Efsane Cuma Günleri İçin Hazırlayabileceğiniz Reklamlar

Efsane Cuma günlerinde çeşitli reklam stratejilerini kullanarak satışlarınızı beklediğinizden daha yüksek bir seviyeye getirmeniz mümkün. Black Friday olarak yurtdışında ortaya çıkmış ülkemizde de Efsane Cuma, Muhteşem Cuma olarak adlandırılan kampanya günlerindendir. Nasıl ki sevgililer günü, yılbaşı veya bayramlar gibi özel günlerde eticaret siteleri satışlarını artırmak için rekabet içine girerek çeşitli kampanyalar düzenliyorlarsa Efsane Cuma'da da aynı şekilde çalışmalar yapılmalıdır. Firmalar rekabette öne çıkmak için en fazla reklam stratejilerine yönlenmeli ve sosyal medya hesaplarından da bu reklamları paylaşmayı ihmal etmemelidir. Siz de bir eticaret sitesine sahipseniz ve Efsane Cuma'nın avantajlı alışveriş çılgınlığından yararlanmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyarak yapabileceğiniz kampanyalarla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Reklam Türleri

İnternetten satışları artırmak için Efsane Cuma öncesi kullanabileceğiniz reklam türleri; Google ADS, Influencer Marketing, Youtube Reklamları ve Sosyal Medya Reklamları. İlgili Yazı : Black Friday İndirimlerine E-Ticaret Siteleri Nasıl Hazırlanmalıdır?

Google ADS'te Reklam Vermek İçin Bilmeniz Gerekenler

Google ADS, e-ticaret siteleri için en iyi reklam yöntemlerinden biridir. İnternetten alışveriş yapmak isteyen kişiler genellikle almak istedikleri ürünleri çeşitli arama motorlarında arayarak bulmaktadır. Google Adwords ile düzenlediğiniz reklamlar arama motorunda arama yapan kişilerin karşısına sizin firmanızı çıkaracaktır. Hedef kitlenize tam olarak ulaşmanızı sağlayan bu reklam yöntemini özellikle Muhteşem Cuma gibi kampanya günlerinden önce kullanarak ürünlerinizi satın almak isteyen insanlara ulaştırabilirsiniz. Peki ADS'te reklam verirken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

 • Anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde belirleyin.
 • Anahtar kelimelerinizin arama hacimlerini Ahrefs veya Semrush gibi araçları kullanarak belirleyin.
 • Reklamlarınızın başlıklarında ve açıklamalarında Muhteşem Cuma ile ilgili anahtar kelimeler kullanın. Örneğin; Black Friday indirimleri, Efsane Cuma kampanyaları...
 • Reklam başlıklarınızı veya metinlerinizi başarılı bir şekilde oluşturmaya çalışın.
 • Hedef kitlenizi belirlerken daha önce sizden alışveriş yapmış kişileri, sitenizden en fazla alışveriş yapan şehir veya yaş aralığı gibi kriterleri belirleyerek daha az ücretlere daha fazla doğru kitleye ulaşın.
 • Reklam bütçenizi doğru bir şekilde belirlemeye çalışın.

Influencer Marketing Reklamlarının Kullanın

Influencer Marketing sosyal medyanın milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılması sonucu ortaya çıkmış bir reklam türüdür. Sosyal medya kanallarında yüksek takipçiye sahip olan kişiler çeşitli ürünleri tanıtarak ve canlı bir şekilde ürünleri deneyerek, bu ürünlere olan talebi artırabilmektedir. Influencer marketing günümüzde en çok kullanılan ve getirisi en fazla olan reklam türleri arasındadır.  Siz de hem ürünlerinizi tanıtmak hem de Efsane Cuma'da yapacağınız kampanyalardan insanları haberdar etmek için Influencer marketing yöntemini kullanabilirsiniz. Anlaşma yapacağınız Influencer'ın satacağınız ürünlerle alakalı paylaşımlar yapıp yapmadığına, daha önceki reklam raporlarına bakmayı ihmal etmemelisiniz.

Sosyal Medya Kanallarından Reklam Yapmayı Unutmayın

sosyal medya reklamları Sosyal medya kanalları gün içinde çok fazla insanın kullandığı harika bir pazar yeridir. Ürün ve kampanyaların tanıtılması için en çok Instagram, Facebook ve Twitter kullanılmaktadır. Yine Google Ads'te olduğu gibi sosyal medya reklamlarında da hedef kitleler detaylı bir şekilde belirlenebilmektedir. Böylece sosyal medya reklamları ile potansiyel müşterilere ulaşmak ve daha fazla satış yapmak mümkündür. Yine de sosyal medya reklamı vermeden önce dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bunlar;

 • Reklam vermeden önce sosyal medyada düzenli paylaşım yapmış olmalısınız.
 • Sosyal medya kanallarında bulunan IGTV, hikaye ve canlı yayın gibi özellikleri kullanmayı unutmayın.
 • Gönderilerinizde kaliteli görseller kullanın.
 • Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilmek için sosyal medya reklamlarınızda "son iki bilet, tükeniyor" gibi çağrılar kullanın.
 • Muhteşem Cuma ile ilgili hastagler kullanın.

Youtube Reklamlarından Faydalanın

Black Friday için özel olarak reklamlar oluşturmak isteyen firmalar Youtube reklamlarından da yararlanabilmektedir. Youtube günümüzün en fazla kullanılan video içerik platformudur. İnsanlar diziden filme, ürün tanıtımlarından eğitici videolara neredeyse her şeyi Youtube'dan izlemektedir. Milyonlarca kullanıcısı olan bu video içerik platformuna reklam vererek markanızı insanlara tanıtabilir, Muhteşem Cuma indirimlerinizi öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Youtube'da reklam oluştururken izleyen kişileri sıkmayacak, dikkat çeken, etkili videolar hazırlamaya özen göstermelisiniz. Reklamlarınızın profesyonel görünmesine dikkat etmelisiniz. Reklamlarınızda hastaglerden, video açıklamalarından yararlanabilirsiniz. Çektiğiniz videoları hem Youtube'a yükleyerek hem de başka videoların başında kullanılmak üzere ayarlayabilirsiniz. Özellikle marka bilinirliği konusunda Youtube reklamları oldukça önemlidir. İnsanlar genellikle izlemek istedikleri videoların arasına reklam girdiğinde izlemek istememektedir, yine de etkili reklamlar oluşturarak insanların bilinç altında firmanız ile ilgili bazı bilgiler oluşturabilirsiniz.

EticaretYap'ın Reklam Stratejilerinden Yararlanarak Satışlarınızı Artırabilirsiniz

EticaretYap'ın dijital pazarlama uzmanlarının oluşturduğu reklam stratejilerini kullanarak Muhteşem Cuma'da satışlarınızı artırabilirsiniz. Ayrıca firmamızın sunduğu e-ticaret yazılımları sayesinde harika bir eticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Kaliteli altyapılarımız ve kolay kullanımlı panellerimiz ile internetten ürünlerinizi yönetmek de satış yapmak da artık çok kolay! Siz de yeni bir internetten satış sitesi kurmak istiyor ve internetin satış avantajlarından yararlanmak istiyorsanız daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.