Muhteşem Cuma İndirimleri İçin Firmalar Nasıl Hazırlanmalıdır?

Muhteşem cuma indirimleri , firmaların ve tüketicilerin dijital ve fiziksel alışverişlere hazırlandığı büyük indirim dönemidir. İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Black Friday’in yaklaştığı bu günlerde her kategoriden ürün, özellikle teknoloji ürünleri büyük indirimlere girmektedir. Dünya genelinde 27 kasımda başlayan büyük indirim günlerine tüketiciler kadar firmalar da düzenledikleri kampanyalarla erkenden duyurularını yapmaya başlamaktadır. Milyonlarca insanın aynı gün alışveriş yapmak için beklediği ve çeşitli indirimleri değerlendirmek istediği bir gündür. Bu sebeple muhteşem cuma, e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Rekabetin oldukça fazla olduğu bu güne iyi bir şekilde hazırlanarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Rakiplerinizin önüne geçebilmek için yapmayı planladığınız kampanyalara daha önceden hazırlanmalı ve çeşitli stratejiler uygulamalısınız. Peki e-ticaret sisteminizi büyük indirim günlerine nasıl hazırlayabilirsiniz?

Muhteşem Cuma İndirimleri İle Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

 

1- Planlamalarınızı Erkenden Yapın

Şahane Cuma indirimlerinizi erkenden planlamanız birçok açıdan firmanıza fayda sağlayacaktır. Kampanyalarınızı son ana bırakmadan planlamanız rakiplerinizin önüne detaylı ve üzerine düşünülmüş kampanyalar eşliğinde çıkmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla e ticarette markanızı görünür kılmak ve müşterilerin verdiğiniz hizmetten memnun ayrılmaları için seçtiğiniz ürünlere yapacağınız indirimleri daha fazla detaylandırabilir, indirim yoğunluğunda tedarikte sorun yaşamamak için kontrollerinizi önceden gerçekleştirebilirsiniz.

Kampanyalarınızda belli bir üründen alındığında diğer ürünlere indirim uygulayabilirsiniz. A ürününden alan kişilere B ürününün %20 indirimli olması gibi veya A ürünü alan kişilere B ürününü bedava yapabilirsiniz. Ayrıca belli bir ücret üzerinde alışveriş yapan kişilere kargoyu ücretsiz hale getirebilirsiniz. Böylece insanlar kargo ücreti ödemek yerine sepetteki ürünleri artırmak isteyebilir. Firmanızda çok sattığını ürünlerin yanına fazla satmadığınız ürünleri promosyon olarak koyarak hem az satan ürünleri eritebilir hem de insanları alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. Belli bir kategoride daha az satış yapıyorsanız bunlar için özel olarak indirimler ve reklamlar oluşturabilirsiniz.

2- İndirime Sokacağınız Ürünleri ve Reklam Stratejilerinizi Belirleyin

Kampanyalarınıza hangi ürünleri dahil edeceksiniz ve hangi kanallar üzerinden satışa sunacaksınız karar vermelisiniz. Örneğin; Instagram, Facebook, Snapchat, TikTok, Twitter, Youtube gibi kanallar üzerinden dijital pazarlama çalışmalarınızı yapabilirsiniz. İsteğinize göre Google Adwords reklamlarıyla da kampanyalarınızı duyurma yoluna gidebilirsiniz. Reklam çalışmalarınıza ne zaman başlayacağınıza ve hangi stratejileri kullanacağınıza dikkatle karar vermelisiniz. Her platform için ayrı reklam çalışması yapmanız gerektiğini, böylece farklı hedef kitlelere ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

3- Stok Kontrolü Yapın

indirimli ürünler

Muhteşem cuma indirimleri gibi dönemlerde web siteleri büyük bir yoğunluk yaşar. Dünyanın her yerinde yaşanan bu yoğunluk anında internetten satış sitesinin stoklarının eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Kampanya döneminde web sitenize alacağınız trafikle yoğunluklar yaşayabileceğiniz için stok kontrolünüzü önceden yapmanızda fayda var. Böylece müşteri memnuniyetini sağlayarak sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Stok kontrolü yaparken az satan ürünler, çok satan ürünler, en çok ziyaret edilen sayfalar ve favoriye eklenmiş ürünleri belirleyerek hangi ürünlerin stoğunu artırmanız gerektiğini ölçebilirsiniz.

