E-ticaret Hosting Nedir, Hosting Seçerken Bunlara Dikkat!

E-ticaret hosting internetten satış yapmak isteyen girişimcilerin, sitelerinin başarılı olabilmesini direkt olarak etkileyen bir barındırma sistemidir. Eticaret yapmak isteyen girişimciler ve halihazırda eticaret yapan firmaların dijital dünyada ürün ve hizmet satışı yaparken başarılı olabilmelerini doğrudan etkileyen sistem hosting'dir. Bir eticaret sitesi ücretsiz de kurulabilir ya da altyapısal hiçbir bilgiye sahip olmadan da kurulabilir. Ancak planların ve stratejilerin uzun vadeli düşünülerek yaratılması son derece faydalıdır. Özellikle rekabet ortamının başa baş ilerlediği e-ticaret sektöründe görünür olmak istiyorsanız hosting hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızın devamında bulacaksınız. Doğru hosting seçimi ile zaman içerisinde hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilir, kullanıcı memnuniyetini sağlayabilir ve böylece sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Sektörün popüler e-ticaret siteleri arasında yerinizi almak istiyorsanız gelin, birlikte hosting konusunun derinlerine inelim.

İlgili Yazı: Domain Alma Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Öncelikle Hosting Ne Demek?

Hosting, bir web sitesinin, internet ortamında kullanıcıların erişebileceği bir yere sahip olması için barındırıldığı arka yüzdür. Yani diyelim ki bir internet sitesine sahip olmak istiyorsunuz, bu site sanal dünyada ve arama motorlarında öylece görünür hale gelmez. Bu sitenin verileri, videoları, fotoğrafları, sayfaları gibi içeriklerin internet ortamında kullanıcıların erişebileceği bir hal alması için yüklenmesi ve barınması gereken bir arka yüze ihtiyaç vardır. Bu arka yüz ise hostingdir.

Peki E-ticaret Hosting Nedir?

Eticaret yaparak ürün ve hizmetlerini satışa sunmak isteyen firmaların, web sitelerinde bulunan tüm sayfalara, içeriklere, görsellere, kategorilere, ürünlere, videolara ve fiyatlara kullanıcıların kolayca erişmesi için barındıran bilgisayara verilen isimdir. Sitelerin sağlam ve güvenilir bir altyapıda kurulabilmesi için firmalar hosting seçimine büyük önem vermelidirler.

E-Ticaret Hosting Nasıl Seçilir, Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle söylememiz gereken şey; eticarete başlarken açık kaynak kodlu bir e-ticaret alt yapısı kullanacaksanız, e-ticaret hosting satın almalısınız. Ancak yazılım firmalarının sunduğu hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hosting satın almanıza gerek kalmaz. Çünkü akıllı eticaret paketleri içerisinde internetten satış yapmanız için gereken tüm hizmetleri barındırmasının yanında hosting hizmetini de barındırır. Açık kaynaklı bir e-ticaret altyapısı kullanmaya karar verdiyseniz hosting satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;

⦁ Hizmet alacağınız hosting firmasının kurumsal olmasına dikkat edin ⦁ Güvenilir bir hosting seçtiğinizden emin olun ⦁ Web site hızı kullanıcı deneyiminin en önemli unsuru olduğu için Hosting Hızı konusuna önem verin ⦁ Firmanın size sağladığı yazılım desteği ve kontrolü mevcut mu? ⦁ Veritabanı ⦁ Sanal alışveriş için son derece önemli olan sanal pos entegrasyonu var mı? ⦁ Transfer Oranları ⦁ Kullanılan Sunucular ⦁ Süreklilik Oranı ⦁ CDN ⦁ Otomatik Yedekleme ⦁ Hosting Kurulumu

E-ticaret yapmak isteyen girişimcilerin önem vermesi gereken konulardır.

1- Kurumsal Olan Güvenilir Bir Firmayla Çalışın

Günümüzde e-ticaret sitesine sahip olmak isteyen birçok firma ya hazır eticaret paketlerini tercih etmektedir ya da hosting satın almaktadır. Dolayısıyla hosting satın alacağınız firmayı seçerken son derece titiz davranmanızı öneririz. Firma yukarıda saydığımız hizmetleri sizin için karşılıyor mu bunları göz önünde bulundurmalısınız. Dediğimiz gibi sektörde eticaret fikrine sahip binlerce girişimci varolmaya çalışmaktadır. Bu nedenle internet üzerinden hizmet verme sektöründe başarılı olmak istiyorsanız hosting seçimi önem vermeniz gereken konuların ilk başında geliyor.

