Eticaret Blog'u Açarak Google'da İlk Sıraya Gelin

E-ticaret sitesi için blog açmak online satış sitenizdeki SEO ve içerik pazarlama çalışmalarıyla uzun vadede getiri sağlayacak önemli bir yatırımdır. Doğru planlanmış stratejilerle hazırlanan içerikler sitenize renk katacak, ürün ve hizmet paylaşımınız dışında firmanıza, sektörle ilgili güncel ve farklı bilgi kaynağı sunma değeri sağlayacaktır. Aynı zamanda blog yazılarınızın ilgi görmesiyle ziyaretçilerin yazılarınızı paylaşmaları ve bloggerların backlink vermeleriyle web sitenize alacağınız organik trafik artacaktır. Dolayısıyla potansiyel ve sadık müşteriler kazanarak satışlarınızda hedeflediğiniz artışa ulaşabileceksiniz. E-ticaret sitesi bünyesinde SEO'ya uygun bir blog açmak, arama motorlarında üst sıralara çıkmanın yanında satış artırmanın en önemli yollarından birisidir. Eticaret sitesi olan girişimcilerin merak ettiği önemli bir konu olan "Blog açmak ne işe yarar" sorusunu yazımız boyunca sizler için anlatacağız.

Öncelikle yüz binlerce ürünün bulunduğu popüler pazar yerlerinde markanızın sadece kendi varlığıyla görünmesi zor bir ihtimaldir. Her gün yeni e-ticaret siteleri pazara giriyor, reklamlar ve farklı stratejiler kullanarak ön planda kalabiliyorlar. Hal böyle olunca potansiyel müşterilerinizin firmanıza ulaşabilmesi için farklı stratejiler kullanarak harekete geçmeniz gerekmektedir.

Yakın zamanda yapılan Seewhy araştırmasına göre web sitesine gelen ziyaretçilerin %99’u bir siteye ilk girişlerinde alışveriş yapmıyor. Bu da demek oluyor ki hala online satış sitenizi kurtarmak için bir şansınız var. Sanal satış siteniz içerisinde bir blog açmak markanızla ve sektörünüzle alakalı istikrarlı içerikler girilmesiyle ziyaretçilerin zamanla ilgisini çekecek ve yazılarınız organik olarak tıklanma almaya başlayacaktır. Böylece içerikle beslenen arama motorlarında sıralamanızı öne çekerken satışlarınızı artırabilme şansı yakalayacaksınız.

Blog Açarak Google'da Görünümünüzü Nasıl Yükseltirsiniz?

  • Bloğunuzda markanız ve sektörünüzle ilgili merak uyandıran içeriklerde yazılar yazarak ziyaretçilerin sitenizde kalmasını ve sitenize olan bağlılıklarının artmasını sağlayabilirsiniz.
  • Blog açmak, SEO açısından son derece faydalıdır. İçerikle beslenen Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında site sıralamanızı üst sıralara çekmek için belli tekniklerle arama motoru optimizasyonuna uygun içerikler girebilirsiniz. Böylece markanızı geniş kitlelere ulaştırabilir ve satış hacminizi arttırabilirsiniz.
  • Bloğunuzun oturmuş bir dile sahip olması gerekir, yani ara yüzünüzden, yazı içeriklerinizin birbiriyle bağlantılı olmasına, anlatım dilinizin markanızın imajına göre resmi ya da samimi olmasına kadar tüm elementlerin sürekli değiştirilmeden kullanılması marka bilinirliğiniz açısından önemlidir.
  • Blog yazılarınız sayesinde sosyal medya hesaplarınızda paylaşabileceğiniz bir içeriğe de sahip olmuş olursunuz. Böylece sadece ürün ve kampanya paylaşmanın dışında potansiyel müşterilerinize bilgi kaynakları sunarak markanızın sürdürülebilirliğini sağlamış olursunuz.
  • Paylaştığınız düzenli içerikleriniz ziyaretçilerin ilgisini çekmeli. Eğlenceli, akıcı ve bilgi sahibi olduklarını hissedecekleri yazılar olmalıdır.
  • İçerikleriniz zaman içerisinde belli bir düzene oturduğunda ziyaretçileriniz arasında blog sahibi şahıslar da bulunabilir. Böylece bloglarında sizin yazılarınızdan bahsederken organik olarak link verebilirler. Bloggerların ziyaretçilerinden gelecek trafik, SEO açısından markanız için önemli bir adımdır.

SEO hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz: SEO ve SEM Çalışmaları Nedir, Ne İşe Yarar 

Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

 

1- Hedeflerinizi belirleme ve Fikir Oluşturma Aşaması

Blog açmadan önce bloğunuzda gireceğiniz içeriklerle ilgili fikirlerinizi planlamanız ve ne tür kazanımlar elde etmek istediğinizi en baştan hedeflemelisiniz. Örneğin; ürün ve hizmet odaklı, SEO odaklı, SSS bölümüyle ilgili, rehberlik odaklı gibi hangi alanda içeriklerinizi pazarlamak istiyorsanız buna karar vererek işe başlamalısınız.

2- Hedef Kitle Belirleme

Tüm pazarlama çalışmaları, etkilemek istenen hedef kitleler için yapılır. Bu nedenle onları çok yakından tanımak ve belirli analizler sonrasında kitleleri gruplara ayırmakta fayda var. Tüketicilerin satın alma süreçleri birbirinden farklıdır bu nedenle hedef kitlenin detaylı araştırılması sonucunda içerik üretme stratejisine gitmelisiniz.

