Eticaret Paketi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

İnternetten satış yapmak isteyen kişiler kaliteli bir yazılım firmasından eticaret paketi almalıdır. Daha önce internetten satış yapmamış kişiler sanal mağazalarını açarken nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmiyor olabilirler. Bunun yanında yıllardır internetten satış yapan yine de çalıştıkları yazılım firmalarından memnun olmayan kişiler de altyapı seçiminde öncelik vermeleri gereken konuları merak ediyor olabilir. Eticaret paketi seçerken dikkat edilmesi gereken konular, e ticaret altyapısı ne demek, e-ticaret altyapı sağlayıcıları arasından seçim yaparken neleri sorgulamalıyız gibi konuları merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. 

Eticaret Paketinde Olması Gerekenler

E ticaret siteleri ile müşterilerine 7/24 hizmet sunan satıcılar sitelerinden başarılı satışlar yapabilmek için bazı özelliklere kesinlikle sahip olmalıdır. Rekabetin çetin olduğu eticaret sektöründe rakiplerinin önüne geçmek isteyen satıcıların kaliteli bir web sitesi yönetimi yapması, müşteri ilişkilerini iyi yönetmesi ve ürün stoklarını iyi bir şekilde tutması gerekmektedir. Eticaret yöneticiliği bir yana sitede olması gerekenleri gelin inceleyelim. 

1) Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İnternette web sitelerinin görünür olması ve arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkması için yapılan çalışmalara seo denmektedir. Birçok bileşende yapılan düzenlemeler ile yürütülen seo çalışmalarının yapılabilmesi için sitenin altyapısında seo özelliği bulunmalıdır. Arama motoru optimizasyonu yapabileceğiniz bir altyapıya sahip olduğunuzda sitenizde pek çok çalışma yapabilir, potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkma şansınızı artırabilirsiniz. 

2) Ödeme Yöntemleri

İnternetten alışveriş yapan kişiler ödeme yöntemlerinde aradıkları seçenekleri göremediklerinde ürünleri sepette bırakarak siteyi terk edebilmektedir. Sınırsız imkanlar sunan internet ortamında satış sitelerinin bilmesi gereken şey, tek seçeğin kendileri olmadığıdır. Siz de yeni bir satış sitesi almak istiyorsanız altyapınızda tüm ödeme yöntemlerinin olduğundan emin olmalısınız. Ödeme yöntemlerinizde olması gerekenler; sanal pos, kapıda nakit ödeme, kredi kartı ile ödeme. Siz de bu ödeme yöntemlerinin tamamına sahip olarak müşterilerinizin satın alma potansiyelini artırabilirsiniz. 

3) SSL Güvenlik Sertifikası

SSL güvenlik sertifikası web sitelerinden alışveriş yapan kişilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerini korumak için olması gereken bir sistemdir. SSL güvenlik sertifikası olmadığı takdirde müşterilerin kişisel bilgileri 3. şahısların eline geçerek kötü niyetli kullanılabilir. İnternetten alışveriş yapan kişilerin bildiği bu sertifika sitenizde olmadığı takdirde, güvenliksiz bir yapı olarak görüneceğiniz için müşterileriniz sitenizi terk edebilir. Yani mutlak ssl güvenlik sertifikasına sahip olmalısınız. 

4) Hazır Responsive Tasarımlar

İnternetten yapılan alışverişlerin çoğu telefonlar üzerinden gerçekleşmektedir. Çoğu kullanıcı bilgisayarı açmakla uğraşmak yerine mobilden ihtiyaçlarını satın almaktadır. Bu sebeple mobil kullanıcılara satış yapabilmek için mutlaka sanal mağazaların mobil uyumlu siteleri de olmalıdır. Hazır responsive tasarımlar olarak adlandırılan sistem ile mevcuttaki masaüstü tasarımınız mobil ve tablet gibi cihazlarda da uyumlu olarak çalışacaktır. 

5) Kolay Yönetici Paneli

Ticaret ile uğraşan kişiler bilir ki yoğunluk zamanlarında başlarını kaşıyacakları vakitleri bile olmayabilir. Bir de bunun üzerine karışık kullanıcı paneli ile kimse uğraşmak istemez. Kolay, anlaşılır, herkes tarafından kullanılabilen bir panel yapısı kullanmak oldukça avantajlıdır. Kolay bir kullanıcı paneli ile işlerinizi daha hızlı sürelerde bitireceğiniz için firmanızın gelişimi için daha fazla zaman kazanabilirsiniz. Sipariş takibinizi, ürün stoğunuzu, kargo durumlarınızı, gelirinizi ve giderinizi en kolay şekilde görüntülemelisiniz. 

