E-Ticarette Başarının ve Başarısızlığın Anahtarları

E-Ticarette Başarının ve Başarısızlığın Anahtarları

Online ticarette işlerinizi büyütmenizi sağlayacak yöntemler ve yapmamanız gerekenler arasında ince bir çizgi bulunuyor. Bu süreci iyi kontrol edememeniz, satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. E- ticarette başarının ve başarısızlığın anahtarları başta kullandığınız platforma, müşteriye karşı tutumunuza, ürünlerinizin reklamını ve fiyat düzenlemesini uygun yapmanıza göre değerlendiriliyor.

E- Ticarette Başarının Anahtarları

Kısa süre içerisinde başarılı hale gelebilmek için müşterilerinizin taleplerini güvenli ve hızlı alışverişi sağlayacak şekilde karşılamanız gerekiyor. E- ticarette başarının ve başarısızlığın anahtarları sadece fiyatı uygun belirlemek ve çok yüksek miktarda stok bulundurmakla ilişkili değildir. Sosyal medya hesapları açmanız, müşteri geri bildirimlerine akılcı ve destek olmayı hedefleyen geri dönüşler yapmanız gereklidir.
Özel olarak SEO çalışmalarının hem sayfaya hem de ürün türerine uygun biçimde gerçekleştirilmesi, daha fazla tanınır hale gelecek platformda trafiğin zamanla artması anlamına geliyor. Ürünlerinizi internetten satışa sunduğunuz platformda siparişlerin verilebilmesi için açmış olduğunuz sayfanın ara yüzünü başarılı bir şekilde oluşturmanız gereklidir. Ürünlerde uygun fiyat ve özgün olma durumuyla birlikte başarıya ulaşabileceksiniz.

E- Ticarette Başarısızlığın Anahtarları

İnternet üzerinden satışı yapılacak olan ürünlerde özellikle reklamın başarılı bir şekilde yapılmaması, ürünün plansız ve yanlış stokla satışa sunulması, başarısızlığın temelinde yer alıyor. E- ticarette başarının ve başarısızlığın anahtarları ile ilgili olarak dikkat çeken durumlar arasında yanlış sermayeyle işe başlamak bulunuyor. 1000 TL başlangıç sermayesinin, bir ay içerisinde birkaç kat arttırılması, bu tutarın her ay düzenli olarak yükselmesi gibi bir duruma pek rastlanmaz. Tüm birikiminizi tek seferde yatırmak, kısa sürede yüksek kar marjı beklemek doğru bir tutum olarak görülmez.
Marka ve ürün tanınırlığının tam olarak yönetilemiyor oluşu, aylar boyunca ürünün hedef kitleye ulaştırılamamış olma durumu, başarısız e- ticaret hamlelerinin nedenlerindendir. Müşterilerin, ürünlerinizi kolayca satın almasını sağlayamama, çeşitli yöntemlerle ödeme yaparak sipariş oluşturmasını zorlaştırma gibi durumlar da kazancınızı katlayamama nedenleriniz arasında sayılabilir. Ürünlerinizin satışını yaptığınız platformda veya müşterilerinizden geri bildirim aldığınız platformlarda ilgisiz davranmanız, kötü davranmanız da işinizi büyütememenize neden olacak nedenler arasında yer alıyor.