Bandwidth Nedir, Trafik Alanı Nasıl Hesaplanır, Dolaşımı Etkiler Mi?

Bandwidth web sitelerinin bir saniye içinde harcadığı veri aktarımıdır aynı zamanda trafik alanı olarak da adlandırılmaktadır. Web sitelerini ziyaret eden kişilerin sayfada bulunduğu sürede harcadığı veriler şeklinde de açıklanabilir. Bandwidth hesaplaması ziyaretçilerin sitede harcadığı veriler ve sitenin entegrasyon işlemlerinde kullandığı verilerin toplanmasıyla oluşmaktadır.

Trafik Alanı Nedir?

Daha açık bir şekilde anlatacak olursak, bir internet sitesini açtığınızı düşünün. Açılan sayfada bulunan metinler, resimler, videolar ve ses dosyaları bulunmaktadır. Site açıldığında bu içeriklerin hepsi kullandığınız bilgisayara yüklenir. Yani gördüğünüz bir resim sizin bilgisayarınıza anında indirilmiş olmaktadır. Siteye giren ziyaretçiler ile web sitesi arasındaki veri transferinin bir saniyede izin verilen üst sınırına bant genişliği (bandwidth) denmektedir. Bu trafiğin bir aylık dönemde izin verilen üst sınırına ise aylık trafik denmektedir.

Bir web sitesi açıldığında aylık trafik limiti belirlenmektedir. Sitenin ziyaretçi trafiğini öngörmek gerekmektedir. Resim, video ve ses gibi dosyalar sitelerin büyüklüğünü oluşturmaktadır. Dosyaların büyüklüğü hesaplandıktan sonra aylık trafik miktarını belirleyebilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinde Bandwidth Nasıl Hesaplanır?

E ticaret sitelerinin genelinde ana sayfada sliderlar, bannerlar ve ürün görselleri bulunmaktadır. Siteyi ziyaret eden kişiler ortalama olarak 400 KB 3 adet slider, 250 KB büyüklüğünde 6 adet banner ve 150 KB büyüklüğünde 40 adet kadar ürün görseliyle karşılaşabilmektedir. Tahmini olarak verilen bu rakamların daha büyük olması durumunda bandwidth alanı doğru hesaplanmadıysa site hızı çok yavaş olacaktır.

Trafik kullanım alanı :  3 adet slider 1.200 KB, 6 adet banner 1.500 KB, 40 adet ürün 40×150 KB= 6.000 KB şeklindedir. Böylece toplam trafik alan 8.700 KB olarak hesaplanmaktadır. Diğer eklentiler de ortalama 1.000 KB harcamaktadır. Genel olarak bir eticaret sitesi ziyaret edildiğinde 9.700 KB civarı bandwidt alanı kullanılmaktadır.

Web Sitelerinin Hızı, Dolaşımı Etkiler Mi?

Sayfaya giren kişilerin siteyi beğenip daha fazla dolaşması durumunda 10 sayfada dolaşıldığı düşünüldüğünde her bir sayfa için ortalama 25×150 KB= 3.750 KB veri harcanacaktır. Ana sayfanızda yapılan dolaşımlar da dahil edildiğinde toplam 14 MG civarı bir trafik alanı oluştuğu söylenebilmektedir. Web sitesinin hızını ve kalitesini etkileyen bu trafik alanın iyi olması durumunda sitede dolaşım daha fazla olacaktır ve ürünlerin satışları artacaktır.

İlgili İçerik: Site Hız Testi Nasıl Yapılır? Ücretsiz Site Hızı Araçları

Kaliteli bir altyapı ile oluşturulan eticaret sitelerinde dolaşım arttığı için ürün satışı da artmaktadır.  EticaretYap firması olarak hazırladığımız e-ticaret paketlerinde kişilerin kullanımına uygun olarak yıllık trafik kullanımını belirlenmiştir. Başlangıç, profesyonel ve kurumsal olarak hazırlanmış her bütçeye ve kullanıma hazır paketlerimiz ile siz de hemen web sitenizi açarak eticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek daha fazla bilgi elde edinebilirsiniz.