E-ticaret Sitesi Kurmak Girişimcilere Ne Tür Avantajlar Sağlar?

İçindekiler;

  • E-ticaret ve Girişimcilik Kavramları
  • E-Ticaret Girişimcilerinin Dikkat Etmesi Gerekenler
  • Girişimci Olarak E-Ticaret Sitesi Kurmak Avantajlı Mı?
  • E-Ticaret Sitesi Kurmak Girişimcilere Hangi Avantajları Sağlar?
  • EticaretYap ile Site Sahibi Olmak

Girişimciler için e-ticaret sitesi kurmak, dijital dünyanın tüm faydalarından ve sanal mağazacılıkla geniş hedef kitlelere ulaşabilme imkanını sağlar. Girişimcilik, bir yatırıma girmeden önce detaylı sektör, ürün ve rakip analizi yapmayı gerektirir. Aklınızda bir fikir olabilir ve direkt olarak belli bir ürün ya da hizmete odaklanmış olabilirsiniz. Ancak işler her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Belirlediğiniz ürüne karşı pazarda talep olmayabilir. Bu ürünle pazara çıkarsanız rakipler arasından sıyrılmak ve markanızı ayakta tutabilmek için büyük çabalar sarf etmeniz gerekebilir. Ürünlerinizi seçerken kişilerin tüketim alışkanlıklarını araştırmak, sektörünüz hakkında bilgi sahibi olan kişilere danışmak ve arz-talep eğrilerini göz önünde bulundurarak hareket etmek en faydalısıdır.

Özellikle son dönemlerde pek çok girişimci, online satış yapmayı araştırıyor, e-ticaret sektörüne atılmak için gün geçtikçe daha fazla istek duymaya başlıyor. Ancak diğer taraftan ise e-ticaretin ne kadar avantajlı olduğu, güvenli olup olmadığı, e-ticarete atılmak için nelerin yapılması gerektiği ve fayda getirip getirmeyeceği gibi pek çok soru da akıllarını karıştırıyor. Yazımızın devamında siz okuyucularımız için e-ticaret sektörü ve girişimcilik hakkında pek çok konudan bahsettik. Keyifli okumalar! 

E Ticaret ve Girişimcilik

Dijital dünyanın büyümesi ile birlikte artık firmalar da ticari faaliyetlerini internet üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır. Yeni girişimciler gelişen teknolojiden faydalanarak e-ticaret alanında adım atmaya meyilli hale gelmişlerdir. Çünkü teknolojinin pratik ve etkili kullanımı ile ticari faaliyetler çok daha verimli ve başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Girişimcilik yeni bir ürünü, bir süreci, bir hizmeti kafasında oluşturarak, hayal gücü ile bu fikri hayata geçirme eylemi olarak tanımlanabilir. E-ticarette girişimcilik ile ürün ve hizmetlerin; üretimi, tanıtımı, reklamı, satışı, ödemesi, gümrük ve lojistik işlemleri, satış sonrası hizmeti gibi işlemlerin tümü dijital ortamda gerçekleştirilir hale gelmiştir. Mağaza, personel, depo giderleri yoktur. Bu nedenle maliyetler de oldukça düşüktür. Teknolojinin sağladığı avantajlar sebebiyle firmaların çoğu geleneksel ticaretin yanında işletmelerini e-ticarete taşımaya başlamışlardır. Eğer sizinde kafanızda bir iş fikri var ise e-ticaret ile ciddi bir girişim yapabilir, sanal ortamda satış yaparak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

İlgili İçerik: E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir| 2022

E-ticaret Girişimcilerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Yeni gözde haline gelen e-ticaret sektörü hızla büyümeye devam etmektedir. Büyüyen sektör ile birlikte söz sahibi olabilmek için bu konuyla ilgili girişim yapmadan önce birkaç önemli noktaya dikkat etmelisiniz.
  • Sektöre giriş yapmadan önce faaliyet gösterilecek alan ile ilgili olarak müşterinin beklentilerinin neler olduğunun ayrıntılı bir analizi yapılmalıdır.
  • Kullanıcıların alışverişlerini sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlayabilecekleri bir web sitesine sahip olmak önemlidir. Bunun için profesyonel seçenekler sunan kurumsal şirketlerden destek almanızı öneririz.
  • Alan adınızın yaptığınız iş ile uyumlu, akılda kalan ve kolay anlaşılır olması yapılan işin kendisi kadar önemlidir.
  • Bir girişimci olarak sanal mağazanızda ürün sunumlarında, ödeme seçeneklerinde veya ürün fiyatlarında bir farklılık göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde rakiplerinizin karşısında bir fark yaratmanız gerekmektedir.

Eticaret Sitesi Kurmak Girişimcilere Hangi Avantajları Sunar?

