Eticarette Dönüşüm Optimizasyonu Kurgulama | Eticaretyap

Günümüzde birçok şirket, yanlış taktiklerle dönüşüm optimizasyonu uyguluyor. Sürekli değişen e-ticaret dünyasında, müşteri sadakati oluşturmayı başaracak taktiklere odaklanmaya ihtiyaç vardır.

E-ticaret şirketlerinin büyük bir kısmı müşteri kazanmaya odaklanırken, küçük bir kısmı müşteriyi elde tutmaya daha fazla önem vermektedir. Ancak bir müşteriyi elde tutmak, yeni bir müşteri edinmekten beş kat daha ucuzdur. E-ticaret artık sadece satışla ilgili değil; Aynı zamanda müşterilerin tekrar tekrar geleceği bir alan yaratmakla da ilgilidir. Dönüşümün optimizasyonu, yeni müşterileri geri almaya teşvik etmek için gereklidir.

Dönüşüm Nedir?

Bir müşteri web sitesine gelir, siteyi arar, sepete bir öğe ekler ve ardından bir satın alma işlemi gerçekleştirir. Bir çevrimiçi mağazada "mikro dönüşüm" adı verilen farklı dönüşüm türleri de vardır. Bunlar arasında basın bültenleri, ürün incelemeleri, kupon kullanımı, hesap oluşturma ve katalog indirme sayılabilir.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm oranı, e-ticaret sitesini ziyaret eden veya herhangi bir web sitesini alıcıya dönüştüren kullanıcı sayısına odaklanır. Yani toplam ziyaretçi sayısı ile toplam alıcı sayısı arasındaki oran. Sitenin dönüşüm oranlarını artırmak için "Dönüşüm Oranı Optimizasyonu" adlı bir işlem uygulanmalıdır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm oranının (CRO) optimizasyonu temel olarak "aynı sayıda ziyaretçiyle daha fazla gelir elde etme bilimi ve sanatı" olarak tanımlanır. Daha iyi bir hızda pazarlama ile ilgilidir.
"Sitenin, web siteleri tarafından alınan trafikle aynı miktarda satış sağlamadaki etkinliğini artırmak" olarak tanımlanabilen CRO, ziyaretçileri en kesin şekilde anlamaya çalışır. Web sitesi ziyaretçilerini dijital pazarlama ve satış hedeflerine dönüştürmek için CRO, satış hunisini geliştirerek çalışır. Böylece, daha fazla site ziyaretçisinin müşteri haline gelmesi beklenmektedir.

Mevcut müşterilerin tekrarlayan ve tekrarlanmayan davranışları göz önüne alındığında, bu optimizasyon çevrimiçi mağazadan satın alan ziyaretçi sayısını artırmaya odaklanmaktadır. Bu "daha fazla trafik çekmek" anlamına gelmez; ziyaretçi etkileşimini artırmak için mevcut trafiği kullanın. Dolayısıyla dolaylı bir satın alma işlemi yaparlar. Amaç satın almak üzere siteyi ziyaret eden toplam kullanıcı sayısını artırmak.
CRO süreçleri web sitesi için özel olarak tasarlanmalıdır; çünkü e-ticaret mağazası fiziksel bir mağaza değildir. Hedefleri sektöre bağlı olarak farklıdır.

İlgili İçerik: Müşterileri Satın Alma Davranışına Yönelten Faktörler