E-Ticaret Firmaları Yılbaşı İndirimleri İçin Nasıl Hazırlanmalılar?

Yılbaşı indirimleri e-ticaret firmalarının satış artırmak ve stoklarını bitirmek için kullanabileceği özel bir stratejidir. İnternetten satış yapan firmalar seneyi bitirirken yeni sezon ürünlerine zemin hazırlamak ve eski stoklarını hızlıca bitirmek için yılbaşı indirimlerinden faydalanabilirler. Çoğu insanda yeni yılın getirdiği heyecanla birlikte alışveriş yapma isteği tetiklenmektedir. Özellikle yeni yıl ruhuna uygun hazırlanmış ambalajlar için satın alınan süs eşyaları ve kıyafetler bu dönemde oldukça yoğundur. Yeni yıl yaklaşırken her insanda, yeni umutlar, yeni hayaller ve yeni hedefler yeşerir. İnsanlar bu dönem için önceden hazırlık yaparak bir önceki yılı geride bırakmanın ve gelecek olan yeni yılın heyecanını yaşarlar.

Yılbaşı İndirimleri İle Satış Artırma Stratejileri

 

1- Yılbaşı Temasına Uygun Tasarımlar Seçin

E ticaret sitenize yılbaşına özel bir tema giydirilmesi de kullanıcı deneyimi için oldukça önemli bir detaydır. Yılbaşı temasına ve indirimlerine özel, ilgi çekici, satışa teşvik edici ana sayfa ve banner reklamları hazırlamalısınız. Göz alıcı ve ilgi çekici yılbaşı temaları bu dönemde en yoğun ilgi çeken ve dönüşüm getiren etkendir.

İlgili Yazı: Muhteşem Cuma İndirimleri İçin Firmalar Nasıl Hazırlanmalıdır?

2- Bundle Ürün Kampanyaları Yapın

Bundle ürün kampanyaları, bir ürünle alakalı olan farklı ürünlerin beraber satışa sunulmasıdır. Bundle ürün kampanyaları e-ticarette oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Avantajlı fiyatlardan birden fazla ürün sahibi olabilen kullanıcılar bu kampanyalardan sıklıkla yararlanmaktadır. “Bir alana bir bedava, x ürünün yanında y ürünü hediye” gibi sloganlarla bundle kampanyanızı hazırlayabilirsiniz.  Bu şekilde firmanızın stoktaki ürünlerini yılbaşı konseptli paketlerle süsleyerek bundle kampanyalarıyla satışa sunabilirsiniz.

3- İndirim ve Kampanyalarınızı Ana sayfanızda Öne Çıkartın

Yılbaşında ürün skalanıza yılbaşına özel ürünler eklemenin yanında bünyenizde bulundurduğunuz çoğu ürüne de yılbaşı indirimi uygulayabilirsiniz. Yılbaşı alışverişi yapacak olan çoğu insan bu indirimlerden yoğun oranda yararlanacaktır. Yılbaşı indirimi uyguladığınız ürünlerinize ana sayfada da yer vermeniz satın alma davranışını tetikleyen bir hamle olacaktır. Her zaman olduğu gibi kampanyalı ürünler her üründen önce dikkat çeker ve talep edilir. Yapacağınız bu kampanyalarla satılmayan ürünlerinizi süslü ambalajlarla yeniden değerlendirmeye sunabilirsiniz.

4-  Yılbaşına Özel Ürünler Satın

Sanal satış sitenizde yılbaşı ürünlerine yer vermeniz sitenize olan ilgiyi ve bu dönemde yapacağınız satışlar için son derece faydalı olacaktır. Peki yılbaşı ürünleri nelerdir? diye soracak olursanız bunlar başlıca;

 • Yılbaşı Ağacı
 • Yılbaşı oyuncakları
 • Yılbaşı Süsü
 • Yılbaşı Sepeti
 • Yılbaşı ağacı süsleri
 • Yılbaşı ağacı resmi
 • Yılbaşı battaniyesi
 • Yılbaşı cam süsleme ürünleri
 • Yılbaşı çiçeği kokina
 • Yılbaşı çikolatası
 • Yılbaşı çam ağacı
 • Yılbaşı desenli kıyafet
 • Yıl başı paketi
 • Kırmızı kıyafetler
 • Kırmızı çoraplar

Sizler de yılbaşı satışlarınızı artırabilecek bu ürünlere sattığınız ürünler arasında yer verirseniz, yılbaşı döneminde çok başarılı satışlar elde edebilirsiniz.

