Google Analytics Nedir, Eticarette İşlevi Nedir?

Google Analytics, e-ticaret sitelerinin performansının ölçümlenmesi için son derece kritik bir araçtır. E-ticaret sitelerinin gelişimi ve büyümesi için veri analizi süreci büyük önem taşır. Web site verilerinizi açıkça görmek size pek çok firmanın önüne geçme fırsatı yaratır. Analytics; site trafiğinizi açıkça görmek ve müşteri profillerini detaylı şekilde analiz etmek için işinize yarar. Kısacası veri ölçen ve bu ölçümü analiz eden Google Analytics, ücretsiz olarak site ölçümleyebileceğiniz değerli bir araç. Bugünkü yazımızda ise "Google Analytics'te E-ticaret Verileri Nasıl Analiz Edilir, Google Analytics nedir" gibi soruların yanıtlarını veriyor olacağız. E-ticaret siteleri için elzem olan ölçümleme konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylar Analytics'te mevcut diyebiliriz. Yazımızın detaylarında "Google Analytics e-ticaret, geliştirilmiş e-ticaret, e-ticaret raporlama" terimlerine de yer vereceğiz.

İlgili İçerik: Google Trends Nedir, E-Ticarette Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nedir

Google Analytics, izleme kodu yüklenen web sitelerinin; oturumlar, kullanıcı davranışları, kitlelerin konumu ve cihazları, e-ticaret işlemleri, dönüşümler gibi birçok önemli veriyi ölçen bir araçtır. Google Analytics, web sitelerinin kullanabileceği en popüler ücretsiz web sitesi analiz platformudur. Google'ın bir hizmeti olan Google Analytics, kullanıcılarına web sitesi trafiği hakkında çok detaylı bilgiler sunar. Analytics'in sizlere sunduğu hizmetleri şu şekilde açıklayabiliriz; e- ticaret alanında faaliyet gösteren web sitesi sahiplerine ve web yöneticilerine, siteye gelen trafik kaynaklarını (organik trafik, sosyal trafik, yönlendirme trafiği ve ücretli trafik dahil) görüntüleme imkanı sunar. Web site yöneticileri, Analytics sayesinde sitelerindeki ziyaretçi etkinliğini kolay bir şekilde anlayabilir.

Google Analytics'i Ücretsiz Kullanabilir Miyim?

Evet, Google Analytics tamamen ücretsizdir. Web sitemizin tüm verilerini ücretsiz olarak incelememize olanak sunan önemli bir araçtır.

Google Analytics is absolutely free.

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Google Analytics ne işe yarar en önemli sorulardan bir tanesidir. Web sitesi kullanımınızla ilgili tüm detaylı soruları yanıtlar. B2B (şirketten şirkete) potansiyel müşteriler oluşturmanıza katkı sağlar. Google Analytics; edindiğiniz bilgiler ile mevcut durumu anlamanıza, duruma ilişkin fikir üretmenize ve gerekiyorsa optimizasyon çalışmaları yapmanıza olanak tanır. Gelin  e-ticaret raporlama ve analiz etme konusunda Google Analytics size hangi verileri sunar inceleyelim:

  • Web sitenizin aylık ziyaretçi sayısını size gösterir.
  • Web sitenizin anlık ziyaret eden kullanıcı sayısını öğrenebilirsiniz.
  • Ziyaretçileriniz web sitenizi nasıl buluyor? Hangi kanalları kullanarak sitenize giriyor? sorularına yanıt alabilirsiniz.
  • Sosyal medyadaki varlığınızın web sitenize yapılan ziyaretlerle olan bağlantısını öğrenebilirsiniz.
  • En fazla trafik alan ürünlerinizin/içeriklerinizin hangileri olduğunu görebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerinizin ortalama kaç sayfa okuduğunu görebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerinizin hangi şehir/konumdan sitenize girdiğini öğrenebilirsiniz.
  • Web sitenizi ziyaret eden insanları nasıl potansiyel müşterilere çevirebileceğinizi anlayabilirsiniz.
  • Hangi pazarlama faaliyetlerinin ne kadar trafik getirdiğini görebilirsiniz.
  • Pazarlama kampanyalarının karlılığını ölçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Google Adsense Ne Kadar Para Kazandırır?

Özetle, Google Analytics oldukça kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır. Farklı ücretli araçlar kullanmıyorsanız Google Analytics’i etkili bir şekilde kullanmanız, e ticaret raporlama faaliyetleriniz için faydalı olacaktır. E-ticaretle ilgili güncel konular ve satışlarınızı artıracak tüm taktikler için Eticaretyap Blog'u takip etmeyi unutmayın. Her bütçeye uygun akıllı e-ticaret paketlerimizle hemen eticarete geçin!