4- Sitenizi Kampanyalarınıza Uygun Hale Getirin

Muhteşem Cuma gününde yaptığınız planlamalar ve kampanyalar sonucunda e-ticaret sitenizi çok fazla kullanıcı ziyaret edebilir. Bu sebeple sitenizi kullanıcılarınıza en iyi şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için neler yapabilirsiniz;

  • Ürün fotoğraflarınızın kaliteli olmasına dikkat edin.
  • Muhteşem Cuma için bir kampanya sayfası düzenleyin.
  • İndirimlerinizle alakalı bannerlar düzenleyin.
  • Anasayfanızın tasarımını Muhteşem Cuma'ya uygun hale getirin.
  • Mutlaka eticaret sitenizin mobile uyumlu olmasına dikkat edin. İnternet kullanıcılarının çoğunun akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yaptığını unutmayın.
  • Sitenizin hızını artıracak çalışmaları yapın.
  • Firmanızda müşteri hizmetleri bulunuyorsa Muhteşem Cuma'da daha iyi hizmet verebilmek için çalışanlarınızın sayısını artırabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm konulara dikkat ederseniz sadece Efsane Cuma İndirim gününde değil tüm zamanlarda eticaret sitenizden alışverişin artmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazı: Black Friday İndirimlerine E-Ticaret Siteleri Nasıl Hazırlanmalıdır?

4- İlgi çekici ve Etkileyici Bannerlar Hazırlayın

Dijital dünya kullanıcılarının dikkatini öncelikle görseller çekmektedir. Bu nedenle odaklandığınız muhteşem cuma kampanyalarında ilk bakışta kullanıcıların dikkatini çekecek görsel bannerlar tasarlamalısınız. Banner reklamlarınızın etkisine göre kullanıcıların ilgileri web sitenize ve ürünlerinize direkt olarak yönelecektir.

Eticaretyap firması olarak alanlarında uzman dijital pazarlama ekibimiz markanızı en üst seviyelere taşımanıza yardımcı olmaktadır. Yazılım ekibimizin  özel teknolojiler kullanarak hazırladıkları eticaret paketlerimizle sanal satışta lider markalar arasında yerinizi alabilirsiniz.

5- Tedarikçilerinizle İyi Bir Planlama Yapın

Sadece sizin firmanız değil pek çok firma Muhteşem Cuma'da fazla satış yapacağı için aynı sektörde olduğunuz kişilerle ürün tedariki konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple Muhteşem Cuma'dan belli bir süre önce tedarikçinizle görüşerek ürün tedariki sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için çeşitli anlaşmalar yapabilirsiniz. Eğer mevcut tedarikçiniz ürünler konusunda siparişleri aksatabileceğini düşündürüyorsa başka tedarikçiler ile anlaşabilirsiniz.

6- Hızlı Kargolamaya Özen Gösterin

eticarette hızlı kargolama

E ticarette müşteriler için en önemli konulardan biri kargolarına en hızlı şekilde ulaşmaktır. Black Friday gibi yoğun bir günde kargo süreçlerini iyi yönetebilirseniz hem müşterilerinize iyi bir hizmet vermiş hem de daha sonraki kampanya dönemleri için deneyim kazanmış olursunuz. Yine de çok yoğun bir taleple karşılaşabileceğiniz için kargo teslim sürelerinizi uzatabilirsiniz. Anlaşmalı olduğunuz kargo firması size yeterli gelmiyorsa daha iyi hizmet verecek bir kargo firması ile anlaşabilirsiniz. Sitenizde kargo süreçleri ile ilgili "aynı gün teslimat, hızlı kargolama" gibi kargo avantajlarınızdan bahsedebilirsiniz. Depo personelinizi güzel bir şekilde düzenleyerek ürünlerinizin hemen kargoya verilmesini sağlayabilirsiniz. Black Friday sürecinde kargo işlemlerinizi iyi bir şekilde yönetir ve müşterilerinizi memnun ederseniz, daha sonraki alışverişlerde yine sizin firmanızı tercih etmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece eticaret siteniz için sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

7- Reklam Yapmayı Unutmayın

Ürünlerinizi insanlara tanıtmak ve fiyatlarınızı göstermek için en iyi yöntem reklam yapmaktır. Reklamlar ile potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin de önüne reklamlar ile geçebilirsiniz. Bunun için Google Ads, Influencer Marketing, Sosyal Medya Pazarlama gibi pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz.