Etbis Kayıt | Etbis Online Kayıt Sistemi | EticaretYap

Online alışveriş için özel olarak hizmet verilebilmesi amacıyla ETBİS kayıt işlemlerinde sadece kurumlar değil, gerçek kişiler de gerekli üyelik taleplerini iletmelidir. Web sitesinden, sosyal medya hesapları aracılığıyla, perakende platformlar kullanarak çeşitli satışları sürdüren tüm işletmeler ve şahıslar tarafından kaydın yapılması gerekiyor. Bu süreçte sadece satıcılar değil, aracı ve tedarikçi olarak tanımlanan, güvenli elektronik ticaretle ilgili çalışmalarını sürdüren kuruluşlardan da üyelik şartına uyması isteniyor.

ETBİS’E Kimler Kayıt Yapmak Zorunda?

Ülke içerisinde veya yurt dışına yönelik satışlar yapmak isteyenler tarafından ETBİS sistemine kaydın gerçekleştirilmesi zorunludur. İnternet üzerinden herhangi bir mal veya hizmet türünün, çeşitlerinin satışına aracılık eden, yayınlanmasına yardımcı olan platformlar da Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi üyesi olmak zorundadır. ETBİS üyelik için tüzel ve gerçek kişilere yönelik başvurular için doğrulama sürecine uyulacak şekilde özel olarak bilgileri talep eden bir sistemdir. Gerçek ve tüzel kişilerin sisteme kaydının yapılabilmesi amacıyla Vergi numarasının ve kimlik numarasının girilmesi gereklidir. Ayrıca eğer online satışları esnaf ve sanatkarlar kategorisinde yapacaklarsa, bu durumda T.C. kimlik numarası ile vergi numarasını belirtmeleri isteniyor.

Etbis Online Kayıtlar

Sistemde kaygın gerçekleştirilebilmesi amacıyla ilk olarak eticaret.gov.tr adresine ulaşılması gerekiyor. Daha sonra ise Etbis kayıt için E- devlet üzerinden şifre bilgilerinizle, “Giriş” kısmına gerekli giriş bilgilerini yazarak işlemlerini yapabilirsiniz. Devlet kapısında yer alan verileriniz arasında, istenen bilgilerin sistemde doldurulmasının ardından “Yeni kayıt ekle” bölümünde üyeliği oluşturabilmektesiniz. Boş kısımların doldurulmasıyla birlikte, detaylı incelemeyi yapmak ve sonraki adıma geçmek amacıyla “Detay gör” butonuna tıklanmalıdır. 

Hizmet sağlayıcının işaretlenmesinin ardından, yeni kaydı oluşturabilirsiniz. Firmanızın veya satış yaptığınız şahsi platformun adresi, kullanılan mobil uygulamanın ismi girilir. Bu işlemlerin ardından eğer farklı ülkelerdeki müşterilere erişmek istediğinizi belirtecekseniz, “Sınır Ötesi satışı” butonunu seçiniz. Yıl boyunca sürecek olan ticaretin hacmi, ödemelerde kullanılacak olan bankalar, altyapı firmalarının isimlerinin de yazılmasıyla birlikte, sistemde kaydınızı “Kabul et” butonuna tıklayarak oluşturabileceksiniz. Etbis üyelik için başvuruda bulunan tüm kişi ve kurumların üyelik isteklerini inceledikten sonra, kısa süre içerisinde geri dönüş yapacaktır.

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Sitesi Kurmak Girişimcilere Ne Tür Avantajlar Sağlar?