E-ticarette Site Trafiği Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Eticaret siteniz için planladığınız satış hedeflerini gerçekleştirebilmenin en önemli yolu web site trafiği artırma yöntemidir. Web site trafiği dediğimizde ne anlamanız gerekiyor? Web site trafiği, organik ya da ücretli yollardan kullanıcıların e ticaret sitenizi ziyaret etmesi ve yoğunluğa göre belli bir trafik oluşturmalarıdır. E ticaret sitenizin yoğun trafiğe sahip olması, ürün ve hizmetlerinizin dinamik olarak kullanıcılar tarafından ilgi görmesini dolayısıyla internetten satış yapmanızın önünü açar. Site trafiği artırma, pek çok çalışma ve emekle gerçekleşmektedir. Bu çalışmalarla siteler daha kaliteli bir hale gelmekte ve siteye giren kullanıcılar siteden daha fazla verim almaktadır.

İki Tür Web Sitesi Trafiği Vardır;

 

1- Organik Trafik

Google gibi arama motorlarından doğal yollarla gelen site ziyaretçilerdir. Rekabet ortamının en yüksek olduğu eticaret alanında organik şekilde arama motoru sorgularında ilk sırada çıkmak uzun sabır ve emek gerektirir. Ancak e ticaret siteniz için en verimli olan yatırımdır. Potansiyel müşteriler bir ürün satın almak istediklerinde arama motorlarına ürünü yazarak genellikle ilk sıralarda karşılarına çıkan sitelerden alışveriş yapmaktadır. Bu sebeple e-ticaret firmaları arama motorlarında üst sıralara çıkmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. SEOolarak adlandırılan site içerik düzenlemeleri, firmaların ürünlerine uygun olarak seçilen anahtar kelimelerle blog ve ürün yazılarının yazılması ile geliştirilmektedir. Düzenli olarak devam edilmesi gereken SEO çalışmaları ile web siteleri adım adım üst sıralara çıkmaktadır. Üst sıralara çıkan sitelerin organik trafikleri ve satışları artmaktadır.

2- Ücretli Trafik

Belirlenen miktarda Ads, Facebook gibi platformlara reklam ücreti ödenerek web sitesi arama motorunda üst sıralara çıkartılır. Bu yolla kullanıcıların web sitesinde yoğun şekilde trafik yaratması sağlanır. Hızlı sonuç sağlamak isteyen firmalar için uygun ve basit bir çözümdür. Ancak bütçeniz kısıtlıysa, rekabetin çok olduğu durumlarda firmanızı zor duruma sokacak reklam ücretleri ödeyebilirsiniz.

Organik Web Site Trafiği Artırma Yolları Nelerdir?

 

1- SEO Optimizasyon Çalışmaları Yapın

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin Google’ın kuralları doğrultusunda iyileştirmeler yapılarak kullanıcı deneyimine en uygun hale getirilmesidir. İyi optimize edilmiş bir SEO sitenizin arama sorgularında organik olarak üst sıralarda yer almasını sağlar. SEO çalışmalarının düzenli ve güncel olarak yapılması gerekmektedir. Blog ve ürün yazıları yazmak, meta açıklamaları düzenlemek, URL ve görsellerin düzenlenmesi gibi işlemlerin hepsi SEO çalışmaları içinde yer almaktadır. Bu çalışmaları sitenizi daha güncel tutacağı gibi arama motorlarında site ile ilgili devamlı çalışmalar yapıldığını göstererek, site trafiği artırma çalışmalarına katkı sağlamaktadır.

2- Sosyal Medyada Görünür Olun

Instagram, Facebook, LinkedIn, Twitter gibi sosyal medya platformları geniş hedef kitlelere ürün ve hizmetlerinizi ulaştırmak için en güçlü aracılardır. Günde yüz binlerce kullanıcı tarafından kullanılan bu dev platformlarda firmanızın görünür olması önemli bir adımdır. Dolayısıyla web sitenizin bloğunda paylaştığınız yazıları küçük ve merak uyandırıcı kesitler halinde ilgi çekici görseller kullanarak sosyal mecralarda dinamik olarak paylaşabilirsiniz. Böylece marka görünürlüğü ve bilinirliğiniz artacaktır. Bu sayede sosyal medyadaki takipçilerinizi sitenize yönlendirerek site trafiğinizi artırabilirsiniz.

İlgili Yazı: Firmanızı Geliştirirken Kullanabileceğiniz Sosyal Medya Yönetim Araçları

3- İçerik Yazılarınızı Güçlendirin

Eticaret sitenizde güncel kalmak, Google’da görünür olmak ve trafik çekmek için kullanabileceğiniz en önemli yöntem blog yazılarıdır. Blog yazılarınız ne kadar kaliteli olursa o kadar fazla kişinin dikkatini çekecek ve etkileşim artacaktır. Aynı zamanda SEO’ya uygun yazdığınız yazılar zaman içerisinde Google tarafından değerlendirilerek ilk sıralara gelme ihtimalinizi arttıracaktır. Blog yazıları sayesinde internet kullanıcılarını bloğunuza yönlendirmeniz daha koladır. Bu sebeple ürünlerinizle bağlantılı olan konularda insanları bilgilendirecek ve onların dikkatini çekecek konular seçilmelidir.