3- İçerik Planlaması

Belirlediğiniz hedefleri göz önüne alarak kategori planlaması yapmalısınız. Önceden belirlenmiş çeşitli kategorilere sahip olmanız, içerik bulmanızda sıkıntı yaşamanızı engelleyecek ve düzenli şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca  farklı kategorilerde içerik planlamanız, farklı hedef kitlelere ulaşarak satış hacminizi de genişletmenize olanak sunacaktır.

4- Blog Yazıları İçin Zaman Planlaması

Blog yazılarını okumak ne kadar keyifli ve hızlı olsa da bu içerikler için verilen emek ve zaman uzun bir mesai istemektedir. Öncelikle konuyla ilgili detaylı araştırmalar yapmak ve düzenli olarak bloğa içerik girmek için ayırmanız gereken mesaiyi göz önünde bulundurmalı ve doğru zaman planlamasını yapmalısınız.

Blog Açmak E-Ticaret Sitesine Katkı Sağlar Mı?

5- Haftalık Girilecek İçerik Planlaması

Bloğunuzda oluşturduğunuz kategorilere göre içeriklerinizi girmeye başlamadan önce unutmamanız gereken çok önemli bir nokta vardır. Bu da haftalık ve aylık olarak içerik planının hazırlanmasıdır. Girilecek içerik sayılarının istikrarlı olması, ziyaretçilerinize güncel ve düzenli bilgi aktarımını sunabileceğiniz anlamına gelir. Firmalar genellikle ilk kuruldukları zamanlarda her gün içerik girmeyi tercih ederler. Ancak her gün içerik girmek hem yoğun iş gücü gerektirir hem de kısa zamanda etkili konu başlıkları bulmakta tıkanıklıklar yaşanabilmektedir.

Oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için ekibinizde bulunan iş gücünü kontrol etmeniz, sonrasında haftalık ve aylık kaç adet içerik girileceğini belirlemeniz gerekir. Eğer iş gücünüz her gün düzenli içerik girmeye elverişliyse elbette ki bu firmanızın lehine olacaktır. Unutmamanız gereken en önemli detay düzenli ve istikrarlı çalışmalarla başarıya ulaşılabileceğidir.

6- Anahtar Kelimelerin Önemi

İçerikleriniz için önceden anahtar kelime araştırması yapmanız önemli bir adımdır. Çünkü potansiyel müşterileriniz arama motorlarında ihtiyaçları olan bilgi kaynaklarını anahtar kelimeler kullanarak aratırlar. Daha basit bir anlatımla, arama motoru kullanıcıları ulaşmak istediği ürün ya da hizmeti sadece ihtiyaç duydukları kelimeleri kullanarak aratırlar. Bu arama sonucunda binlerce sorgu karşılarına çıkar. Onlara ulaşmanın en doğru yollarından biri sektörünüzle ilgili en sık kullanılan anahtar kelimeleri saptamak olacaktır. Bu anahtar kelimeler bazı araçlar kullanılarak tespit edilebilmektedir. Bunun dışında "Kullanıcı ürün ve hizmetimi nasıl arayabilir?" düşüncesiyle hareket ederek anahtar kelime kullanımına dikkat edebilirsiniz. Anahtar kelimeler belirlemeniz SEO için son derece yararlı bir çalışmadır. Doğru keywordleri saptayarak sitenize organik olarak trafik sağlayabilirsiniz.

7- Güvenilir ve Hızlı Bir Eticaret Yazılımı

EticaretYap firması olarak internetten satışa geçmek isteyenler için sunduğumuz e-ticaret yazılımları ile markanızın blog yazıları dahil tüm SEO çalışmalarına odaklanan dijital pazarlama uzmanlarımızla birlikte web sitenizi arama motorlarında en üst seviyelere taşımaya ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olmaya hazırız. Genç ve dinamik yazılım ekibimizin eticaret yapmak için en uygun teknolojilerle hazırladıkları kaliteli eticaret altyapısı sayesinde popüler e-ticaret siteleri arasında yerinizi alabilmeniz artık mümkün. İnternetten satış yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm modüller hazır eticaret paketlerimiz kapsamındadır.

En uygun fiyatlı eticaret paketleriyle ister büyük ölçekli ister küçük ölçekli olsun tüm firmaların bütçesine ve yapısına göre paketlerimiz şekillenmektedir. Kaliteli ve güvenilir altyapı hizmetimizle sitenize gelen kullanıcılara en iyi deneyimi sunacak ve onların sitenizden satış yaparak ayrılmasını sağlayacak hizmetlerimizle siz değerli iş ortaklarımızın yanındayız. Sizler için hazırladığımız özel panel sayesinde çok kolay bir şekilde ürün yönetiminizi yapabilir ve müşterilerinizle gerektiğinde tek tık ile iletişime geçebilirsiniz. Kullanıcıların satın alma davranışında bulunması için en önemli faktörler olan; site hızı, site tasarımı, sepete ulaşım kolaylığı, güvenilir ödeme seçenekleri, açılış sayfalarının hızlı yüklenmesi gibi etmenlerin tamamını sizler için sağlamaktayız. Dilerseniz 30 günlük ücretsiz demo sürümü ile paketlerimizi deneyebilirsiniz. Bizimle hemen iletişime geçmek için tıklayın.