2- Hosting Güvenliğine Önem Verin

En iyi eticaret hosting paketleri konusunda detaylı araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise hostingin güvenilir olup olmadığıdır. Sanal dünyada satış yapacak olan bir firma olduğunuz için sitenize gelen ziyaretçilerin güvenle alışveriş yapabilmeleri ve verilerinin yüksek güvenlik önlemleriyle korunabilmesi için SSL güvenlik sertifikası gibi güvenlik sistemlerinin hosting içerisinde bulunması gerekir.

3- Hosting Hızı Kullanıcı Deneyimini En Üst Seviyeye Çıkarır

E-ticaret hosting hizmeti aldığınızda internet siteniz üzerinden alışveriş yapacak olan kullanıcıların ürünü satın alma davranışını gerçekleştirme adımını etkileyen en önemli noktalardan biri site hızıdır. Zaten e-ticaret hosting fiyatları belirlenirken hız konusu en etkili unsurdur. Hız konusunu sizlere şu şekilde aktarmak gerekirse; düşünün ki bir e-ticaret kullanıcısısınız. Girdiğiniz sitede gezinirken sayfalar sürekli yavaş yükleniyor, alışverişiniz tıkanıyor, açılış sayfası çok yavaş açıldı. Bu sorunların tamamı alışveriş yapmanızı engeller mi? Tahmin ediyorum ki, evet. Engeller. Dolayısıyla uzun vadede ya da kısa vadede müşteri kaybetmemek için kullanıcı deneyimini en iyi seviyelere çıkaracak olan hosting hızı unsuruna önem vermeniz gerekmektedir. Bir e-ticaret sitesinin yüklenme hızı en fazka 2-3 saniye arasında olmalıdır. Siz de hosting seçiminizi yaparken eticaret site yüklenme hızınızın süresini kısaltacak RAM ve SSD disk yapısına dikkat ederek seçiminizi yapmalısınız.

eticaret-hosting-nedir

4- Firmanın Sağladığı Yazılım Desteği Son Derece Önemli

Firmalar araştırılırken genellikle en çok sorulan sorular; en ucuz hosting paketleri nelerdir? açık kaynak kodlu e-ticaret güvenilir midir? gibi sorulardır. Öncelikle e-ticaret hosting paketleri seçerken fiyat elbette önemlidir anak uzun vadede işler yapacağınız internetten satış sitenizin akıbeti her şeyden önce gelmelidir. E-ticaret hosting paketleri içerisinde, site kurulurken kullanılan açık kaynaklı kodlar bulunmaktadır. Örneğin; sektörün en bilindik eticaret altyapılarından; Opencart, PrestaShop, Woocommerce, Magento gibi açık kaynak kodlu altyapıların paketiniz içinde olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca hosting paketleri içerisinde neler olmalıdır? derseniz; MSSQL, PHP, Java ve MySQL alt yapılarının bulunması önemlidir.

5- Sunulan Veritabanı(Database) Alanı Büyük Olmalıdır

İnternet üzerinden satış yapacak olan firmalar için önemli olan bir diğer unsur ise database alanıdır. Yani veritabanı alanı. E-ticaret hosting paketinizin içerisinde sunulan database alanı büyük olmalıdır. Çünkü zaman içerisinde satacağınız ürünler ve ürün çeşitliliği artacaktır. Dolayısıyla sahip olduğunuz veritabanının büyük olması performans konusunda sorun yaşamamanıza yardımcı olur.

6- Sanal Pos Entegrasyonu

Eticaret yapmak isteyen firmaların hosting paketi içerisinde araması gereken özelliklerden biri ise Sanal Pos Entegrasyonu olmalıdır. İnternet üzerinden kullanıcılardan ödeme almak için haliyle bir sanal posa ihtiyaç duyulmaktadır. Nasıl ki fiziki mağazalardan alışveriş yaparken pos cihazı üzerinden kredi kartımızla alışveriş yapıyoruz. Sanal pos ile de bu sistemin sanal versiyonunu gerçekleştirmiş oluruz. Ayrıca çok çok önemli bir nokta daha var ki; satın alma sırasında 3D secure güvenlik sistemi ile işlem alınıp alınmadığı. Kullanıcıların verilerini güvenle saklamak ve üçüncü kişilerin eline kredi kartı bilgilerinin geçmemesi 3D güvenlik önleminin e-ticaret hosting paketleri içerisinde bulunması gerekmektedir.

