Satış Artıran E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların satın alma davranışını doğrudan etkileyen e-ticaret sitesi tasarımı konusunda firmaların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Popüler eticaret siteleri üzerinden günde yüzlerce hatta milyonlarca satış gerçekleşmektedir. Peki eticaret yapan ve sektöre yön veren lider konumdaki firmaların sitelerini hiç dikkatle incelediniz mi? Bu tarz e ticaret pazaryerleri müşterilerin ürün seçiminden satın alıma kadarki süreçte ihtiyaç duydukları “kolay ve hızlı” satın alma hizmetini kullanıcı deneyimine en uygun şekilde sunmaktadır. Bu nedenle web sitesi tasarımı konusunda ilk dikkate almanız gereken nokta; kullanıcı deneyimine en uygun site ve satın alma davranışına en hızlı şekilde yönlendiren bir site olmalıdır.

Potansiyel müşterilerinize ne kadar işlevsel araçlar ve kolaylıklar sunarsanız satın alım davranışı o kadar hızlı tetiklenecektir. Uzun işlemler, site yavaşlığı, güvensizlik, sitenin karmaşık ve tasarımının kötü olması müşterileri hızla satın alımdan uzaklaştıran etkenlerdendir. Biliyoruz ki elektronik ticaret yoluyla internetten satış yapmak ve günde binlerce kişiye sadece bilgisayar, mobil cihazlar ve internet bağlantısı kullanarak ulaşmak firmaların en büyük hayali. Bu nedenle yazımızın devamında, firmaların internetten para kazanmak için e-ticaret sitesi tasarımı konusunda neler yapabileceğini inceleyeceğiz.

1- Web Site Tasarımını Kullanıcı Deneyimine Uygun Hazırlayın

Öncelikle potansiyel müşteri kitlenizin ihtiyaç ve isteklerini düşünerek hareket etmelisiniz. Kullanıcılar siteye girdiklerinde ilk olarak ne ile karşılaşmalılar, aradıkları ürünleri nasıl bulabilirler, kategoriler ve alt ürünlerin düzeni nasıl olmalı, sepete kolayca ulaşabilecekler mi ya da alışveriş süresinde bir sepet olduğu kullanıcılara hatırlatılacak mı gibi soruların cevaplarını kendi içinizde vererek web sitesi inşanızı bu ihtiyaçlara göre planlamalısınız.

Örneğin; Hobi malzemeleri satan bir internet sitesine sahipseniz çeşitli kategoriler açabilirsiniz. Boyalar, yardımcı malzemeler, fırçalar, vs. gibi. Bunun dışında ise en çok kullanılanlar kısmı yapabilir ve kullanıcıların en çok tercih ettiği ürünleri buraya ekleyebilirsiniz. Yağlı boyaya başlangıç kiti, sulu boyaya başlangıç kiti gibi çeşitli ürünleri bir araya getirerek kampanyalı fiyatalar sunabilirsiniz.

2- Web Site Tasarımınız Basit ve İşlevsel Olmalı

Web sitenizin sade ve şık bir vitrin gibi olması müşteri deneyimi açısından her zaman en iyisidir. Kullanıcılar karmakarışık bir sayfadan alışveriş yapmak yerine her şeyin net ve temiz olduğu, görsellere ağırlık verilen e-ticaret sitelerinden ürün/hizmet satın almaya daha fazla eğilimlilerdir. Bu nedenle site tasarımınızın sade ve kolay kullanılabilir olması büyük önem taşıyor. Dünya devi olan Microsoft, Windows, Apple gibi şirketlerin web sitelerine ve mobil uygulamalarına baktığımızda sade basit ve şık tasarımların kullanıldığını görmekteyiz. Müşteri deneyimlerini en iyi seviyelere çıkartan bu şirketlerin hamleleri de web site tasarımınız için yol gösterici olabilir.

