Eticarette Evrak Süreçleri | Pazaryeri Evrakları

E-ticaret yapmak isteyen şirketler çevrimiçi pazarlarda mağaza açarak ürünlerini satabilirler. Piyasalarda mağaza açmak veya satmak için bir dizi idari prosedür gereklidir.

Türkiye'nin ana elektronik ticareti, yeni bir anlayış sundukları ekipmanı piyasaya sürdü. Büyük bir müşteriye sahip pazarlar, e-ticaret yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin dikkatini çeker. Çevrimiçi pazarlar müşterilere birçok farklı yer sunarken, müşteriler de daha uygun bir fiyata kaliteli bir ürün satın alma seçeneğine sahiptir. Buna ek olarak, kupon satın alarak para kazanmak tercih nedenlerinden biridir.

Yüksek tüketici trafiğine sahip çevrimiçi pazarlar birçok işletme için iştah açıcıdır. Ayrıca bu platformları, pazarlarının sunduğu fırsatlardan yararlanmak için tek mülkiyet, sıradan ortaklıklar veya sermaye şirketleri ve tüccarlarla birlikte kullanırlar. Piyasalarda mağaza açmak için bazı belgelerin sunulması gerekir.

Pazaryerlerinin Firmalardan Talep Ettiği Evraklar

Çevrimiçi pazarlar, platformlarında satmak için bir mağaza açmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerden belirli belgeler talep eder. Dokümanlar ilgili pazar için mağaza kayıt sistemine yüklenmelidir. Sözleşme belgelerini kaydetme işlemleri farklı olabilir. Ancak, istenen belgeler büyük ölçüde benzerdir.

Piyasalar resmi işlemler için işletmelerden istedikleri belgeleri kullanır. Belgeler kontrol edildikten sonra anormallikler tespit edilirse, pazar belgelerin güncellenmesini talep edebilir. Dokümanlar dijital olarak sisteme yüklenmelidir. Bunun için istenen belgelerin bilgisayara aktarılması gerekir.

Belgeler tamamen tamamlandıktan ve mağaza kayıt paneline yüklendikten sonra, ilgili pazar birimleri tarafından yapılan değerlendirmede eksik sonuç yoksa, mağaza belge süreci tamamlanır ve mağaza pazardaki ürün kategorisine göre açıktır.

İşletmenin türü tarafından pazar yerlerinde mağaza açmak için gereken belgeler şunlardır:

Bireysel şirketler için:
-Bir önceki yıl alınan vergi belgesi
-İmza sirküleri
-İşletme sahibi tarafından nüfus cüzdanı fotokopisi
-Finansal çalışma koşulları ve ilkeleri üzerinde anlaşma
-Satıcı ile pazar anlaşması
Sermaye şirketleri için:
-Geçen yıl alınan vergi belgesi
-Son 6 aydır devam eden faaliyet belgesi
-İmza sirküleri
-İşletmelerin ticaret sicil gazetesi
-Adi ortaklıklar için ortaklık anlaşması
-Finansal çalışma koşulları ve ilkeleri üzerinde anlaşma
-Satıcı ile pazar anlaşması
Elektronik ticaret için yasal altyapının oluşturulması amacıyla 6563 sayılı elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun hazırlanmıştır.

İlgili İçerik: Pazaryeri Mağaza Açma Süreçleri | EticaretYap