Google'da Üst Sıralara Çıkmak İçin Meta Açıklamalar Nasıl Yazılmalıdır?

Google'da sitelerin başlıkları altında bulunan ve internet sayfalarının içeriğini anlatan özet yazılara "meta açıklaması" denmektedir. E-ticaret siteleri için arama motorlarında üst sıralarda yer almak önemli olduğundan SEO çalışmaları yaparken meta açıklamalarına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Sitede bulunan her sayfa için bir meta açıklaması bulunmalıdır. Meta açıklamalarının dikkatli ve düzgün bir şekilde düzenlenmesiyle arama motorunda eticaret siteleri değer kazanmaktadır. Genellikle 155-160 karakter olarak yazılan meta açıklamalar daha fazla da olabilmektedir. İnternette arama yapan kullanıcılar meta açıklamaları düzgün olan ve konuyu özetleyen başlıklara daha fazla tıklamaktadır.

Başarılı Meta Açıklamalar Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret sitelerinin amaçları Google'da üst sıralara çıkarak daha fazla kullanıcıya ulaşmaktır. Bunun için meta açıklamalar oldukça önemlidir.  İnsanların Google'da araştırma yaptığında açılan sayfada çıkan başlıkların altında bulunan yazılara meta açıklamaları denmektedir. Tıklama almak ve siteye daha fazla kullanıcı çekmek için meta açıklamalarının doğru bilgi veriyor olması ve özet bilgiler içermesi gerekmektedir. Meta açıklamalarından daha pozitif geri dönüşler alabilmek ve e-ticaret sitelerini üst sıralara çıkarmak için çeşitli stratejiler vardır yazımızın devamında bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

1.Açıklamaların Uzunluğuna Dikkat Edilmelidir

Önceleri meta açıklamaların uzunlukları 150-160 kelime ile belirlenmişti, daha sonra 320'ye kadar çıkan karakter uzunluğu yine 160 karaktere düşürülerek belli bir standartta oluşturulması sağlandı. Bunun yanı sıra kendi web sitenize uygun meta açıklaması uzunluklarını kendiniz belirlemelisiniz.

2. Arama Motoru Sonuçları Araştırılmalıdır

Bulunulan sektöre göre arama motorlarında araştırmalar yapılmalıdır. Aynı sektördeki firmaların meta açıklamaları incelenerek rakip analizi yapılmalıdır. Rakiplerin kullandığı anahtar kelimeler, meta açıklamalarının uzunluğu ve kurdukları cümlelerin yapısı incelenmelidir. Bunların sonucunda kendi firmanıza uygun bir dil seçerek marka kimliğine uygun bir anlatım tercih edilmelidir. Kısacası pazarlanan hizmet veya ürüne uygun bir tavır sergilenmelidir.

3. Her Biri Özgün Olmalıdır

Meta açıklamalar ile ilgili en önemli konu her birinin birbirinden farklı olması gerektiğidir. Google'da kopya içerik gibi algılanmaması için web sitesinde bulunan her sayfanın meta açıklaması birbirinden farklı olmalıdır. Sitedeki sayfaların içeriklerine uygun olarak meta açıklamalar özgün bir şekilde yazılmalıdır. Sitede bulunan herhangi bir meta açıklama kopyala yapıştır ile tekrar tekrar kullanılmamalıdır. Kopyala yapıştır şeklinde kullanılan meta açıklamalar sitenizde kopya içerik olarak görüneceği için arama motorunda gerilemenize sebep olacaktır. Arama motorunda yükselme hedefinde olan eticaret siteleri için bu durum yanlış bir hamle olur. Bu sebeple meta açıklarının orijinal olarak üretilmesini ve kendine has birer yazı olmasını sağlamalısınız. Web sitenizde bulunan her bir sayfa için ayrı ayrı meta açıklaması yazmalısınız.

İlgili Yazı : Kategori Açıklaması Eticaret Satışları İçin Büyük Önem Taşır

4. Anahtar Kelime Kullanılmalıdır

Kullanıcılar bir bilgiye veya ürüne ulaşmak istediklerinde arama motorlarına anahtar kelimeler yazmaktadır. Bu anahtar kelimelerin analiz edilmesi ve her meta açıklamada anahtar kelime kullanılması gerekmektedir. Anahtar kelime kullanılmadığında meta açıklama ile tıklanılan sayfa birbiriyle bağlantılı görünmediği için Google'da sıralama düşmektedir. Sayfa içeriğiyle bağlantılı anahtar kelimeler meta açıklamada kullanıldığında Google'da arama yapan kullanıcılar sitenize daha kolay erişim sağlayabilmektedir. Yönlendirilen sitede kullanılan anahtar kelimeler meta açıklamalarının içinde olmalıdır.  Anahtar kelimeler gelişigüzel bir şekilde değil, anlamlı cümlelerin içinde bulunmalıdır. Cümlelerin doğal akışı içinde anahtar kelime yazıya serpiştirilmelidir.

5. Sayfayla İlgili Özet Bilgi Verin

Meta açıklamalarının açık ve net olarak özet bilgileri barındırıyor olması gerekmektedir. Belli bir odakta yazılan yazılar, kullanıcılara sayfayı ziyaret etmeleri için gerekli bilgileri vermelidir. Sayfaya tıklayan kişiler meta açıklamayla ilgili bilgileri orada bulmak istemektedir. Meta açıklamada ne özetleniyorsa sitede o bilgilerin geniş hali bulunmalıdır. Alt kategorilere genel bilgiler yazılması sonucu sayfanız yanlış bir şekilde indekslenerek kullanıcılar sitenize girdiklerinde yanlış bilgilere ulaşabilmektedir.

6. Sitede Bulunan Mata Açıklamalarını Düzenleyin

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra sitede bir yükselme görülmüyorsa konu eski meta açıklamaları ile ilgili olabilmektedir. Eski meta açıklamaları incelenmeli ve yukarda bahsedilen adımlar izlenerek düzenlenmelidir.

7. Site Kalitesinin İyi Olmasına Dikkat Edin

Meta açıklamalar ne kadar iyi ve özenli hazırlanmış olsa da kullanılan web sitesinin çok önemlidir. Kullanıcılar siteye girdiklerinde error veren veya istedikleri içerikleri bulamadıkları sitelerden hemen çıkmaktadır. Eticaretyap ihtiyacınız olan kaliteli alt yapıyı sizlere sunduğu gibi yazılım geliştirmeleriyle de hayal ettiğiniz eticaret sitesine ulaşmanızı sağlamaktadır. Ekibimizde bulunan dijital pazarla ekibimiz hazırlanan e ticaret sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmaları için çeşitli stratejiler geliştirerek SEO çalışmaları yapmaktadır. Hazırladığımız eticaret paketlerinden ihtiyacınız olanı seçerek hemen internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.