Anahtar Kelime Nedir, Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

Web siteleri arama motorlarında üst sıralarda görünmek için seo çalışmaları yapmalıdır. Gerek kurumsal siteler gerekse e ticaret siteleri arama motorlarında üst sıralarda göründüğünde organik olarak kullanıcı sayıları artmaktadır. Böylece marka bilinirlikleri arttığı gibi satışlar da pozitif yönde etkilenmektedir. Arama motoru optimizasyonunun ilk ve en önemli adımı anahtar kelime analizidir. Sitelerin alakalı olduğu ve ulaşmak istediği kullanıcılara erişmesi için doğru anahtar kelimelerin kullanılması gerekmektedir. Belirlenen anahtar kelimeler ile siteler üst sıralara çıkarken aynı zamanda fazla anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime yamyamlığına da sebep olabilmektedir. Peki anahtar kelime nedir, anahtar kelimeler nasıl kullanılır, anahtar kelime yamyamlığı nedir, doğru anahtar kelime kullanımının avantajları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler bir ürün veya hizmeti arayan kişilerin arama motorlarına yazdığı kelimelerdir. İnternetten aramak istediklerimizi kısa ve nokta atışı kelimeler ile ararız. Örnek verecek olursak; kırmızı etek, cep telefonu modelleri, güneş gözlüğü satın al, yaşlanma karşıtı kremler... Bu ve bunun gibi pek çok kelimeye verilen isimdir, anahtar kelimeler.

İki çeşit anahtar kelime türü bulunmaktadır; kısa kuyruk anahtar kelime (short tail keyword), uzun kuyruk anahtar kelime (long tail keyword). Arama yaparken en fazla iki kelimenin yazılarak kullanılmasına "short tail keyword" denmektedir. Üç ve üçten fazla kelimenin birleşerek oluşturduğu öbeklere ise "long tail keyword" denmektedir. Uzun kuyruk anahtar kelimelerde soru cümleleri de sıklıkla kullanılmaktadır.

İlgili Yazı : En Çok Kullanılan Ücretsiz Anahtar Kelime Araçları

Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Anahtar kelime seçimi web siteleri için oldukça önemlidir. Anahtar kelime seçimi yapılırken seo analiz araçları kullanılmaktadır. Google Ads, Semrush, Ahrefs gibi araçları kullanarak anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Temel anahtar kelimelerinizin çevresinde birbirinden farklı uzun ve kısa kuyruk anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin anahtar kelimelerini de araştırarak çalışmalarınızı ilerletebilirsiniz. Peki anahtar kelime seçiminde nelere dikkat edilir?

  1. Sitenize uygun olan arama hacmi yüksek kelimelerin birbirinden farklı versiyonlarını kullanmalısınız.
  2. Kısa kuyruk anahtar kelimelerin yanında uzun kuyruk anahtar kelimelerin kullanımı da önemlidir.
  3. Soru cümlelerini uzun kuyruk anahtar kelimelerinizde kullanmalısınız.

İlgili Yazı : Google Reklamlarınızda Anahtar Kelime Eşleme Neden Önemlidir?

Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılır?

Belirlenen anahtar kelimeler sitede bulunan kategori yazılarında veya bloglarda kullanılabilir. Hazırlanan bu yazıların H1,H2 veya page title kısımlarında belirlediğiniz anahtar kelimeler kullanıldığında daha iyi bir performans sağlanacaktır. Aynı zamanda hazırlanan yazılara anahtar kelimeler orantılı bir şekilde serpiştirilmelidir.  Anahtar kelime yoğunluğu yazılara iyi bir şekilde dağıtılmadığında ve fazla anahtar kelime kullanımı olduğunda yapay zeka bu durumu negatif olarak algılamaktadır. Seo çalışması yaparken fazla anahtar kelime kullanımı ile arama motorlarında gerileme şansınız da mümkündür. Bu sebeple seo için profesyonellerden yardım almanızı öneririz. Seo uzmanlarının yaptığı çalışmalar ile sitenizin adım adım yükseldiğini izleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Ayarlanır?

Anahtar kelime yoğunluğunun öneminden bahsettik. Peki anahtar kelimeleriniz bir sayfada ne yoğunlukta olmalı?  Anahtar kelime yoğunluğu bir sayfada bulunan kelimelerin yüzdelik olarak anahtar kelime oranıdır. Oluşturulan yazıların yalnızca %1 veya %2'lik kısmında anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bu oran artırıldığında Google arama botları sitenizi spama düşürebilmektedir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedir?

Anahtar kelime yamyamlığı, anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanılması sitelere yarar değil zarar vermektedir.  Seonun temel prensibi kullanıcıların aradığı konularda en iyi içerikleri en hızlı şekilde sunmaktır. Sadece anahtar kelime doldurmak amacı ile yazılan yazılar kullanıcılara kötü içerikler sunduğu için arama motoru robotları bunu anlayarak siteyi negatif olarak algılayacaktır.

Aynı anahtar kelimeler ile oluşturulan sayfalar sıralamaların düşmesine sebep olabilmektedir. Anahtar kelime yamyamlığı yapıldığında kullanıcılar yanlış sayfalara yönlenebilmekte böylece kullanıcı deneyimi zayıflamaktadır. Aynı zamanda dönüşüm oranları da negatif olarak etkilenir. Sadece anahtar kelime yamyamlığı yapılan sayfalar değil diğer sayfalar da bu durumdan etkilenerek sıralamada geriler. Kaliteli içeriğe ulaşamayan kullanıcıların gözünde marka güvenilirliği zayıflar.

Doğru SEO Çalışmaları İle Sitenizi Organik Olarak Yükseltin

Anahtar kelime analizinden kullanımına, backlink kullanımından içeriklere pek çok konu seonun temel taşlarındandır. Doğru bir seo çalışması ile rakiplerinizin önüne geçerek ilk sıralarda yer almanız mümkündür. Organik olarak yükselmeyi Google reklamları etkilememektedir. Yani reklama verilen para gibi bir ücret ile ilk sıralarda yer almanız mümkün değildir. Yapmanız gereken şey profesyonel bir seo uzmanından yardım almaktır.

EticaretYap bünyesinde bulunan seo uzmanları, müşterilerin istekleri ve hedefleri doğrultusunda nokta atışı anahtar kelimelerde rakiplerin önüne geçmek için çalışmaktadır. 360 derece dijital pazarlama çalışmaları yapan firmamız; eticaret sitesi kurmak isteyen kişiler için en kaliteli eticaret altyapısını kullanmakta, seo uzmanları sitelerin tüm seo süreçlerini yürütmekte ve dijital pazarlama uzmanlarımız Google ve sosyal medyada reklamlar oluşturarak satışları artırmayı hedeflemektedir. Siz de tüm bu hizmetleri tek bir yerden sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca eticaret paketleri arasından ihtiyacınız olan özellikleri belirleyerek hemen demo sitemizi inceleyebilirsiniz.