5- Sevgililere Özel Ürünler Hazırlayın

Yılbaşında insanlar yoğunluklu olarak ailelerine ve sevgililerine hediye almaktadır. Hediye arayışında olan çiftler sevgililerinin yeni yılını kutlamak için mutlaka hediye arayışına girmektedirler. Bu dönemde sevgililere satış yapmayı hedefliyorsanız onlara özel ürünler seçmelisiniz. Örneğin birlikte kullanabilecekleri ürünler, kombin ürünler, özel notlarla donatılmış hediyeleri ürün skalanıza ekleyebilirsiniz. Sevgililer için satabileceğiniz ürünler arasında;

Sevgililer için kombinler; sweatshirtler, çift şapkaları, çift eldivenleri, çift forması, çiftler için kolyeler, sevgili bileklikleri, sevgili yüzükleri, sevgili kupaları, kar küreleri, sevgili saatleri örnek verilebilir. Bu tarz ürünler sevgililer tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Kutu Oyunları; Yılbaşı döneminde en çok rağbet gören ürünlerden biri de kutu oyunlarıdır. Bu ürünler sevgililerin dışında yılbaşını aileleriyle ve arkadaşlarıyla geçirmek isteyen herkesin zevkle tercih ettiği ürünlerdir. Yılbaşında satılacak ürünler arasında kutu oyunlarına da yer vermeniz son derece faydalı olacaktır.

6- Sosyal Mecralarda Yılbaşı Kampanyalarınızı Duyurun

Firmanızın düzenli olarak paylaşım yapılan Facebook, Instagram, Linkedın, Twiter gibi sosyal mecralarından da kampanyalarınızın duyurularını yapabilirsiniz. Reklamların haricinde hazırladığınız özel sosyal medya görselleriyle çeşitli kanallardan hedef kitlelerinize ulaşabilirsiniz. Dijital dünyanın her alanını aktif şekilde kullanan bir firma izlenimi yaratarak kullanıcıların gözünde marka imajınızı yükseltirken geniş hedef kitlelere ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

7-  E-Posta Pazarlaması Yapın

Sanal mağazanızdan daha önce alışveriş yapan müşterilerinizin verdiği iletişim bilgilerinden yeni yıl indirimleri hakkında duyurular yapabilirsiniz. Özelleştirilmiş ve biriciklik hissi verilen e-postalar hazırlayabileceğiniz gibi genel kampanya ve indirimlerinizden kısa, net ve ilgi çekici olacak şekilde müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Eticaret yap olarak alanlarında yetkin dijital pazarlama ekibimizin pazarlama ve SEO çalışmalarıyla firmanızın görünürlük ve bilinirlik çalışmalarına odaklanabilirsiniz. E-ticarete yeni geçiş yaparak internetten satış yapmak isteyen firmalar için yazılım ekibimizin her bütçeye uygun özel teknolojilerle geliştirdiği akıllı eticaret paketlerimize göz atabilirsiniz.

8- Reklamlar İle Kampanyalarınızın Tanıtımını Yapın

Her firma gibi yılbaşı satışlarını artırmak için birçok plan yapmış olabilirsiniz. Tüm planlamalarınız çok başarılı olabilir, web siteniz muhteşem görünüyor olabilir, birbirinden güzel yılbaşı temalı, yeni ambalajlı ürünleriniz olabilir. Ancak tüm bu hazırlığı duyurabilmeniz için reklamlara ihtiyacınız vardır. Ürünlerinizi ve özel kampanyalarınızı duyurmak için google ads ve sosyal medya reklamlarından faydalanmanızı öneririz.