Müşterileri Satın Alma Davranışına Yönelten Faktörler

Online işletmelerin çoğunun aklında tek bir soru var: Müşterileri ürünlerimi satın almaya nasıl yönlendirebilirim? Bu sorunun tüm yanıtlarını sizler için veriyoruz. İnternetten alışveriş yapan kullanıcılar sitelerin çeşitli unsurlarına göre ürün/hizmet satın alıp almama kararı verirler. Güvenilir bir izlenim vermeyen e-ticaret siteleri maalesef çoğu zaman varolan müşterisini de kaybetmektedir. E-ticaret firmaları müşterilerin satın alma davranışını tetikleyen unsurlara dikkat ettiklerinde hızlı bir şekilde satışlarını artırabilirler. Bugünkü yazımızda "satışlarımı nasıl artırırım, e-ticaretten para kazanmak istiyorum, e-ticarette nasıl müşteri kazanırım, müşterilerin sepeti terk etmemesi için neler yapabilirim" sorularını soran tüm girişimciler için satın alma davranışını etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz. 

Tüketicilerin Satın Alma Davranışını Etkileyen Faktörler

 

1- Satılan Ürün/Hizmetin Fiyatları

Müşterilerin satın alma kararını en çok etkileyen faktör, ürün ve hizmetin fiyatıdır. E-ticaret sitesinden alışveriş yapan kullanıcıların bir kısmı fiyata önem vermeden satın alma davranışı gösterse de, büyük bir kitle öncelikli olarak fiyat etkenine bakmaktadır. Dolayısıyla en iyi e-ticaret sitelerini birbirleri arasında karşılaştırarak, aralarından ürün/hizmeti daha uygun fiyatlı sunan firmayı tercih ederler. Dolayısıyla, e-ticaret sektöründe yeni faaliyet gösteren bir firmaysanız ürün/hizmet fiyatlarınızı belirlerken müşteri dostu fiyatları tercih etmenizi öneririz.

 Markalar öncelikli olarak;
 • Ürün analizi
 • Rakip analizi
 • Hedef kitle analizi
 • Pazar analizi

Gibi detaylı analizlerini tamamlamalıdırlar. Yukarıdaki analizler e-ticaret yapan firmaların hedef kitlelerini belirlemelerinde büyük bir kolaylık sağlar. Hedef kitlesini tanıyan e ticaret firmaları, ürünlerini kimlere, nasıl satacağını bilir. Tüm sektör, rakip ve ürün analizlerinden sonra e-ticaret siteleri, müşterilerinin bütçelerine uygun fiyatlar sunarak, satın alma sürecini hızlandırabilir.

2- E-ticaret Sitesi Tasarımı

Tüketici satın alma davranışı üzerinde çok büyük etkisi olan bir başka unsur ise alışveriş yapılan e-ticaret sitesinin tasarımıdır. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki; e-ticaret sitelerinin tasarımı müşteri üzerinde güven verici bir his yaratıyorsa satın alma davranışı gerçekleşiyor. E-ticaret firması, kurumsal kimliği ile bütünleşerek sitesinde de kurumsal kimliğini yansıttığında müşteriler üzerinde güvenilir bir algı yaratılıyor. E-ticaret sitesinin tasarımı; renkleri, logosu, site üzerindeki kaliteli ve özgün görseller, satın alma davranışı uyandıran metinler ve bannerlar müşterilerin harekete geçerek satın almasına yardımcı olan etkenlerdir. 
 

3- E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renkler

Web sitesi renklerinin satın alma davranışı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Müşterilerin e-ticaret sitesinden ürün/hizmet satın almasını etkileyen önemli bir faktör olan renkler kimi zaman güven verirken, kimi zaman cesaret verir. Bazı renkler ise aciliyet hissi uyandırarak satın alma hissini kuvvetlendirir. Aşağıda yer vereceğimiz renk listesini e-ticaret sitenizde kullanarak, sizler de tüketicilerin satın alma davranışını tetikleyebilirsiniz. 
 
