E-İhracat Nedir? | Uluslararası Satış Yapmak

E-ihracat nedir denildiğinde online yöntemlerle yurt dışından alınmakta olan siparişleri, mikro ihracat kuralları bağlamında kullanıcısına veya müşteriye ulaştırmaktır cevabı verilir. E-ihracat aynı zamanda sınır ötesi e-ticaret olarak da adlandırılabilir. Bir diğer tanıma göre de bir işletme ile bir tüketici (B2C), iki işletme (B2B) ya da iki özel kişi (C2C) arasında sınır ötesi online pazaryerlerinde veya doğrudan e-ticaret yapılmasıdır. 

E-ihracat alanına giren e-ticaret firmaları açısından ilk etapta büyük zorluklar yaşanabilmekte ve alanda iş yapmak isteyen firmalar çeşitli problemlerle ve sorunlarla yüz yüze gelebilmektedir. Ancak tüm bu zorluklara, problemlere ve sorunlara karşın e-ihracat eskisinden daha kolay bir şekilde ve daha az zorlukla karşılaşılarak gerçekleştirilebilmektedir. 

E-İhracatta Temel Kurallar

E-ticareti uluslararası ticaret amacıyla kullanmak isteyen firmalar, öncelikle sınır ötesi e-ticareti yerelleştirmeye eğilmelidir. E-ihracatta uyulması gereken temel bazı kurallar vardır.E-ihracatta temel kurallar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yerel rekabet

Bölgesel rekabet, e-ihracatın başarısı için önemli bir mihenk taşıdır. Sınır ötesi bir pazarda sunulan bazı hizmet veya ürünler bir boşluğu doldurmaya yararken başka bir bölgede yerel rekabetaçısından direnmek zorunda kalınılabilir. Bunun için pazar araştırması kapsamlı bir şekilde yapılmalı; fiyatlandırma ve pazar payı hususlarında gerçekçi veriler elde edilebilmelidir. Bunun için online arama motorlarına ait global pazarlardaki alışveriş ve harita uygulamaları yol gösterici bir rol oynayabilir.

  • Yerel ödeme yöntemleri

E-ihracatta yerel ödeme yöntemlerimühim bir unsurdur. Ödeme hizmeti sağlayıcıların hangi para birimlerini onaylamış olduklarını; hangi durumlarda ek maliyetler çıkardıklarını detaylı bir şekilde öğrenmek gerekir. Bu bilgiler ödeme yönetimine göre değişebilmektedir. Ayrıca sınır ötesi pazarda kullanılmakta olan popüler ödeme yöntemleriöğrenilerek bunların işletmenin sistemine entegre edilip edilemeyeceğini bilmek gerekmektedir. Ödeme yöntemlerinin, hedef kitlenin en çok kullandığı ödeme yöntemi olmasına azami hassasiyet gösterilmelidir.

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

E-ihracat için online platformları seçen firmaların önünekuvvetle muhtemel yerelleştirilmiş SEO kampanyaları gelecektir. Bu durumda, e-ihracat yapılmak istenilen bölgede en çok aranan kelimeleri öğrenmek işe yarayacaktır. Bu pazarlarda daha fazla ürün ve hizmet satmak için arama motorlarında kullanılan ifadeleri e-ihracat platformuna adapte etmek gerekir. Ayrıca, satışları arttırmak için dijitalreklam yöntemlerine de fazlasıyla yer verilmelidir.