3- Sayfa Yüklenme Hızını En İyi Seviyeye Çıkartın

E-ticarette sayfa tasarımı yapma aşamasında kullanıcılara en iyi deneyimi sunmanın satın alım için çok önemli olduğunu söylemiştik. Web sitenize gelen kullanıcı trafiğiniz arttıkça sayfa yüklenme hızınızda yavaşlamalar olabilir. Ya da web sitenizin içerisinde barınan görseller, videolar ya da farklı araçlar site hızınızı yavaşlatabilir. Bu nedenle altyapı çalışmalarınızı dinamik olarak güncellemeniz ve optimize etmeniz gerekmektedir. Firma olarak müşteri deneyimine önem vermeniz zamanla marka bilinirliğinizi artıracak ve sadık müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır.

4- Web Sitenizi Mutlaka Mobil Uyumlu Hale Getirin

Günümüzde mobil kullanımının çok yüksek olması beraberinde e ticaret alışverişlerinin de mobil ağlardan gerçekleşmesini gerektirmiştir. E ticaret sitelerinin %51 oranındaki trafiğinin mobilden geldiğini biliyor muydunuz? We Are Social Digital in 2020 raporundaki verilere göre internet kullanıcılarının %80’i online ürün araması yapmakta ve %90’ı sanal mağaza ziyaretleri gerçekleştirerek her 10 kişiden 7’si satın alma işlemini gerçekleştirmiştir. Veriler göz önünde bulundurulduğunda eticaret yazılımınızı mobil uyumlu hale getirmenizin firmanıza getirileri büyük olacaktır. Ayrıca mobil uyumlu sitenizin responsive tasarımının yapılması da oldukça önemli bir noktadır. Responsive yani duyarlı web sitesi hangi mobil cihaz kullanılırsa kullanılsın o cihaz ekranı özelinde web sitesinin otomatik olarak yeniden boyutlanmasıdır. İnternetten satış siteniz mobil cihazlarda gösterilirken görsellerinin ve yazılarının yamuk ve şekilsiz görünmesini istemezsiniz. Mobil uyumlu eticaret sitesi hakkında ayrıntılı bilgi için şu yazımıza da göz atabilirsiniz:Mobil Eticaret Nedir, Mobil Uyumlu Sitenin Önemi

5- Ödeme Adımlarının Hızlı Şekilde Gerçekleşmesini Sağlayın

Eticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların çoğu ödeme adımı aşamasında yaşadıkları sorunlardan dolayı satın alma davranışından vazgeçmektedirler. Kullanıcıların internetten alışveriş yapma aşamasında sepeti terk etmelerinin en önemli sebepleri;

  • Sitenin görsellerle ve reklamlarla dolu karmaşık bir yapıda olmasından dolayı sepete erişim güçlüğü
  • Sayfa yükleme hızının yavaşlığından dolayı bekletilen müşterinin sepetten ayrılması.
  • Site tasarımında göz yoran yoğun ve karışık renkler tercih edilmesi.

Müşterilerin satın alım işlemini en hızlı şekilde gerçekleştirebilmeleri için sepetin alışverişin her aşamasında ulaşılabilir ve görünür olması gerekmektedir. Bunun yanında web site tasarımınızı en sade şekilde hazırlamalı ve altyapısal optimizasyon çalışmalarınızı eksiksiz gerçekleştirmelisiniz.

6- Birden Fazla Güvenli Ödeme Yöntemleri Ekleyin

Eticaret yaparken ziyaretçilerin satın alma davranışını gerçekleştirmesindeki en önemli kriter sitenin güvenli ödeme sistemine sahip olmasıdır. Birçoğumuz internetten alışveriş yaparken alışveriş yaptığımız siteye güvenmek isteriz. Kimlik bilgilerimizin ve verilerimizin kötü niyetli üçüncü şahısların eline geçmediğinden emin olarak alışverişimizi tamamlamak siteye karşı büyük bir güven verir. Dolayısıyla kullanıcı verilerini yüksek güvenlik önlemleriyle korumak için SSL güvenlik sertifikası ve 3D güvenlik sistemleri gibi güvenilir önlemler almanızda fayda var. Güvenli ödeme yöntemleriyle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için şu yazımıza göz atabilirsiniz: 3D Secure Nedir, E-Ticaret Siteleri İçin Neden Önemlidir?

