Böylece daha düşük riskler alarak daha başarılı reklam çalışmaları yönetilebilir.

Satış Ortakları İçin Affiliate Marketing Avantajları

 

Üretim Aşamaları İle Uğraşmadan Para Kazanmak

Satış ortaklığı yapan kişiler üretim, kargolama, müşteri hizmetleri gibi konuların hiç biriyle uğraşmamaktadır. Sadece anlaştıkları firmaların ürünlerin tanıtımını iyi yapar ve satışların artmasını sağlarlarsa para kazanmaya başlarlar. Firmaların üretim aşamasında işçi ücretlerinden ulaşım ücretlerine kadar pek çok gideri olduğu düşünülürse affiliate marketing avantajları oldukça karlı bir sistemdir.

Esnek Çalışma Saatlerine Sahip Olup Evden Çalışabilmek

Pek çok kişinin hayali olan evden çalışma sistemi affiliate marketing ile mümkün olmaktadır. Eğer bir bloggersanız istediğiniz yerden istediğiniz saatte yazılarınızı hazırlayıp internetten sunabilirsiniz, eğer bir ınfluencer olmaya karar verdiyseniz evden sokaktan istediğiniz her yerden firmaların reklamlarını yaparak para kazanabilirsiniz.

Kendi Performansınıza Göre Para Kazanırsınız

Herhangi bir işte çalışan kişilerin maaşları, primleri veya ek ücretleri hemen hemen bellidir. Affiliate marketing avantajları kullanılarak satış ortakları hayal edemeyecekleri kadar para kazanabilmektedir. Pazarladıkları bir ürün ne kadar çok satılırsa onlar da o kadar para kazanmaktadır.

Dijital pazarda siz de yerinizi almak ve günümüz trendlerine ayak uydurmak istiyorsanız affiliate marketing avantajları sizin için hazır olarak beklemektedir. EticaretYap firması olarak genç ve dinamik ekibimizin geliştirdiği yazılımlardan yararlanabilir, dijital pazarlama ekibimizin geliştirdikleri stratejilerle satışlarınızı artırabilirsiniz. E-ticaret paketlerimizi inceleyebilir, daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.