E-ticaret İadeleri Sonucunda Ortaya Çıkan Hasar Nasıl Düzeltilir?

Dünyamızı etkisi altına alan e-ticaret ekosistemi içerisinde, iptal ve iadeler büyük bir rol oynuyor. Özellikle markaların sunduğu ücretsiz iade seçeneği, online satın alma davranışını büyük ölçüde artıran önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat perakendeciler tarafından bakıldığında, e-ticaret iptal ve iadeleri israfın büyük oranda yaşandığı kompleks bir süreç. İptal ve iade süreçlerinde, perakendeciler büyük kayıplar yaşarken, doğamıza da çok büyük zararlar verilmektedir.

İptal ve İadeler Doğamıza Zarar Veriyor

Şuan için, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelerde iadelerden kaynaklı atığın miktarı tam olarak belirlenemese de ABD'de çok çarpıcı senaryolar ortaya çıktı. Raporlara göre sadece 2020 yılında tahmini olarak 2,6 milyon ton iade atık bölgesine gönderildi. Peki iade edilen bu ürünlerin gönderim süreci tarafında durum ne? 2020 yılında iade edilen ürünlerin 16 milyon metrik ton karbon dioksit (CO2) emisyonuna neden olduğunu üzülerek belirtmek isterim. Tahminlere göre, iadelerin dörtte biri, ürünlerini çöpe göndermenin işleyip yeniden satmaktan daha uygun fiyatlı olduğunu iddia ediyor. Gördüğünüz gibi yaşanan devasa kriz gittikçe kötüleşiyor. İadeler e-ticaret kullanıcılarına büyük kolaylık sunarken aslında genel haritada Dünyamız için büyük tehlike oluşturuyor. Perakendeciler son zamanlarda iadelerini nasıl sürdürülebilir hale getireceklerini tartışıyorlar. Satışları etkilemeden iadeleri azaltma yollarını bulma peşindeler. Perakendeciler tarafından iadeleri azaltmanın yollarının aranmasının yanı sıra en önemli diğer konu ise tüketicilerin düşünce yapılarını değiştirmek. Aynı zamanda sektörde iadelerin azaltılması doğrultusunda tüketicilerin düşünce yapısının da değişmesi gerekiyor. Örneğin, büyük perakende mağazalarından bazıları artık online iadeler için ücret almaya başladı.

E-ticaret İade Süreçleri Nasıl Sürdürülebilir Hale Getirilir?

 

Ürünlerinizin Neden İade Edildiğini Tespit Edin

 • İadeleri azaltmak aslında zor olmayan bir süreçle ulaşılabilecek bir sonuçtur.
 • İade oranlarının sürekli arttığı bu süreçte, ürünlerin neden iade edildiğini görmezden gelmemelisiniz.
 • İadelerin en yoğun yaşandığı dönemlerde, sorunun altında yatan nedeni anlamak önemlidir.
 • Sorun tespit etmeden uygun çözümü aramanız da imkansızdır.
 • İadeleri tamamen ortadan kaldıramazsınız ancak bunların nedenini tespit edip ürün ve hizmetlerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Böylece iptal ve iadeleriniz azalırken, müşteri memnuniyeti artacak, doğaya verilen zarar da minimuma indirilecektir.
 • İade sebeplerinin en az %70'lik bir kısmının perakendeci tarafından kontrol edilebileceğini düşündüğümüzde bu durum son derece kritik.
 • Perakendeciler,  müşteri görüşlerini değerlendirerek temel nedene ulaşabilirler.
 • Tüm sinyalleri dikkate alın ve anormallikleri erkenden tespit edin.
 • Zaten elinizde çok büyük bir veri deposu vardır. Bu verileri doğru okuyarak hareket etmenizi öneririz.