Diğer tüm özelliklerin yanı sıra EticaretYap, Türkiye'nin en kullanışlı yönetici panelini müşterilerine sunmaktadır. Daha müşterilerimize anlatmaya gerek olmadan panel içinde dolaşırken tüm sorularının yanıtını bulmakta, satışlarını artırmak için vakitlerini diğer çalışmalara ayırabilmektedir. Siz de demo hesabınımızı talep ederek yönetici panelimizi inceleyebilirsiniz.  

6)Kargo Anlaşması

Fiziki mağazaların aksine internetten satılan ürünlerin müşteriye gitmesi için mutkala kargo anlaşmaları olan bir altyapı kullanılmalıdır. Eğer sitenizin altyapısında kargo anlaşmaları bulunuyorsa tercih ettiğiniz kargo firması ile tam uyumlu çalışan bir sisteme sahip olabilirsiniz. Böylece kargo süreçlerinizi kolaylıkla sürdürebilir ve hiçbir sorun yaşamazsınız. Kargo işlemlerini düzenli bir şekilde sürdürdüğünüzde ürünleriniz müşterilerinize kısa sürelerde ulaşacağı için yaptıkları alışverişlerden memnun olurlar. Müşteri memnuniyeti sağlamak kalıcı müşteriler elde etmek demektir. 

7) Sosyal Medya Desteği

Sosyal medya günde milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen harika bir pazardır. İnternetten yapılan satışların büyük bir kısmı sosyal medyada ve sosyal medya yönlendirmesi ile yapılmaktadır. Sosyal medya bu kadar değerliyken eticaret sitesinde sosyal medya desteği olmaması düşünülemez. Sosyal medya desteği ile ürünlerinizi sosyal medya hesaplarınızda kolaylıkla yayınlayabilir, daha güncel bir web sitesi görünümü sunabilirsiniz. 

8) İçerik Yönetim Paneli

Müşterilerinize ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtmanız hem yapılan alışverişlerinizi artıracak hem de seoya katkı sağlayacaktır. Bu sebeple içeriklerinizi yayınlamanız için blog yönetim paneline ihtiyacınız vardır. Sitenizin blogundan ürünlerinizi ve hizmetlerinizi güzelce açıklayabilirsiniz. Böylece insanları blog yazılarınızla ürünlerinize yönlendirebilirsiniz. 

9) Raporlama

Bir eticaret sitesinin olmazsa olmazı raporlamadır. Gelir, gider, çok satılan ürün, kargolama gibi raporlara kolayca ulaşabildiğiniz bir sistem ile firmanızın gidişatını doğru bir şekilde ölçümleyebilirsiniz. Raporlama yaparak firmanızın satışlarında ne gibi değişiklikler yapacağınızı hesaplayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu karışık panellerden uzak durmanız gerektiği. Kolay ve anlaşılır bir raporlama paneli ile firmanızın raporlarını rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. 

EticaretYap'ın Eticaret Paketleri

EticaretYap firması olarak müşterilerimize sunduğumuz hazır eticaret paketleri bir eticaret sitesinde mutlaka bulunması gereken tüm altyapıyı bünyesinde barındırmaktadır. En düşük paketimizde de en yüksek paketimizde de sizin eticaret sürecinizi en iyi şekilde sürdürebileceğiniz tüm yapıyı sunmaktayız. Peki "eticaret paketleri arasındaki farklar nedir?" diye soracak olursanız.

En düşük akıllı eticaret paketimiz internetten yeni satış yapmaya başlayacak kişiler için oluşturuldu. İçeriğinde bulunan sistemler sayesinde eticarete yeni adım atarken sistemi daha kolay öğrenmeniz ve yönetmeniz için tüm kolaylıklar bu pakette sağlandı. Diğer paketlerimiz ise daha profesyonel firmalar için özel olarak tasarlandı. Satış ortaklığı sistemi, sms entegrasyonu, efatura modülü gibi geliştirmeler ile bezenmiş paketlerimiz ile sizlere hizmet vermekteyiz. Siz de ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçtiğiniz eticaret paketleri ile satışlara hemen başlayabilirsiniz. Yıllardır planladığınız iş fikirleriniz hayata geçirmek için daha fazla beklemenize gerek yok. Hemen bize ulaşarak eticaret paketlerimiz ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

İlgili Yazı : Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir? İnternetten İş Fikirleri