E-İhracat Yapma Süreçleri | Yurtdışına Satış Nasıl Yapılır?

Dijitalleşmenin artmasıyla, transfer işlemlerinin kolaylaşmasıyla ve tüketici alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte e-ihracat kavramı hayatımıza girdi. Kısaca başka ülkelerde bulunan kullanıcılara e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmamıza olanak sağlayan ticaret şekli olarak da tanımlayabiliriz. Günümüz pazarlama tekniklerinin online kanallara kayması ve dünya genelinde artan e-ticaret hacmiyle birlikte e-ihracat hem ülkemizde hem de dünyada trend haline geldi.

Başka bir deyişle bir ülkede üretilen ürün ve hizmetin başka bir ülkeye döviz karşılığında internet üzerinden satılmasına e-ihracat denmektedir. "Sınırötesi e-ticaret" olarak adlandırılan bu sistem ile ülkelerin dış ticaret dengesi oluşmaktadır. Online kanallar üzerinde bulunan e-ticaret sayfaları ile üreticiler kolaylıkla sipariş alabilmekte ve ürünlerini pazarlayabilmektedir. Bu sayede e-ihracat ile firmalar dünyaya açılmış olurlar. Bu yazımızda sizlerle e-ihracat nedir, avantajları nelerdir ve nasıl yapılırı inceleyeceğiz.

E-İhracat Nedir?

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) kapsamında yapılan sınır ötesi bir ticaret şeklidir. Burada dikkat edilmesi gereken kural ETGB kapsamında ihracat yapabilmek için siparişlerin maksimum ağırlık olarak 150 kg, değer olarak toplam 7.500 EURO altında olması gerekir. ​. ​Küçük bir şehirde dükkanı bulunan kişiler ilk olarak eticaret sistemlerini kullandığında günlük dükkanına fiziksel olarak 10 kişi giriyorsa bu sayı internet ile 100 kişiye çıkabilmektedir. E-ihracat yapmaya başlamalarıyla birlikte ise dükkanlarını dünyanın her yerinde interneti bulunan herkese açmış olurlar. Tabi bunun için firmaların küresel bir bakış açısına sahip olması, ihracat mevzuatını temel düzeyde öğrenilmesi ve güncel bilgilerin takip edilmesi oldukça önemlidir. E-ihracat adımları bu şekilde takip edildiğinde firmanın kar oranı artabilmektedir. E-ticaret sistemleri sayesinde ülkeler arası sınırlar ortadan kalkmakta ve insanlar oturdukları yerden dünyanın öbür ucunda bir mağazadan ürün seçimi yapabilmektedir. E-ihracat yapan kişiler genellikle mikro ihracat yöntemini kullanmaktadır.

Mikro İhracat Nedir?

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) kapsamında yapılan bir ihracat türüdür. Küçük ihracat türü olarak bilinmektedir. Normalde ihracat yapmak için firmaların İhracatçılar Birliği kaydının olması ve Gümrük Müşavirliği firması ile çalışılması gerekmektedir. Mikro ihracatta ise bunlara gerek yoktur. 300 kiloyu ve 15.000 euro sınırını aşmaması mikro ihracat yapmak için yeterlidir.

Küçük ve orta boyutlu işletmeler açısından düşünüldüğünde maddi olarak avantajlı bir sistemdir. Bürokratik engeller ortadan kalktığı için firmalar kolaylıkla ürünlerini yurtdışına gönderebilmektedir. Ayrıca mikro ihracat türünde ürünler yurtdışına KDV tutarı olmadan gönderilmektedir. Prosedürlerin kalkması da firmaların işini kolaylaştırmakta ve mikro ihracata talep artmaktadır.

İlgili İçerik: E-İhracat Yapılacak Sitede Olmazsa Olmazlar

​E-İhracat Avantajları Nelerdir?

1- Satış yapmak istediğiniz ülkede bir lojistik operasyonunuzun olmasına gerek kalmadan ticaret yapabilirsiniz.

2- Ürün sattığınızda ücretleri döviz cinsinden alacağınız için kur dalgalanmalarından etkilenmez herhangi bir olumsuz bir durumla karşılaşmazsınız.

3- Klasik ihracatta ki gibi yatırım yapmanıza veya gider ödemek zorunda kalmazsınız.

4- Risk geleneksel ihracata göre daha düşüktür. Çünkü herhangi bir olumsuz durumda daha az maddi kayıp yaşarsınız.

​5- ​K.D.V. muafiyetiniz olduğu için K.D.V. iadesi talep etme hakkında bulunabilirsiniz.

6- Klasik satışın aksine ürünlerin satışında son kullanıcıya kadar iletişim halinde olabilirsiniz.

