Influencer Marketing ile Markanızı Duyurmanın Yolları

Influencer marketing ile firmalar ve markalar sosyal mecralar üzerinden geniş tüketici kültürlerine ulaşarak satışlarını arttırabilirler. E-ticaret dünyasında varlığını sürdürmek isteyen firmalar, markalarını duyurmak için çeşitli pazarlama yöntemlerini tercih etmektedirler. Günümüzde sosyal medyanın hayatımızdaki etkisini göz önünde bulunduracak olursak firmaların da her an kullanıcıların aktif olarak gezindiği platformlarda markalarını duyurmaları gerektiğini anlayabiliriz. Sizler için Influencer marketingin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Influencer marketing firmaların ve markaların, sosyal mecralarda yüksek takipçi sayısına sahip ve geniş bir kitlenin güvenini kazanmış kişilerle iş birliği yaparak ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere duyurma ve onları harekete geçirme çabasıdır diyebiliriz.

Influencer Marketing İle Markanızı Nasıl Tanıtabilirsiniz

 

Hikayenizi Paylaşın

Tüketicilerin markanızla etkileşime geçmesindeki belki de en önemli nokta markanıza ait bir hikayenin olmasıdır. Bahsettiğimiz hikayeler, firmanın ya da markanın kendi kuruluş hikayesi olabileceği gibi tüketici gruplarının deneyimlerini özetledikleri hikayeler olarak da öne sürülebiliyor. İyi kurgulanmış sürükleyici ve güven verici hikayeler hepimizin aklında kalır ve satın alım sürecini etkileyen en önemli unsurlardandır. Influencerlar ile iş birliğinizde kullanacağınız hikayenizde size kaynaklık edecek bir başka veri ise kullanıcıların sosyal mecralardaki davranış ve hareketlerini ölçümleyerek bu veriler doğrultusunda tüketici gruplarını etkileyecek ortak bir hikaye oluşturmaktır.

Markaların hikayelerden yararlanmasına verebileceğimiz en iyi örneklerden birisi CocoCola’ya aittir. Web sitesi aracılığıyla hikayelerden yararlanan CocoCola, Journey adını verdiği görsel etkinliği yüksek dijital bir dergi yaratmıştı.  İnteraktifliğin çok yüksek olduğu bu dergide yüz binlerce tüketici günlük yaşamlarını Coca-Cola markası ile ilişkilendirmekte ve deneyimlerini herkese açık olarak paylaşmıştı.

Doğal Olmayan Tanıtımlardan Kaçının

Influencer marketingin en önemli noktalarından biri ürün ve hizmetin tanıtımı yapılırken sosyal medya kullanıcılarını doğal ve etkili bir şekilde yakalayabilmektir. Bu nedenle kullanıcıların zihninde ürünleriniz, tamamen reklam amaçlı değil, gerçekten yararlı ve etkili ürünler olarak yer etmelidir. Ürün ve hizmetlerinizin güvenilir ve içten olduğunu hisseden kullanıcıların markanıza kazandırdığı etkileşimler hızla artacaktır.

İlgili İçerik: Sosyal Medyada Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kullanıcıların Etkileşimlerini Ölçümleyin

Markanızı influencer marketing yöntemiyle yeni kitlelerle buluştururken kullanıcılar ve markanız arasında belkemiği olacak verileri dikkatle analiz etmelisiniz. Peki bu verileri nasıl toplayabilirsiniz? Markalar için ilk elden edinilmiş veriler oldukça önemlidir. Kullanıcıların markayla ve farklı alanlarda nasıl etkileşim kurdukları, satın alım davranışlarının ne şekilde etkilendiği gibi verileri toplamak ve buna göre optimizasyon çalışmalarına gitmek doğru bir tutumdur. Gözlemlenen veriler ışığında yeni tüketici kültürlerine ulaşabilmek için farklı reklam ve pazarlama yollarından faydalanabilirsiniz.

İlgili İçerik: Instagram’da Hedef Kitle Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Analizlerinizi doğru yaparak planladığınız stratejileri gerçekleştirmeniz hiç de zor olmayacaktır. Eticaret yap firması olarak e-ticaret paketlerimiz kapsamında markanızın ihtiyacı olan tüm sosyal medya çalışmalarına ve dijital pazarlama işlerine odaklanan uzman ekibimizle birlikte satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olmaya hazırız. Ayrıntılı hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.