Eticarette E-Fatura ve E-Arşiv Kullanmak Zorunlu Mu?

İnternetten satış yapmak istiyorsanız veya sanal mağazaya sahipseniz e-fatura veya e-arşiv sistemleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Faturalandırma süreçleri ve bu faturaları düzenli bir şekilde arşivleme işlemi bazen site sahiplerine zor gelebilmektedir. Peki e-fatura ve e-arşiv kullanımı eticarette zorunlu mudur? E fatura ve e arşiv kullanmanın e ticarette avantajları nelerdir? Gelin tüm sorularınızı yanıtlayalım. 

E Ticarette E Fatura Kullanımı 

E fatura kullanımı internetten yapılan satışların legal bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Müşterilere fatura göndermek ülkemizde zorunludur. Fatura gönderim süreçleri düzenli ve tertipli bir şekilde yapılmazsa çeşitli karışıklıklar yaşanabilir. Bu karışıklıkların önüne geçmek için sistematik bir şekilde faturalar düzenlenmelidir. 

Fatura düzenleme aşamaları şu şekildedir;

 • Siparişlerlere müşteri bilgilerinin tanımlanması
 • Fatura şablonunun düzenlenmesi
 • Matbu faturaların yazdırılması
 • Faturaların hazırlanan paketler ile eşleştirilmesi
 • Kargo paketlerinin doğru adrese ulaştırılması

Fatura doğru adrese ulaşmazsa işlemlerin tekrarlanması gerekmektedir. Faturanın tekrar basılması ve gönderme aşamalarının tekrarlanması firma sahiplerinin zaman kaybına sebep olmaktadır. Böyle durumlar yaşanmaması için en avantajlı sistem e faturadır. E fatura sistemi son yıllarda pek çok e ticaret sitesi tarafından kullanılmakta ve firmaların işlemlerinin hızlanmasını sağlamaktadır. Elektronik ortamda hazırlanan faturalar e-ticaret sisteminin büyük bir kurtarıcısı haline gelmiştir. Peki e fatura avantajları nelerdir?

Neden E-Fatura Kullanmalısınız? E Fatura Avantajları Nelerdir?

 1. Elektronik ortam sayesinde düzenlediğiniz faturalarınızı yazdırmanıza, onaylatmanıza ve kargo aşamaları ile uğraşmanıza gerek olmaz. 
 2. Mail ile müşterilerinize kolayca ulaştırdığınız faturalarınızı, manuel şekilde gönderip gödermediğinizi takip etmenize gerek kalmaz. 
 3. E-mail ile gönderdiğiniz a faturalarınızı istediğiniz zaman A4 kağıdı ile de müşterilerinize iletebilir veya çıktısını alabilirsiniz. 
 4. Fatura maliyetlerinizi e-fatura ile düşürürsünüz.
 5. Muhasebe işlemlerinizi yine online ile hızlıca halledebilirsiniz. 
 6. Kağıt israfı yapmadığınız için doğayı ve ağaçları korumuş olursunuz.
 7. E-faturalarınızı e arşivde saklayarak istediğiniz faturayı istediğiniz zaman sanal ortamdan kolayca bulabilirsiniz. 

İlgili Yazı : E-Fatura Nedir, E Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Fatura ve E-Arşiv Kullanımı Zorunlu Mu?

2022 yılı için e fatura ve e arşiv kullanımının zorunlu olduğu durumlar bulunmaktadır. 

 1. 2020 ve 2021 cirosu 4 milyon lira altında olan firmalar gönüllü olarak e-fatura ve e-arşiv kullanıcısı olabilirler.
 2. 2020 ve 2021 cirosu 4 milyon TL ve üzeri olan firmaların ise e-fatura ve e-arşiv kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.
 3. 2020 ve 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL’yi aşan ve 1 Temmuz 2022'de e-fatura ve e-arşiv sistemine geçen firmalar ise 1 Ocak 2023 tarihinde e-defter uygulamasına geçmek zorundadır.
 4. E-Fatura ve e-arşiv fatura sistemine gönüllü olarak geçen firmaların belirtilen limitleri aşmadan e-defter uygulamasına geçmesine gerek yoktur.

Gelir İdaresi Başkanlığı 2020 ve 2021 dönemlerinde 1 milyon tl, 2022 döneminde 500 bin tl ve üzeri brüt satış hasılatı olan e ticaret firmalarının e faturaya geçişini zorunlu hale getirmiştir. 

Yeni Nesil Eticaret Sitesi ile E-Fatura Entegrasyonu

EticaretYap ile sahip olduğunuz yeni nesil e ticaret sitesi, e fatura entegrasyonu avantajlarını da sizlere sağlamaktadır. E fatura ve e arşiv kullanmak istiyor, internetten yapacağınız satışları kolay faturalandırmak size de mantıklı geliyorsa sitemizi ziyaret ederek ücretsiz e ticaret site demomuzu deneyimleyebilirsiniz. Eticarete başlamak için yapmanız gerekenler ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz. Tüm bütçelere uygun olarak hazırladığımız e ticaret paketlerimiz ile küçük veya büyük işletme olmanız farketmeksizin kendinize uygun sanal mağazaya sahip olabilirsiniz. Sadece e fatura entegrasyonu değil pazaryeri ve kargo entegrasyonları ile de tüm eticaret sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca mevcutta bir e ticaret sitesine sahipseniz ve firmanıza e fatura entegrasyonu sağlamak istiyorsanız yine bize ulaşabilirsiniz. Uzman yazılım ekibimizin çalışmaları sonucunda internetten satış ve pazarlama çalışmalarınıza hız getirebilirsiniz.