Eticaretin girişimci için daha çok avantaj içerdiği bir gerçektir.  Ama burada önemli girişimcinin eticaret dünyasına atılmaya karar verdikten sonra  dijital dünyayı tanıması, gerekliliklerini bilmesi ve ihtiyaç duyulan donanımlara sahip olması gerekir. İlk olarak öncelikle gerekli olan kaliteli bir alt yapı kurmalıdır. E-ticarette amaç sadece müşteriye daha kolay ulaşmak değil, aynı zamanda üretim sürecinde yer alan çalışanlar ve tedarikçiler gibi diğer aktörlerle olan ilişkileri de geliştirmektir.

Zamandan Ve Mekandan Bağımsız 7/24 Satış

Girişimciler için e-ticaretin belki de en büyük getirilerinden birisi zamandan ve mekandan bağımsız olarak 7/24 satış imkanıdır. Fiziki mağazaların kendi sınırları içerisindeki müşterilere ulaşabilmeleri, sınırlı sayıda ürün skalası sunmaları, çalışanların gün boyu ayakta çalışmaları ve belli bir saatten sonra performanslarının düşmesi gibi sorunların hepsini ortadan kaldıran elektronik ticaret, kullanıcılara geniş ürün yelpazeleri, 24 saat boyunca sanal mağazada gezinebilme ve alışveriş yapabilme imkanlarını sunar.

Minimum Harcama İle Maksimum Satış Rakamları

E-Ticarete geçme fikri ilk bakışta geniş rekabet denizinde kaybolma korkusunu girişimcilere hissettirse de yukarıda da bahsettiğimiz sektör, pazar ve detaylı ürün araştırmasıyla aldığınız riske kesinlikle değecek bir ticaret yöntemidir. Merak ettiğimiz her şeyi anında mobil cihazlarımızla araştırıp bakmıyor muyuz? Ya da bir ürünün kaliteli olup olmadığına, o ürünün çeşitlerine ilk önce internetten araştırıp sonuçları değerlendirmiyor muyuz? Örnekleri çoğaltılabilecek her durumda hayatımızın içerisinde olan dijital dünyadan neden firmanız da faydalanmasın? Özellikle pandemi sürecinin etkisiyle kullanıcılar sebze ve meyvelerini bile sanal mağazalardan sipariş vermekte ve hiç bilmeyen insanlar bile e-ticareti deneyimlemeye başladılar. Fiziki mağazalarda, iş yeri kirası, çalışanlara ödenen ücretler,elektrik,su,doğalgaz gibi giderleri sanal mağazanız için vereceğiniz reklamlara ve web siteniz için yapacağınız optimizasyon çalışmalarına harcayarak kısa sürede markanızı görünür hale getirebilirsiniz. Fiziki mağazacılığın sunduğu hizmetlerin ve getirilerin belkide yüzlerce katını firmanıza kazandıracak bu girişimin çabalarınıza değeceğine emin olabilirsiniz.

Sınırların Ortadan Kalkmasıyla Geniş Hedef Kitlelere Ulaşabilme

E-ticarette sınırlar tamamen ortadan kalkar. Türkiye'nin Konya ilinden bir ziyaretçiniz olabileceği gibi Almanya'nın Münih şehrinden bile ziyaretçi kazanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi lokasyona ve zamana bağlı tüm sınırlamalar ortadan kalkmıştır. Kaliteli ve güvenli bir altyapı ile kurulmuş e ticaret sistemine sahip olduktan ve ürünlerinizi satışa sunduktan sonra markanız için vereceğiniz reklamlarla çok büyük hedef kitlelere ürün ve hizmetlerinizi ulaştırabilirsiniz.

Geniş Ürün Yelpazesi Ve Anlık Hizmet

Sanal mağazacılık, e ticaretin getirdiği en avantajlı satış ortamıdır. Kullanıcılara bir ürünü saniyeler içerisinde birkaç farklı mağazada ziyaret edebilme deneyimi sunulması e ticaretin en cezbedici noktasıdır. Ürünlerin yüzlerce hatta binlerce çeşidinin filtrelenerek rengine, boyutuna, kumaşına karar verilmesi sonucunda 100lerce sorgunun görünmesi kullanıcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Gün içerisinde saatler süren uğraşlardan sonra ancak elde edilebilen bu araştırma süresinin kısalması, bekleme süresinin sıfıra inmesi ve sepete atılıp anında satın alma işleminin gerçekleşmesi sanal satış deneyimini eşsiz kılmaktadır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Girişimcilere Ne Tür Avantajlar Sağlar

EticaretYap ile Kaliteli ve Güvenilir Siteye Sahip Olun

İnternetten satış yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle e ticaret ortamını sizin için en kolaya indirebilen ve ihtiyacınız olan tüm hizmetleri içerisinde barındıran bir platforma ihtiyacınız vardır. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin en özel teknolojilerle hazırladığı e-ticaret yazılımlarını tercih edebilirsiniz. Genç ve dinamik ekibimiz siz değerli iş ortaklarımız için en inovatif ve kaliteli altyapı hizmetini hazır e-ticaret paketleri halinde deneyiminize sunmaktadır. Markanızın görünürlüğü ve geniş kitlelere duyurulması için dijital pazarlama ekibimizin titizlikle gerçekleştirdiği dijital pazarlama ve SEO çalışmalarından faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.