7- Devlet tarafında da desteklenen bir ticaret şekli olduğu için teşviklerden de yararlanabilir ve bu kapsamda vergi muafiyeti de sağlayabilirsiniz. ​

8- Ürün satışlarında özel bir sertifikaya ihtiyacınız olmaz. E-ihracat aynı zamanda mikro ihracat olarak da geçtiği için satış için CE belgesi gibi standart sertifikanızın olması yeterli olacaktır.

9- Bir odaya kaydolmanız ya da banka teminatları yapmanız gerekmez. Ödeme alabilmek için online ödeme kuruluşlarıyla anlaşmanız yeterli olur.

10- Bir fiziki mağazayla sınırlı kalmanıza gerek kalmadan ülke sınırı dışına çıkarak hedef pazarlara ulaşabilirsiniz. Böylece yeni ürünler ve yeni stratejiler ortaya çıkarırsınız.​​

11- E-ihracatta gelenekselin aksine ödemeler kredi kartı ile ve pazaryeri siteleri üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

12- İhraç edilecek ürünler için sertifika alınmasına gerek yoktur.

13- Gönderilebilecek ürünlerin kilosu ve fiyatları sınırlandırıldığı için yolda ürüne herhangi bir zarar gelme ihtimalinde firmanın zararı az olmaktadır.

14- Geleneksel ticaretin katı kurallarından sıyrılmış olur, iç piyasada avantaj sağlarsınız.

E-İhracat Nedir E-İhracat Nasıl Yapılır Bilinmesi Gerekenler

E-ihracat yapmanın iki farklı yolu vardır. Biri seçilen çeşitli pazaryerlerini kullanarak ürünlerin dünyaya pazarlanması diğeri ise firmaların kendi e-ticaret sitelerini kurmasıdır. Firmalar hedefleri ve planları doğrultusunda kendilerine en uygun olanı seçmeli ve işe bu şekilde başlamalıdır.

  • Pazaryeri üzerinden satış yapabilirler

Pazaryeri üzerinden satış yapmak isteyen firmalar Amazon, Ebay, Zalando gibi bilinen ve dünyanın tercih ettiği siteleri kullanabilir. Ürünlerini tek bir panel üzerinden takip edebilir ve pazarlayabilir.

  • Kendi e-ticaret sitelerini oluşturabilirler

Firmalar daha kaliteli bir hizmet vermek ve profesyonel gözükmek için kendi web sayfalarını oluşturmayı tercih etmektedir. Şu sayede dünyanın çeşitli yerlerinden görülebilen firmanın web mağazası oluşmuş olur. Eticaret yazılımları sayesinde oluşturulan bu sayfalarda çeşitli özellikler bulunmaktadır. Firmalar kendilerine uygun eticaret paketlerini seçerek kargo entegrasyonu, e fatura gibi özelliklere sahip olurken dikkatlerini sadece satışlarına odaklayacak vakti kazanmış olur.

E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

Şirket Kurun

Ürünlerinizin satışını yaptıktan sonra faturalandırma işlemini yapabilmek için bir şirket sahibi olmanız gerekir. İş yeriniz varsa buradan satış yapabilir ya da kendi iş yerinizi açabilirsiniz.

Web Sitesi Açın

E-ihracat yapabilmeniz için en önemli nokta tüketicilerin size ulaşabileceği bir siteye sahip olmaktır. Sitenizin güven algısı oluşturduğundan emin olun. Ayrıca kullanıcıların rahatlığı için yabancı dil seçeneğinin olmasına ve yurt dışı kargo entegrasyonları, ödeme entegrasyonları, kampanya özelikleri gibi sınır ötesi ticarette size fayda sağlayacak özelliklerin olmasına dikkat edin. ​

E-İhracat Ürününüzü Seçin ve Hedef Kitlenizi Tanıyın

Firmaların e-ihracatta başarılı olabilmeleri için hedef kitlelerine sunacakları ürünü iyi analiz etmeleri gerekir. Kullanıcıların beklenti ve taleplerini, ne tür sıklıkta içerikler hazırlamanız gerektiğini ve doğru pazarlama stratejilerini belirlemeniz gerekir.

Pazarlama Stratejilerinizi Belirleyin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra trendleri takip ederek hangi kanallardan pazarlama kampanyaları yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Özellikle sosyal medyanın gücünü kullanarak içerikler hazırlamaya dikkat edin. Daha fazla kişi tarafından trafik sağlamak için SEO çalışmaları yapmaya özen gösterin.

E-İhracat Altyapınızı Güçlendirin

E-ihracatın en önemli kısımlarından biri e-ticaret altyapısı oluşturmaktır. Tüketicilerin memnuniyetini sağlamak için güvenilir, kolay ulaşılabilen ve ayrıntılı bilgiler sunan bir siteler sunmak önemlidir. EticaretYap olarak uzman yazılım ekibimizin hazırladığı en iyi e-ticaret paketleri ile ürün stok kontrolleri yapabilir, kargo entegrasyonları sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda dijital pazarlama ekimizin sağladığı SEO çalışmaları ile organik trafiğinizi artırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.