 
Renk Duygu/Tetiklediği Davranış Kullanılabilecek Alanlar
Beyaz Güven verir Anne ve Bebek Siteleri
Siyah Gücü ve Lüksü Simgeler Lüks ürünler satan mağazalar
Sarı Cesaret verir Taksitlerde ve vitrinlerde kullanılır
Turuncu Aciliyet hissi uyandırır E-ticaret sitelerinde yoğun kullanılır
Mavi Güven verir Tıp alanında ürünler satan markalarda kullanılır
Yeşil ve Kahverengi Doğallığı çağrıştırır Doğal ürünler satan firmalarda kullanılır
Kırmızı Açlık ve aciliyet hissi uyandırır Fast food ve online market sektörlerinde kullanılır

 
 4- E-ticaret Sitesinin Hızı Önemlidir

Kullanıcıların satın alma davranışını etkileyen en önemli etkenlerden bir diğeri ise e-ticaret sitesi hızıdır. İnternetten alışveriş yaparken, alışveriş yaptığımız sitenin hızlı olmasını isteriz. Kategoriler arasında ürünleri gezerken sürekli donan ve yavaşlayan bir internet sitesinden kimse alışveriş yapmak istemez. Müşteri ürünleri uygun bulup sepete eklese bile sitenin yavaşlığından ve sepete ulaşmanın zorluğundan dolayı sitenizi terk edebilir. Tüm bunların önüne geçmek için, güvenilir ve kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olmalısınız. Dijital dünya kullanıcılarının tamamı hızlı alışveriş deneyimini yaşamak ister. Tüketici davranışları incelendiğinde genel olarak kullanıcıların 2-3 saniye içinde yüklenen e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptıkları gözlemlenmiştir. Kullanıcılara hızlı ve kolay alışveriş deneyimini sunarsanız kısa sürede sadık müşteriler kazanarak satışlarınızı artırabilirsiniz. 

Eticaretyap güvenli e-ticaret altyapısına göz atmak için hemen tıklayın. 30 Günlük ücretsiz deneme sürümünü keşfederek satışlara başlayın.

5- Güvenilir E-ticaret Sitesi

İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların tamamı güvenilir bir e-ticaret sitesi üzerinden ürün/hizmet satın almak ister. Kullanıcılar satın aldıkları ürünlerin gerçek olduğundan, güvenilir ödeme yöntemleriyle bilgilerinin korunduğundan emin olduklarında satın alma davranışına yöneliyorlar. Daha sonrasında ise e-ticaret sitesinin sadık müşterisi oluyorlar.

Peki güvenilir e-ticaret sitesi nasıl olur?

 • Güvenilir e-ticaret sitesi tasarımı
 • SSL Sertifikası kullanımı
 • Güvenli ödeme sistemleri
 • Güvenli e-ticaret alt yapısı
 • Güven damgası
 • Ödeme sayfasının tasarımı

6- Teslimat Süreçleri

Tüm alışveriş süreci sorunsuz ilerlerken kullanıcıların tek bir isteği vardır: Hızlı ve sorunsuz teslimat. Online alışveriş yapma süreci içerisinde önemli bir yere sahip olan kargo ve teslimat süreçlerinde kullanıcıları her adımda bilgilendirmeli ve olası gecikmelerden haberdar etmelisiniz. E-ticaret sitenizde aşağıdaki unsurlara yer vermenizi ve bu süreçlere gerçekten önem vermenizi tavsiye ederiz. 

 • Hızlı Teslimat
 • Aynı Gün Teslimat
 • Adrese Teslimat

E-ticaret satışlarınızı artırmak istiyorsanız yukarıdaki unsurları dikkate alarak kullanıcıları satın alma davranışına yöneltebilirsiniz.

İlgili İçerik: E-ticarette Müşteri Memnuniyeti Artırma Yolları Nelerdir?