Eticaret Sitenizden Ziyaretçilerin Ayrılma Sebepleri Nelerdir?

E-ticaret sitenizden ziyaretçilerin ayrılma sebepleri pek çok kritere bağlıdır, satışları doğrudan etkileyen bu durumu engellemek gerekmektedir. Ziyaretçiler sayfanızda ne kadar çok kalırlarsa o kadar geri dönüşüm sağlamış olursunuz. Sitede bulunan bazı unsurlar potansiyel müşterilerinizin kaçmasına sebep olmaktadır. Bu unsurların düzenlenerek kullanıcı memnuniyetini artırabilirsiniz.

Sitenizden Ziyaretçilerin Ayrılma Sebepleri Nelerdir?

Kullanıcıların Sitede Aradıklarını Bulamaması

İnsanlar bir web sitesine girdiklerinde aradıkları şeyleri hemen bulmak istemektedir. Eğer sitenize girip aradıkları şeyi rahatlıkla bulamıyorlarsa siteden çıkma oranları çok yüksektir. Sitenin karışık olması ve arama özelliğinin olmaması sitede gezintiyi zorlaştırmaktadır. Ayrıca bir web sitesi tasarlandığında sadece masa üstü görünümü değil mobil görünümü de düzenlenerek kullanıcılara uygun hale getirilmelidir. Ürünleri kategorilere ayırmaya ve arama özelliği ile kullanıcıların istedikleri ürünlere veya bilgilere ulaşabilmeleri sağlanmalıdır.

İçeriklerin Dağınık ve Kafa Karıştırıcı Olması

İçeriklerin sitede yanlış dağılımının yapılması e-ticaret sitenizden ziyaretçilerin ayrılma sebepleri arasındadır. Özellikle sitedeki önemli bilgilerin kolay erişilebilir olması gerekmektedir. Örneğin ürün kategorileri, blog veya iletişim gibi bilgiler sayfanın en üst kısmında konumlandırılmalıdır. Kullanıcılar aradıkları bilgilere kolay ulaştıklarında sitede daha fazla zaman geçirmektedir. Ayrıca kullanıcıların ulaşmak isteyebilecekleri bilgileri basit ve anlaşılır cümleler kurarak kullanıcıların daha kolay yönlendirilmesi sağlanabilmektedir.

İlgili Yazı : Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nedir, Nasıl Düşürülür?

Pop-Up Videolarının Aşırı Kullanımı

Kullanıcılardan geri dönüşüm alabilmek için sayfanızdaki videolar etkili yöntemlerdendir. Yine de pop-up videolarının sayfanın devamlı bir yerlerinden kullanıcıların karşısına çıkması ve çıkan içeriklerin kullanıcıların kapatmasına fırsat vermemesi negatif etki yaratmaktadır. Ayrıca bu videoların sesli olması da potansiyel müşterilerinizi rahatsız eden bir diğer konudur. Müşterilerinizi kaybetmek istemiyorsanız otomatik oynatılan pop-uplar yerine kullanıcıların kendilerinin açabilecekleri videolar koymak daha iyi olacaktır.

Sitelerde Üyeliklerin Zorunlu Tutulması

İnsanlar bilgilerini vermeden rahat alışveriş yapabildikleri siteleri daha çok sevmektedirler. Özellikle ilk defa alışveriş yapılacak bir site ise o siteden üye olmadan alışveriş yapabilmek kullanıcıların daha kolayına gelmektedir. Satın almalarda kullanıcıları üyeliğe zorlamak satın alacakları ürünlerden vazgeçmelerine bile sebep olabilmektedir. Bu durumu kullanıcılarınıza ziyaretçi girişi ile satın al seçeneği sunarak kolayca çözebilirsiniz.

Kötü ve Göz Yoran Tasarım Kullanımı

Site tasarımları tüketicileri en çok etkileyen konulardan biridir. Tasarımın ve kullanılan renklerin sade olması insanlara güven vererek alışverişlerin artmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak kimse kendine güven vermeyen bir siteden alışveriş yapmak istemeyeceği gibi tasarımı kötü olan bir sitede dolaşmaktan keyif almayacaktır. Sitenizde daha fazla vakit geçirilmesini istiyorsanız minimal ve sade tasarımlarla kullanıcıların göz zevkine hitap etmelisiniz.

Eticaretyap firması geliştirdiği kaliteli altyapı sistemleri ve güncel tasarımları ile potansiyel müşterilerinizin keyifle vakit geçirebileceği ve anlaşılır eticaret sitelerini sizlere sunmaktadır. Yaptığımız tasarımlar ile e ticaret sayfanızda gezen müşterilere kolay kullanım sağlarken altyapılarımızın kalitesi sayesinde sitede herhangi bir sorun yaşanmadan sitenizin devamlılığını sağlamaktayız. En iyi e-ticaret paketlerine ulaşarak ihtiyacınız olan paketi seçebilir, daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.