E-ticaret Sitesinde İptal ve İadeler Nasıl Azaltılır?

E-ticarette iptal ve iadeleri azaltmak konusunda endişeliyseniz, doğru yöntemler ve geliştirmeler yaparak satış hacminizi ve itibarınızı yükseltebilirsiniz. E-ticaret mağazanızda iade sayılarının artması sizi endişelendirmiş olabilir. Doğru yöntemleri takip ederek, kullanıcıların ne istediğine, beklentilerinin ne olduğunu analiz edebildiğinizde iade oranlarınızın önemli ölçüde azaldığını göreceksiniz. 

Eticarette İptal ve İadeleri Azaltacak Yöntemler

 

1- Ürünlerin Kalite Kontrol Süreçlerinin Doğru Yönetilmesi

Firmaların önem vermesi gereken noktaların en başında ürünlerin kalite kontrol süreçlerinin yönetilmesi gelmektedir. Günümüzde iade sebepleri çoğunlukla hasarlı ürün, yanlış ürün, yanlış bedenli ürün gönderimi gibi durumlardan kaynaklanmıştır. Eğer firmanızda bu tür geri dönüşler alıyorsanız kalite kontrol sürecinizi gözden geçirmeli ve özen göstermelisiniz. Böylece profesyonel çalışan kaliteli bir işletme imajı oluşturarak satış hacminizi hızla genişletebilirsiniz.  

2- Ürün Fotoğraflarının Detaylandırılması

Sitenizde ürünlerinizin fotoğraflarını net, anlaşılır ve farklı açılardan çekilmiş şekilde fotoğraflamanız ürünlerine özen gösteren bir firma olduğunuz izlenimini yaratacaktır. Aynı zamanda net fotoğraflar müşterilerin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırarak onlara güven verecek böylece satışlarınızın daha verimli ve hızlı gerçekleşmesini sağlayacaktır.  

3- Ürünlerin Gerçeği Yansıtması

Ürünlerinizin iptal ve iade sürecine gitmesini istemiyorsanız, satışa sunduğunuz tüm ürünlerin gerçek özelliklerine açıklamalarda detaylı yer vermelisiniz. En büyük iade sebeplerinden bir diğeri olan bu element sipariş edilen ürünlerin gerçeği yansıtmamasından veya eksik bilgiden kaynaklanmaktadır. Örneğin; Bir elbise satışa sunduğunuzu varsayalım, ürünün kumaş türüne, hangi derecede yıkanması gerektiğine, bedeninin kaç olduğuna tercihen kalıbının dar ya da normal kesim olduğuna yer vermelisiniz. Ürünün fotoğraflarının gerçeği yansıtması da bu noktada önem kazanmakta çünkü çok ışıklı veya karanlık bir ortamda çekilmiş bir ürünün rengi müşteriye ulaştığında çok daha koyu çıkabilir bu da iade sebeplerinden birisidir.  

4- Zamanında Teslim

Müşterilerin en şikayetçi olduğu bir diğer husus kargoların geç teslim edilmesidir. Aldığınız siparişlerin yoğunluğuna göre bir planlama yaparak teslim edilme tarihlerini öngördüğünüz günleri girmek doğru olacaktır. Müşteri kaybetmemek adına yapılan “bir günde teslim” gibi sloganları kullanmak yerine gerçekçi olmanızı öneririz. Güveni kırılan müşterileri kaybetmek yerine gerçekçi tarihler vererek onları uzun vadede kazanmak daha doğru bir stratejidir. Bazen öngördüğünüz tarihler verdiğiniz tarihlerle uyuşmayabilir. Müşterilerinizi bu konuda yaşanacak aksaklık hakkında bilgilendirmeniz onları memnun edecektir.  

5- Özenli Ürün Paketlemesi

Ürün paketleme sürecinizin, ürüne hasar gelmeyecek titizlikte yapılması gerekir. Teslim edilen ürünün hasarlı şekilde müşteriye ulaşması doğal olarak iade sürecinin başlaması demektir. Uzun vadede çok fazla satış iadesine yol açacak bu durum firmanızı da zor duruma sokabilir. Bu nedenle paketleme sürecine özen gösterirseniz iade süreçlerinizi azaltabilirsiniz. Ürün teslim sürecinde iş yoğunluğunuzu hafifletecek çeşitli kargo entegrasyon çözümlerinden de faydalanabilirsiniz. İlgili yazımız için: Kargo Entegrasyonları Ve Avantajları Nelerdir?

 Firmanızın şu ana kadar aldığı tüm iptal ve iade taleplerinin yoğunlukla hangi sebeplerden kaynaklandığını analiz ederek sonuçlara göre siteniz ve ürünlerinizle ilgili yeniden planlamalar ve görevlendirmeler yapabilirsiniz. Eticaretyap firması olarak alanlarında uzman ekibimizle birlikte en yeni teknolojilerle, her sektörün ihtiyacına uygun olarak geliştirdiğimiz e-ticaret platformlarımızı online satışa geçmek isteyen siz değerli iş ortaklarımıza sunmaktayız. İhtiyacınıza en uygun e-ticaret paketimizi seçerek arka planda yapmanız gereken iş yükünü en hafife indirebilir ve işinizi büyütme çalışmalarına odaklanabilirsiniz.