7- Sitenize Kullanıcılar İçin Arama Çubuğu Ekleyin

Her e-ticaret sitesi tasarımı sürecinde mutlaka sahip olunması gereken bir araç varsa o da arama çubuğudur. Evet, bu ürün gözünüze çok basit gelmiş olabilir. Ancak internet sitenize alışveriş yapmak üzere gelen bir ziyaretçi aklında belirlediği bir ürünle ya da birden fazla ürünle geliyor olabilir. Ya da kullanıcılar alışveriş esnasında başka kategoriden bir ürünü hatırlayarak da o ürüne yönelmek isteyebilir. Bu durumlar için e-ticaret sitenize bir arama çubuğu eklemek son derece faydalı olacaktır.

8- Sitenizde Alışveriş Sepeti Olmazsa Olmazdır

İnternetten alışveriş sitesi sahibi olduğunuzda bu siteye gelen her ziyaretçi elbette ki aradığı ürünü hemen alıp gitmeyecektir. Bu sebeple sitenizde bir alışveriş sepeti bulundurmanız gerekmektedir. Kullanıcılar sepet sayesinde beğendiği ürünleri sepete ekleyecek, bazen de sepetten çıkartacaklardır. Ayrıca alışveriş boyunca alışveriş sepetinin kullanıcıların görebileceği bir yerde bulunması son derece faydalıdır. Sepetin bir başka faydası ise sektörün lider pazaryerlerinin de sıklıkla başvurduğu bir yönteme hizmet etmesidir. Kullanıcı sepetinde ürünlerle sitenizi terk ettiğinde, sepette ürünün olduğunu hatırlatmak, sepetteki ürünün indirime girdiğini, sepetteki ürünün tükenmek üzere olduğuna dair e-mail ve smsler gönderilmesidir. Bu harekete geçirici iletiler kullanıcıların satın alması üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

9- Müşteri Puanlamaları ve Yorumlarına Yer Verin

İnternet üzerinden çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcıların %90'ı ürün satın alırken kullanıcı puanları ve yorumlarını değerlendirmektedirler. Kullanıcılar sitenizdeki ürün açıklamalarına da elbette önem verirler, ancak ürünü gerçekten alıp, kullanıp tarafsızca değerlendiren diğer kullanıcıların görüşleri şüphesiz ki müşteri gözünde daha değerlidir. Dolayısıyla müşteri puanlamaları ve değerlendirmelerine sitenizde yer vermeniz faydalı olacaktır. Bu değerlendirmeler sadece müşteriler için değil, aynı zamanda firmanız için de faydalı olacaktır. Nasıl olduğuna gelecek olursak; kullanıcılar ürünlerinizi deneyimleyip puan ve yorum olarak değerlendirdiğinde ürünler ve hizmetler hakkında eksik ve artı yönlerinizi not alabilirsiniz. Uzun vadede eksik yönlerinizi değerlendirip bu yönleri geliştirme stratejileri belirleyebilirsiniz.

10- Kaliteli ve Hızlı Bir Eticaret Yazılımı Tercih Edin

E-ticaret sitesi tasarımı yapmadan önce sahip olduğunuz eticaret sitesinin kaliteli bir altyapıya sahip olduğundan emin olmalısınız. Sitenizin yüklenme hızı iyi durumda mı, sekmeler hızlı açılıyor mu, müşteri verileri güvende mi, siteniz üçüncü şahıslar tarafından kolayca hacklenebilir mi ve yukarıda bahsettiğimiz birçok maddeyi siteniz karşılayabilir mi sorularını yanıtlayabiliyor olmalısınız. Yazımızda bahsettiğimiz tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak güvenilir bir e-ticaret yazılım firmasından yardım almanızı öneririz. Eticaret Yap yazılım firması olarak alanlarında uzman genç ve dinamik yazılım ekibimiz tarafından en özel teknolojiler kullanılarak hazır e-ticaret paketleri üretmekteyiz. İnternet üzerinden satış yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetleri içerisinde barındıran bu akıllı eticaret paketleri her bütçeye ve sektöre uygun olarak hazırlanmaktadır. Dilerseniz hemen 30 günlük ücretsiz demo sürümümüz ile özel eticaret sistemimizi deneyimleyebilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.