Ana Sayfanın Kurgulanması | EticaretYap Akademi

Ana Sayfanın Kurgulanması

E-ticaret sitelerinin en önemli sayfası, ana sayfalardır. “Online mağazanın vitrini” konumundaki ana sayfa, siteyi ziyaret eden kullanıcıların veya müşterilerin mağaza veya marka hakkında ilk algısının oluştuğu yerdir. Ana sayfa, diğer sayfaların kapısı niteliğindedir. Vitrindeki ürünlerden, hizmetlerden, tasarımdan, görsel ve metinsel öğelerden memnun kalan müşteri sitede daha çok vakit geçirir. Bu durum satın alma eğilimini de olumlu etkiler. E-ticaret sitesinin başarısı için başat bir rolü olan ana sayfa, marka bağımlılığını da etkileyen faktörler arasında yer alır. E-ticaret şirketlerinin web sitesinin tasarımında en çok önem verdikleri sayfa, ana sayfadır. Tüketicilerle doğrudan diyalog kuran ana sayfa, online mağazada en kritik ve en stratejik yerdir. Müşterilerin online satış firması ile etkileşime geçtiği ilk yer olması da önemini ortaya koymaktadır. Araştırmalar, kullanıcıların ana sayfaya girdikten sonra 15 saniye içinde marka ile ilgili bir fikre sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sebeple ana sayfa üzerinde yapılacak çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Müşteri deneyiminin en iyi seviyede olabilmesi için ana sayfa kurgusunun yanında tüm e-ticaret sitesi tasarımının son derece özenli hazırlanması gerekir.

E-Ticaret Ana Sayfasında Bulunması Gerekenler

E-ticaret sitesinin ana sayfaları, diğer internet sitelerinin ana sayfaları gibi ilk olarak ziyaret edilen ve mağazaya açılan bir kapıdır. Bu kapıdan giren müşteri, diğer kapıları da denemek isteyebilir. Ana sayfadaki elementlerin, görsellerin, içeriklerin ve genel olarak ana sayfa tasarımının müşteri algısı üzerinde büyük etkisi vardır. Bu sebeple bir e-ticaret sitesinde bazı temel öğelerin yer alması büyük önem taşır. Ana sayfa, ziyaretçilerin organik veya doğrudan yönlendirmelerde ilk olarak gördükleri sayfalardır. Kullanıcının algılarına odaklanan bir ana sayfadaki elementler, kullanıcı geri dönüşümü için katkı sağlar. Bir e-ticaret ana sayfası, firmanın kurumsal kimliğini içeren görsellerle donatılmalıdır. Firmanın kim olduğu, ne yaptığı ve hangi ürünleri satışa sunduğunu anlatma gücü olan ana sayfalar tasarlanmalıdır. Online alışveriş müşterilerini etkilemekte başarısız olan ana sayfalar, ziyaretçilerin başka online mağazalara gitmelerine yol açacaktır.

Peki, e-ticaret ana sayfasında hangi elementler ve hangi öğeler yer almalıdır?

Logo: Marka logosu, ilk izlenimi veren işarettir. Logo, genellikle ana sayfanın sol üst köşesinde yer alır. Logoda ana sayfa linki bulunmalıdır. Logonun çizgileri ve renkleri kurumsal kimliği temsil etmelidir. İyi bir logo, olumlu algı bırakacaktır.

Arama çubuğu: Bir e-ticaret sitesinin ana sayfasında bulunması gereken en önemli öğelerden biri arama çubuğudur. Müşteriyi ürün aramaya yönlendirmek için dikkat çeken bir arama çubuğu tasarımı gereklidir. Arama çubuğunun ana sayfa dışındaki sayfalarda da aynı yerde bulunması önemlidir. Arama çubuğu; görünür, kolay ve hızlı ulaşılabilir bir alanda bulunmalıdır. Arama çubuğu farklı kategorilerdeki ürünleri bulmak için üstün arama algoritması ile donatılmalıdır.