7- E-ticaret Hostinginin Sunucusuna Dikkat Edin

E-ticaret yaparken dikkat etmeniz gereken farklı bir unsur da hosting sunucusudur. Eticaret sitesi kurma aşamasında hosting paketinin sunduğu sunucu özelliklerine bakmakta fayda var. Sunucunun kaliteli, donanımlı ve performansı karşılayabilecek güçte olması önemlidir.

8- Süreklilik Oranı/Uptime Oranı Önemlidir

Eticaret siteleri için büyük önem taşıyan bir hizmet ise 7/24 sitenin aktif olmasıdır. Yani kullanıcılara, sitenize gece yarısı da girse sabah saatlerinde de girse alışveriş imkanı tanınmasıdır. Dolayısıyla e-ticaret hosting paketi seçerken süreklilik oranına göz atılması gerekir. Web sitenizin 7/24 aktif olması için bu özellik hayati derecede önemlidir diyebiliriz.

9- Content Delivery Network (CDN)

Diyelim ki e-ticaret sitenizi büyütmek ve internet üzerinden uluslararası satış yapmak istiyorsunuz. Bu hizmetin gerçekleşebilmesi için hosting paketiniz içerisinde Content Delivery Network(CDN) bulunmalıdır. CDN özelliğine sahip olduğunuzda hedeflediğiniz yurtdışına satış imkanını gerçekleştirebilirsiniz.

10- Otomatik Yedeklemeler İle Güvenlik

Hosting seçiminde; en ucuz hosting, ücretsiz hosting gibi araştırmalar yaparak hızlıca karar vermek doğru değildir. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi hosting paketiniz içerisinde bulunması gereken pek çok özellik vardır. Sitenizin güvenliği için sayabileceğimiz bir başka önemli özellik ise otomatik yedekleme hizmetidir. E-ticaret sitesi üzerinde bulunan ürün, görseller, videolar, ürün açıklamaları, yazılar gibi içeriklerin devamlı olarak yedeklenmesi gerekir. Web sitenizin güvenliği için günlük olarak yedeklenmesi dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Dolayısıyla e-ticaret hosting hizmetleri içerisinde yedeklemelerin olup olmadığını ve zamanlamasını kontrol etmelisiniz.

ücretsiz-hosting-paketleri

11- E-Ticaret Hosting Kurulumu

Sitenizi açık kaynak kodlu bir altyapıda kuruyorsanız hosting kurulumu aşamasına dikkat etmelisiniz. Çalıştığınız kurumsal hosting firması size kurulum hizmetini sunuyor olmalıdır. Bu nedenle kurulum hizmetini alıp almadığınıza, garanti, erişilebilirlik, e-mail adresi sayısı gibi detayları göz önünde bulundurmalısınız.

12- Hazır Eticaret Paketleri ve Hosting Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret sitesini tamamen güvenilir bir eticaret altyapısı kullanarak kurmak isteyen girişimcilere EticaretYap olarak ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri sunuyoruz. Siz değerli iş ortaklarımız için özenle ve dikkatle hazırladığımız hazır eticaret altyapıları internetten satış için firmanızın ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri ve modülleri içerisinde barındırır. EticaretYap'ın e-ticaret yazılımları, üst düzey hosting özellikleri ile kullanıcı deneyimini en üst seviyelere taşımanız için geliştirilmiştir. Hazır eticaret paketlerimiz sayesinde sitenize gelen ziyaretçiler en hızlı ve güvenilir şekilde alışverişlerini tamamlayabilmektedir. EticaretYap hosting özellikleri bütçeniz ve sektörünüz için seçtiğiniz eticaret paketine göre farklılıklar göstermektedir.

Akıllı e-ticaret yazılımlarımızla birlikte gelen hostinglerimiz sayesinde ekstra hosting ücreti ödemekten ve içerisinde saydığımız tüm özellikleri aramaktan kurtulursunuz. Paketlerimiz içerisinde bulunan; database alanı çeşitleri, sınırsız e-posta hesabı, yedekleme hizmetleri, yıllık trafik kullanımı, SSL güvenlik sertifikası, Google yönetim araçları, Ticket/Telefon teknik destek, blog içerik yönetimi, detaylı kargo yönetimi, cloud sunucu altyapısı, mobil-eticaret sitesi gibi daha sayabileceğimiz birçok özellikten yararlanabilirsiniz. E-ticaret yazılımlarımızı incelemek için hemen tıklayın. EticaretYap yazılım firmasının genç ve dinamik ekibinin özel sistemler ile hazırladığı en iyi eticaret altyapıları hakkında detaylı bilgi almak ve girişiminiz için doğru olan yazılım paketlerine karar vermek için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz 30 günlük ücretsiz eticaret sitesi demo sürümü ile özel panelimizi keşfedebilirsiniz!