Güncel E-Ticaret Trendleri Nelerdir? 2022 Trendleri
E-ticaret sektörü uzun yıllardır hayatımızda olan, Kovid 19 pandemisi ile birlikte hepimizin hayatına kesin olarak giren ve her geçen dakika hızla büyümeye devam eden bir sektördür. Pandemi öncesinde insanlar kredi kartı bilgilerini vermek, kargo beklemek gibi adımlarla uğraşmamak için fiziki mağazalardan alışverişi daha fazla tercih etseler de pandemi sonrası mecburen e-ticareti kullandıkları için tüm avantajlarını deneyimlemiş oldular. Özellikle büyük pazaryerlerinin sunduğu ve tüketiciyi koruyan satış politikaları ile insanlar, sadece pazaryerlerinden alışveriş yapmaya değil diğer eticaret sitelerinden de alışveriş yapmaya başladılar. Peki hepimizin aşina olduğu ve neredeyse herkesin deneyimlediği "E ticaret sektörü nasıl gelişiyor? Tüketicilerin satın alma davranışları nasıl? 2022 yılı eticaret trendleri neler? Üreticiler e ticaret sektöründe nasıl gelişebilir?" İşte tüm bu sorularınızın yanıtları yazımızda! 

1)Aktif Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya dünyada milyonlarca insanın gün içinde aktif olarak kullandığı ve her dakika elimizin altında olan bir iletişim kanalı. Elbette insanların bu kadar aktif kullandığı bir kanal e ticaret siteleri için de güzel bir pazarlama alanı yaratıyor. İnternetten satış yaparken başarılı olmak için sosyal medyada hesabı olmayan bir firma düşünmemiz mümkün bile değil diyebiliriz. Genç yaşlı herkesin kullandığı bu sosyal medya kanalları ile milyonlarca insana ulaşmak mümkün hale geliyor. Her geçen gün ortaya çıkan yeni trendler takip edilerek firmaların gündemde kalması daha kolay oluyor. Firmalar gerek marka bilinirliklerini artırmada, gerek ürünlerini tanıtmada, gerekse müşterileri ile doğrudan iletişime geçmede sosyal medya kanallarını kullanıyor. 2022 yılı e-ticaret trendleri arasında da sosyal medyayı aktif olarak kullanmak ilk sırada geliyor diyebiliriz. Bu sebeple internetten satış yapan firmalar için önerimiz sosyal medyayı aktif kullanmak için yatırımlarınızı artırmanızı önerebiliriz. 

İlgili İçerik: 2022'nin E-Ticaret Site Tasarım Trendleri Neler?

2)Potansiyel Müşterileri İyi Tanımak

E ticaretin en iyi yönlerinden biri de potansiyel müşterileri iyi analiz etme fırsatını firmalara sunmasıdır. Örnek verecek olursak, televizyona reklam veren bir firma bu reklamı kimlerin göreceğini, hangi kitleye, kaç yaş arasına gösterileceğini tam olarak belirleyemez veya hangi müşterilerin bu reklamlar aracılığıyla geldiğini ölçümleyemez. İnternetten verilen reklamlar ile dönüş yapan müşteriler Google Analytics, Google Ads gibi ölçümleme kanallarından öğrenilebilir. Reklamların kaç yaş aralığına, hangi bölgelere, saat kaç aralığında başarılı olduğunun geri dönütünü sizlere yapabilir. Bu sebeple müşterilerinizi çok daha iyi tanıdığınız için ürünlerinizi tam olarak sunmanız gereken grubu belirleyebilir. Daha kişisel reklamlar veya satış stratejileri ile doğru kitleye ürün tanıtımınızı yapabilir, insanların taleplerini yanıtlayabilirsiniz. Ayrıca kişiselleştirilmiş kampanyalar, mailler ile daha sadık müşteriler elde edebilirsiniz. 

3)Kaliteli Bir E-Ticaret Altyapısı Kullanmak

Eticaret sektöründe rekabetin çok yoğun olduğunu söylememize bile gerek yok. Rekabet bu kadar fazlayken sizi başarıya taşıyacak pek çok noktaya dikkat etmelisiniz. Bunlardan biri de kaliteli bir eticaret sitesine sahip olmak. Araştırmalar bir siteye yapılan tıklama sonrası, 3 saniyede açılmayan web sitelerinden kullanıcıların direkt olarak ayrıldığını kanıtlamış durumda. Yani site hızınız yüksek değilse müşterilerinizi kaybedersiniz. Hızlı bir web sitesine sahip olmak için yazılım altyapısını doğru seçmeye dikkat etmelisiniz. EticaretYap olarak müşterilerimize sunduğumuz en kaliteli eticaret altyapısı ile potansiyel müşterilerinizi kaçırmayın. En hızlı, en kolay, en kaliteli internetten alışveriş deneyimini müşterilerinize sunmak için satın alacağınız e ticaret paketleri ile sanal mağazanızı hemen oluşturabilir, ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz. 