Bannerlar: Ana sayfa bannerları, online mağazada kullanıcının dikkatini çeken ilk görsel öğedir. Ana sayfadaki ilgi çeken banner tasarımları, hedef kitleyi ürünleri incelemeye sevk edecektir. Hareketli fotoğraflar, bir afiş veya yeni ürünleri tanıtan bannerlar e-ticaret sitesinde kullanıcının geçireceği vakti artıracaktır. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında e-ticaret işletmelerinin ana sayfalarından doğrudan ulaşılabilecek şekilde “işlem rehberi” ve “iletişim” başlıkları altında sunmaları gereken bilgiler bulunmaktadır.

İletişim bilgileri: Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında tebligata elverişli KEP adresi, elektronik posta adresi ve telefon numarası ile varsa işletme adı veya tescilli marka adı, mensup olunan meslek odası ve varsa üye olunan sektörel kuruluşlar ile meslekle ilgili davranış kuralları ve bunlara elektronik olarak ne şekilde ulaşılabileceğine ilişkin bilgiler, kişi tacir ise ticaret unvanı, MERSİS numarası ve merkez adresi, esnaf ise adı ve soyadı, vergi kimlik numarası ve merkez adresi gibi bilgiler iletişim başlığı altında sunulur.

İşlem rehberi: Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında; sözleşmenin kurulabilmesi için mal ve hizmetin seçilmesi, teslimat ve ödeme bilgilerinin girilmesi ile siparişin onaylanması gibi gerekli aşamaları gösterir şekilde teknik adımlar, sözleşmenin, elektronik ortamda saklanıp saklanmayacağı ile bu sözleşmeye alıcının daha sonra aynı ortamda erişiminin mümkün olup olmayacağı ve bu erişimin ne kadar süreyle sağlanacağına ilişkin bilgiler, alıcının siparişi vermeden önce veri girişindeki hatalarını açık ve anlaşılır bir şekilde belirleyebilmesi ve düzeltebilmesi amacıyla özet sipariş formu ile geri al ve değiştir gibi teknik araçların sunulacağına ilişkin bilgi, e-ticaret işlemleri nedeniyle elde edilen kişisel verilere ilişkin gizlilik kuralları işlem rehberi başlığı altında sunulur.

E-Ticaret Sitesi Ana Sayfası İçin Diğer İpuçları

  • Sitenin ana sayfası hızlı açılmalıdır. Bunun için yazılım ve hosting altyapısı üstün özelliklerle tasarlanmalıdır. Bir e-ticaret sitesini ziyaret eden her 10 kişiden 4’ü, 3 saniyeden uzun sürede açılan ana sayfaları terk etmektedir (1).
  • Ana sayfada, müşterilerin daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacak ve diğer iç sayfalara yönlendirecek görsel öğeler bulunmalıdır.
  • Güven vermeyen ana sayfa tasarımları ve içerikler, siteyi terk etme oranını artıracaktır.
  • Ana sayfada kampanya, indirim ve ücretsiz kargo gibi müşteriye cazip gelecek teklifler öne çıkarılmalıdır.
  • Ana sayfaya yerleştirilecek “en çok satanlar”, “yeni indirimler”, “en çok yorum alanlar” gibi uygulamalar, müşterileri diğer sayfalara yönlendirmek için bir seçenek olabilir.
  • Mümkünse 7/24 online müşteri hizmetleri desteği sunulmalı ve bu uygulama ana sayfa başta olmak üzere her kategori sayfasında bulunmalıdır.
  • Ürün kategorileri ana sayfada kolay ulaşılabilir bir alanda olmalı; alt kategorilere ulaşım kolaylığı sağlanmalıdır.
  • Ana sayfada alışveriş sepeti simgesinin görünür bir tasarımla sunulması ve kolay erişilebilir bir alanda olması önemlidir.
  • Ana sayfa, dinamik ve aktif bir alan olmalıdır. Yeni ürünler, kampanyalar ve indirimler gibi sürekli dikkat çekici görsellerle güncellenmelidir.