Kategori Açıklaması Eticaret Satışları İçin Büyük Önem Taşır

E-ticaret firmaları, internet sitesi satışlarını arttırmak için sitelerindeki ürünlerin kategori açıklaması satışa uygun hale getirmelidir. Firmalar ürünlerini doğru hedef kitlenin karşısına çıkartmak ve hedef kitlede satın alma davranışını tetikleyebilmek için ürün kategori yazılarını ve metin açıklamalarını etkili yöntemlerle hazırlamalıdırlar. Yazımızın devamında, firmaların Google'da ön plana çıkarak hedefledikleri satışları gerçekleştirebilmelerine yardımcı olacak kategori açıklamalarına ve metinlerin nasıl yazılması gerektiğine dair bilgiler vereceğiz.

İlgili İçerik: Google'da Üst Sıralara Çıkmak İçin Meta Açıklamalar Nasıl Yazılmalıdır?

Kategori Açıklaması Nedir, E-Ticaret Siteleri İçin Önemi Nedir?

Kategoriler, e ticaret sitesine girdiğinizde ürün satışlarının yapıldığı ana sayfadır. İlgilendiğiniz ürün çeşitlerine göre bu kategoriler arasında seçimler yapabilirsiniz. Kategori açıklaması ise ürün çeşitlerinin bulunduğu kategorilerin kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla yapılan genel açıklamalarıdır. E-ticaret firmaları için kategori açıklamalarının büyük önemi vardır. Kategorinin sağladığı faydaları detaylı ve gereksiz bilgiden uzak şekilde aktarmak her müşterinin dikkatini çekecektir.

Kategori Açıklaması Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

 

1- E-ticaret Sitenizin İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulundurmak

E-ticaret firmalarının kategori açıklaması yazılmadan önce firmalarının ihtiyaçlarına kulak vermelidirler. Her eticaret sitesinin ihtiyacı birbirinden farklıdır. Öncelikle rakip ve ürün analizi yaparak kendi sitelerindeki eksiklikleri geliştirecek kategori yazıları yazmaları doğru olacaktır. Kategori yazılarında firmanızın satışlarını arttırmaya yarayacak  en önemli unsurlara; görsel, metin dili, başlıklar sayılabilir.

2- Marka İmajınızı Güçlendirecek Dil Kullanımı

Firma olarak kurumsal bir dile sahip olmalı ve her mecrada bu dil kullanımını istikrarlı şekilde sürdürmelisiniz. Kullandığınız dil samimi ya da resmi olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta aynı dili her mecrada değiştirmeden kullanmanızdır.

3- Anahtar Kelime Odaklı Metin Yazımı

E ticaret sitelerinin kategori açıklaması yazarken dikkat etmesi gereken bir başka önemli nokta ise daha önceden anahtar kelime araştırması yapmış olmaktır. İnsanların kategorilerle ilgili arama motorlarında nasıl araştırmalar yaptığını analiz ederek aratılan anahtar kelimelerle ilgili kategori yazıları yazılarınızı yazabilirsiniz. Bunun dışında anahtar kelime araçlarından da faydalanabilirsiniz.

4- Kullanıcıları Harekete Geçirecek İfadelerin Kullanımı

E-ticaret sitelerinin kategori açıklaması yazılırken kullanıcıyı harekete geçirecek kelimeler kullanılmalıdır. Kullanıcılar ürünü incelerken onları satın alma davranışına itecek ifadelere yer verilmesi oldukça etkili bir taktiktir. Örneğin; hemen satın al, sepetine ekle, indirimi kaçırma, indirim için son saatler gibi cümleler ürünlerin daha hızlı satılmasına yardımcı olacaktır.

İnternetten güvenli alışveriş ortamını ve altyapısını müşteri deneyimine en uygun şekilde sunmak  için E ticaret Yap olarak yanınızdayız. Alanlarında uzman yazılım ekibimizin hazırladığı hazır eticaret paketleri ile siz de güvenli ve kaliteli bir altyapıda geliştirilmiş e ticaret sitenizle sektöründe lider pazaryerlerinden biri olabilirsiniz. Geniş hedef kitlelere ulaşarak günde yüzlerce hatta binlerce kişiye satış yapmanın tam zamanı !