4- E-Ticaret Sitenizin Mobil Uyumluluğuna Dikkat Edin

Mobil cihazların hayatımızın önemli bir parçası olduğunu düşünürsek kullanıcılara mobil deneyimi en iyi şekilde sunmamız gerektiğini de bilmeliyiz. Dolayısıyla mobil cihazlardan eticaret deneyimine ulaşmak isteyen herkese mobil uyumluluğu olan, hızlı, satın alıma en hızlı şekilde yönlendirecek hizmeti sunmalısınız. Özellikle e-ticaret sitelerinin sosyal medyada bulunan sayfalarından yapılan yönlendirmeler mobil cihazlardan açılmaktadır. Ayrıca sitelerin arama motorlarında organik olarak yükselmelerini etkileyen noktalardan biri de sitelerin mobile uyumlu olup olmadığıdır. Bu sebeple mutlaka sitenizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

site trafiği artırma yöntemleri

5- İç Bağlantılara Önem Verin

Blog makalelerinizde iç bağlantılara önem vermeniz backlink çalışmalarınız kadar önemlidir. Google bağlantılara sahip yazıları değerli bulur ve kaynakları kendi içerisinde alakalı bulursa zaman içerisinde web sitenizi üst sıralara çıkartmaya başlar. Yazılarınızı yazarken konunuzla alakalı önceki makalelerinize atıfta bulunarak iç linkler verebilirsiniz.

6- Arama Motorlarında ve Sosyal Medyada Reklam Verin

Reklam çalışmaları e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir. Özellikle dijital pazarlama çalışmaları son yıllarda iyice önem kazanmış ve bu alanda rekabet artmıştır. Rekabet her ne kadar fazla olsa da reklam çalışmaları firmaların bilinirliğini artırdığı için site kullanıcıların artmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple daha kaliteli reklamlar oluşturarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

7- Videolu İçerik Üretin

Günümüz dünyasında kolay tüketilebilir içerikler daha fazla talep görmektedir. Bu sebeple ürünlerinizle alakalı olarak yazılar yazmanızın yanında videolar oluşturarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Örneğin internetten kıyafet satıyorsanız ürünlerinizi modellere giydirip kombinler yapabilir, ürünlerinizi çeşitli yönlerden sergileyebilirsiniz. Videolarınızdan da sitenize yönlendirmeler yaparak site trafiğinizi artırabilirsiniz.

8- Farklı Sitelerde Yazarlık Yapın

Sıfırdan bir siteyi hızlı bir şekilde yükseltmek her ne kadar zor olsa da farklı çalışmalar yaparak sitenizi desteklemeniz mümkündür. Bunun bir örneği de popüler olan farklı sitelerde yazarlık yapmaktır. Popüler web sitelerini gün içinde binlerce insan ziyaret etmektedir. Siz de bu sitelerde yazarlık yaparak ürünleriniz ve sektörünüzle alakalı blog yazıları yazabilirsiniz. Yazılarınızdan kendi e-ticaret sitenize yönlendirmeler yapabilir, ürünlerinize olan ilgiyi artırabilirsiniz.

9- Anahtar Kelime Seçimine Dikkat Edin

Organik trafik çekmek için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri anahtar kelime seçimidir. İnsanlar arama motorlarında anahtar kelimeler kullanarak araştırma yapmaktadırlar ve siz de ürünlerinizle alakalı doğru anahtar kelimeler seçerek kullanıcıların karşısına çıkabilirsiniz. Uzun ve kısa kuyruk olarak ikiye ayrılan anahtar kelimeler sektöre göre ve rekabete göre dikkatlice belirlenmelidir. Blog ve ürün içerikleri kısmında kullanılan anahtar kelimeler potansiyel müşterileri sitenize yönlendirebileceği gibi organik olarak sitenizin üst sıralara çıkmasına da katkı sağlamaktadır.

Kullanıcıların Web Sitesinde Kalma Süresini Nasıl Artırabilirim?

İnternet kullanıcılarının çoğu ellerinin altında pek çok web sitesi seçeneği bulunduğu için hoşlarına gitmeyen sayfalardan hızlıca çıkmaktadır. Site terk etme oranı olarak bilinen ve siteye giren kullanıcıların sitede ne kadar kaldığını gösteren "terk etme oranları" yüksekse sitede bazı sorunlar olduğunu kabul etmelisiniz. Kullanıcılarınızın sitenizde daha fazla kalmasını istiyorsanız kullanıcı deneyimini iyileştirmelisiniz. Bunun için sitenizin hatalarını düzeltmeli, site hızınızı artırmalı, tasarımınızı düzenlemeli, site navigasyonunu daha kolay bir hale getirmelisiniz. Ayrıca kullanıcılarınızın aradıklarını daha kolay bulabilmeleri için sitenize arama butonu eklemelisiniz. Sitenizde kullandığınız banner ve görselleri daha kaliteli bir hale getirmelisiniz. Tüm bu çalışmaları yaptığınızda siteniz daha düzenli ve kullanışlı olacağı için sitenize giren kişilerin kalma oranları da artacaktır. İnternetten satış yapmak isteyen firmalar için her sektöre ve bütçeye uygun olarak hazırladığımız akıllı eticaret paketlerimizi Eticaret Yap firması olarak siz değerli iş ortaklarımıza sunmaktayız. Sanal mağaza açarak satışlarınızı hemen arttırabilir, dijital pazarlama ekibimizin güçlü reklam stratejileriyle Google’da üst sıralarda yer alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.