4)Yaratıcı Reklamlar Oluşturmak

Satışların artırılmasında ve markanın daha fazla insan tarafından duyulmasında en önemli çalışmalardan biri de reklamlardır. Peki reklamlar oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir? 2022 e ticaret reklam trendleri neler? Günümüzde bildiğiniz gibi gündem hızlı bir şekilde değimektedir. Özellikle Tiktok ve İnstagram gibi sosyal medya kanallarında popüler olan konular saatler içinde değişebilmekte ve milyonlarca insan aynı anda farklı bir şeyi konuşmaya başlayabilmektedir. Gündem bu kadar hızlı gelişirken reklam çalışmalarında eskimiş konular ile yapılan çalışmaları başarısız olmaktadır. Bu sebeple reklamlar yapılırken gündem iyi takip edilmeli, yaratıcı olunmalı ve popüler bir dil kullanılmalıdır. Sosyal medya takibi ile gündemi takip edebilir, insanların nelerle ilgilendiğini, hangi konuları konuştuğunu çözümleyebilirsiniz. 

5)Sanal Gerçekliği E-Ticarette Kullanmak

2022'nin en trend konularından biri de sanal gerçekliktir. Metaverse, NFT derken artırılmış gerçeklik e ticatte kullanılmaya başladı bile. Peki artırılmış gerçeklik nasıl kullanılıyor? Ufak bir örnek verecek olursak, pandemi döneminde müşterilerine daha iyi bir hizmet sağlamak için artırılmış gerçeklik kullanan Nike ve Ikea markalarını söyleyebiliriz. Nike kullandığı sanal gerçeklik uygulaması ile müşterilerinin ayaklarını ölçerek ayakkabı boyutunu gösterebiliyor. Ikea ise müşterilerin satın aldıkları mobilyaların evlerinde nasıl göründüğünü, nasıl kurulum sağlanacağını sanal gerçeklik ile evlerinin içinde direkt olarak deneyimlemelerini sağlıyor. 2022 yılı ve sonrasında özellikle büyük firmaların daha çok kullanmasını beklediğimiz sanal gerçeklik ile çok daha kaliteli bir müşteri deneyimi sunulması planlanıyor.

6)Abonelik Sistemleri İle Sadık Müşteriler Kazanmak

Abonelik sistemleri uzun süredir zaten sanal mağazalar tarafından kullanılmaktadır. Abonelik sistemlerinin başarılı sonuçlarının kanıtlanması 2022 yılında da bu sistemlere olan talebin daha fazla artacağını bizlere göstermektedir. Bu sistemlerin başarılı sonuçlarını en fazla pazaryerleri tarafından kanıtlanmıştır diyebiliriz. Müşterilerin bilgilerini adım adım sisteme kaydeden ve daha sonraki alışverişlerin kolaylaşmasını sağlayan abonelikler ile çok daha kolay bir alışveriş deneyimi yaşatmanız mümkün hale geliyor. Öyle ki her birimiz aboneliğimiz bulunan eticaret sitelerinden bazı zamanlarda nasıl alışveriş yapıverdiğimizi bile anlayamayabiliyoruz. Müşteri deneyimini iyileştiren bu sistemler ile daha fazla satış yapmanız mümkün hale geliyor. 

7)Firmaların Kendi Hikayelerini Oluşturmaları

Dijitalleşen dünyada insanlara dokunabilen, karşılarında muhattap bulabilecekleri, daha insani bir duruş sergileyen firmalar daha fazla gündemde kalabilmektedir. Sosyal medya ile daha fazla ulaşılan insanla birlikte bu insanlara doğru bir hikaye oluşturma trendler arasında yer almaktadır. Markanız için oluşturacağınız bir hikaye ile birlikte bunu gerek sosyal medya gerekse reklamlar aracılığın ile müşterilerinize yansıtabilirseniz büyüme oranınız artacaktır. Özellikle internetten satışlara yeni başlamış kişiler için hikaye anlatılığı ön planda olmalıdır. Örnek verecek olursak evinizde el emeği ile bir çanta üreticisisiniz. Ürünlerinizin yapılış aşamalarını müşterilerinize yansıtabilirsiniz. Ortaya koymak istediğiniz markaya uygun olarak sosyal medya paylaşımları yapabilir, insanlarla daha fazla etkileşim kurabilmek için ufak tefek hediyeler veya notlar gönderebilirsiniz. Yaratıcı reels videoları ile milyonlara ulaşabilirsiniz. Önemli olan kendi hikayenizi yazmanızdır.