E-Ticaret Temel Kavramlar

E-Ticaret Temel Kavramlar

Dijital dünyada e- Ticaret temel kavramlar herkes tarafından bilinmeli ve online ticaret için bu konulara hakim olunmalıdır. Müşteriler, internet siteleri, sunucular, sayfa içeriklerinin genel durumu da dahil olmak üzere tüm bilgileri, temel kavramlardan sonra öğrenebilirsiniz. 

E- Ticaret Kavramları

 “KVKK” olarak bilinen terim, doğrudan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’dur. Dijital sistemlerle birlikte, online platformlarda yapılan işlemler güvenli hale gelmiştir.

 “Hosting”  içeriklerinin her türlü veriye ait olan, görseller ve buton yerleşimleri de dâhil olmak üzere kayıtlı tutulduğu platformdur. Site sunucusu olarak da bilinir. 

Domain” internet sayfa açma sırasında ilk olarak sayfanın tabelası olarak alan adı domain adresini belirlemek gereklidir.

Online Ticaret Temel Kavramları

Chatbot” tanımlanan sistemde, ilgili yazılımlarda işlevsel bütünü olarak tanımlamak mümkündür. Online ödeme işlemleri sırasında ürün kontrolü, ürünlere veya hizmete dair bilgi alma sürecinde yardım alınabilen sistemler chatbot olarak nitelendirilir. Canlı destek olarak kullanılan iletişim botu, sesli iletişim ve destek hattı, sorulan soruya karşı anında yanıt alınabilen yazılımlar arasında bu programlar sayılıyor. 

E- Ticaret temel kavramlar arasında “Dönüşüm optimizesi” şeklinde bir terim yer alıyor. Özellikle elektronik ticaret sayfalarında, ürünlerin alım ve satım sürecinin yönetildiği platformlarda, tek kullanımlık bir işlem yerine, uzun vadeli kullanımı destekleme amacına sahiptir. Ziyaretçilerin sisteme üye olarak kazandırılması, ürün satın almasının kolaylaştırılabilmesi amacıyla uygulanan çalışmalar bütünüdür.

Drop Shipping” adı verilen e- ticaret kavramı son dönemde çok yoğun bir şekilde kişi ve kurumların satış sürecinde ilgi görmeye başladı. Müşterilere gönderilecek olan ürünler, satıcının deposunda veya ürünleri stokladığı yerde durmak zorunda değildir. Bu süreçte dağıtımı organize edecek, ürünleri sitesinde yayınlayacak, müşterilerin sipariş vermesi halinde onlara gönderecek bir tedarikçiden yardım alınır. Üretici, satıcı, tedarikçi ve müşteri zincirinde satıcı, ürünlerini tedarikçinin sayfasında satmak istediğini belirtir, anlaşma sağlanır ve ürünlerin satışı, tanınmış tedarikçinin sayfasında aralıksız devam eder. Malların yer kaplaması veya depo masraflarının oluşması, sürekli yeni ürünleri stoklama zorunluluğu olmadan satışlar sürdürülebiliyor.