Ürünlerin Zarar Görmeden Size Geldiğinden Emin Olun

 • E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların çok sayıda farklı ürün grubu için ciddi miktarda enerji ve zaman sarf ettiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle büyük maliyetlerin ortaya çıkmaması için, iade olan ürünlerin paketlenmesine özen gösterilmelidir.
 • Ürünlerin zarar görmeden en iyi şekilde geldiğinden emin olduktan sonra sürdürülebilirliği söz konusu olur. Özetle, müşterileriniz, ürünleriniz ve tedarik zincirinizin ihtiyaçlarını ve gerekliliklerini anlamalısınız.
 • Artık, hem perakendeci tarafında hem de müşteri tarafında değişimlerin yaşandığını görüyoruz. 2021 yılında herkes evlerindeki paket miktarını görmeye başladıktan sonra Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın odağı çevre oldu. Yükselen enflasyon ve artan enerji maliyetleri dünya genelindeki perakende şirketlerinin, iade süreçlerini daha sürdürülebilir hale getirme isteği doğurdu.
 • Aynı zamanda müşteriler de aynı düşünce içerisine girmeye başladılar.
 • E-ticaret perakendecileri artık, kolay dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir paketlemeyi istiyor.
 • Bazı şirketler, e-ticarette iadelerin sürdürülebilirliği için bazı adımlar atmaya başladı. Bir ürün iade edildikten sonra aynı paketin ikinci kez kullanılması üzerinde çalışılıyor.

İlgili içerik: E-ticaret Sitesinde İptal ve İadeler Nasıl Azaltılır?

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek İadelerinizi Azaltabilir

 • Online alışverişi daha kolay ve zahmetsiz hale getirmek de iadeleri azaltmak açısından oldukça önemli bir detay. Kullanıcı deneyiminin en iyi şekilde iyileştirilmesi müşterilerin ilk seferde doğru ürünü almalarına yardımcı olacaktır.
 • Yakın bir zamanda Google, Avrupa merkezli bir giyim perakendecisinin iadeleri %8 oranında azaltmasına yardımcı oldu. Nasıl mı? müşteri deneyimini iyileştirmek amacıyla şirketin daha ayrıntılı bilgiler girmesini önererek.
 • Şirket, en uygun ürünü bulmalarına yardımcı olmak için müşterilerin beden ölçüsü bilgilerinden faydalandı ve ürünün her açıdan kaliteli görsellerine yer verdi.
 • Elbette ki online alışveriş sitelerinin en büyük problemlerinden biri, ürün görsellerine detaylı yer vermemek ya da ürünle ilgili detaylı açıklamalar eklememek. Bu sorun, iadelerin artmasında aktif olarak rol oynuyor.
 • Ürünlerde beden ve boyut bilgileri tahmin ettiğinizden çok daha önemli bir bilgi. Perakendeciler kullanıcıların bedenlerini ve ölçüleri anlayabilmesi için özellikle yüksek değerli ürünlerde boyutların dökümünü detaylı şekilde açıklama kısmına eklemeli.
 • Görseller ne kadar net, kaliteli ve detaylı olursa, müşterilerin doğru ürünü tercih edebilmesi de o kadar kolaylaşır.
 • Şirketlerin, müşterilerine internette ürünü detaylıca inceleme fırsatı vermeleri oldukça önemli. Bununla ilgili örnek videolar da eklenmesi oldukça faydalı olacaktır.
 • Müşteriler ürünü detaylı, her açıdan ayrıntılı, ve yakından gördükçe ürünün gerçeğe tıpatıp benzerliği artacağı için müşteriler de doğru fikir edinebilecektir.
 • Özellikle, koltuk, duvar kağıdı, duvar boyası, tablolar gibi ev dekorasyon ürünlerinde AR teknolojisinin kullanımı müşterilerin daha net fikir edinmesine yardımcı olacak başka bir seçenektir.

Eticaretyap'ın her sektöre uygun hazırladığı özel e-ticaret paketlerini tercih ederek kullanıcı deneyimine en uygun panele sahip olabilirsiniz. Kullanıcı deneyimini kolaylaştıran seçenekler, sepete ulaşımın kolaylığı ve ürünlerin tüm detaylarını sunmanıza imkan tanıyan kullanışlı panel sayesinde iadelerinizi azaltmanız mümkün.