Hastag Oluşturma Araçları İle Sosyal Medyada Popülerlik Sağlama
  • Sosyal medyada popülerlik oluşturmak için çeşitli hastagler kullanılmaktadır. Hastag oluşturma araçları kullanarak daha fazla hastag oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz hastagler ile daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Özellikle eticaret siteleri için sosyal medya, tüketicilerle etkileşim yarattığı için oldukça önemlidir. E-ticaret sitelerinin ürünleri sosyal medya kanallarından tanıtıldığı gibi kullanıcılarla da daha fazla iletişim kurulmaktadır. Tüketicilerin soru ve problemleri yine bu kanallar üzerinden çözüme ulaştırılabilmekte ve daha fazla kitleye tek bir platform ile ulaşılabilmektedir.
  • Hastag, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya ağlarda kullanılır ve anahtar kelimelerin başına "#" işaretinin koyulmasıyla oluşturulur. Kitlelere ulaşmada yardımcı araçlar olarak kullanılan hastagler bağlantıları kategorize eder ve kullanılan anahtar kelimeler sayesinde kullanıcılarla daha kolay bir şekilde buluşulmasını sağlar. Tüm sosyal medya ağlarında hastagler aynı amaçla kullanılmaktadır.
  • Sosyal medya paylaşımlarında hastag kullanımının öneminden daha önce bahsetmiştik. Peki hastag seçimi nasıl yapılır? Elbette rakipler incelenerek, hangi hastaglerin daha fazla etkileşim yarattığı takip edilerek hastag oluşturulacağı gibi bunun için araçlar da bulunmaktadır. Kullanılan araçlar ile daha başarılı hastagler kullanarak sayfanızı daha popüler bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca hastag bulma ile zaman kasybetmezsiniz ve doğru hastagleri kullandığınızı bilerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Hastag Kullanarak Ne Gibi Avantajlar Sağlanır?

  1. Özellikle eticaret siteleri için hastag kullanımı çok önemlidir. E-ticaret siteleri ürünlerinin tanıtımını yapmak ve tüketicilerle etkileşim halinde olmak için sosyal medya ağlarını etkin olarak kullanmalıdır. Sosyal medya paylaşımlarında hastag kullanarak sitenizi bilmeyen kişilerle bile etkileşim kurmanız sağlanır.
  2. Hastag sayesinde keşfette daha fazla kişinin karşısına çıkan e-ticaret sayfalarının takipçileri ve beğeni sayıları artmaktadır.
  3. Firmalar daha fazla kullanıcıya ulaştığı için marka bilinirliği artacak ve daha erişilebilir bir hale gelecektir.
  4. Twitter'da doğru hastag kullanımı ile gündem yaratabilir, insanların dikkatini çekebilirsiniz.
  5. Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi hedef kitlenize direkt ulaşmanızı sağlayacaktır.

Hashtag Nedir, Hastag Kullanmanın Avantajları Nelerdir

İlgili Yazı: Instagram Etkileşimleri Nasıl Artırılır? Tüm Yöntemler

Doğru Hastag Nasıl Seçilir?

 

Hastag Analizi

Etiket kullanmaya başlamadan önce e-ticaret sitelerinin araştırma yapması gerekmektedir. Hastaglerin etkili olması ve güzel geri dönüşler almanız için analiz yapılması önemlidir. Bunun için hastag analiz araçlarını kullanarak daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.  Gün içinde kaç tane paylaşım yapacağınıza göre hastaglerinizi ayarlamalı ve hangi saatlerde yaptığınız paylaşımlardan daha iyi geri dönütler aldığınızı takip etmelisiniz.

Popüler Hastagler

Pek çok kullanıcı en popüler hastagleri kullanarak görünürlük sağlamaya çalışmaktadır. Bu durum her ne kadar mantıklı görünse de aynı hastagden binlerce paylaşım olması sebebiyle hedef kitlenize ulaşmanız popüler hastaglerle pek mümkün değildir. Bunun yanı sıra popüler hastagler ile daha fazla beğeni, yorum ve takipçi kazanabilirsiniz.

Popüler hastagleri seçtiğiniz spesifik hastagler ile paylaştığınızda hem fazla takipçi kazanmış hem de hedef kitlenize ulaşmış olursunuz.

Yerel Hastagler

Yerel hastag kullanımı özellikle aynı bölgede yaşayan insanlara ulaşmada çok etkili bir araçtır. Her ne kadar internetten satış yapsanız da aynı lokasyonda ikamet eden insanlara ulaşarak onların beğenisini kazanmak da önemlidir. Yerel hastagler ile bunu daha kolay başarabilirsiniz. Örneğin İstanbul'da kitap satışı yapıyorsanız #istanbulkitapçısı veya #istanbulkitapsatışı gibi hastagler kullanarak etrafınızdaki tüketicilere ulaşabilirsiniz.

Çok Fazla Hastag Kullanma

Sosyal medyada gezinirken hepimiz çok fazla hastag paylaşımı yapan sayfaları fark etmişizdir. Çok fazla etiket kullanarak başarılı olunacağı düşüncesi yanlıştır çünkü zaten İnstagram'da bunun için bir sınır vardır. İnstagram'da en fazla 30 tane etiket kullanılabilmektedir. Bu sayının üstünde hastag kullanıldığında paylaşım yapılamamaktadır.

Paylaşımlarda 5-10 arasında etiket kullanımı en tavsiye edilenidir. Böylece hem hedef kitlenize ulaşmış hem de kullanıcıların gözünde markalaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Özel Hastagler

Markalaşma sürecinde kendi eticaret sitenize uygun hastagler üretmelisiniz. Bu sayede sadece hastaginizi aratan bir kişi de size ulaşabilmektedir.

Hastag Oluşturma Araçları İle Sosyal Medyada Popülerlik Sağlama

Hastag Oluşturma Araçları Nelerdir?

 

Ingramer

Ingramer, hastag oluşturma araçları arasında en fazla tercih edilenlerdendir. Anahtar kelime, fotoğraf ve URL kullanarak kendi sayfanıza uygun hastagler oluşturabilirsiniz. İlk olarak kullanmak istediğiniz hastag anahtar kelimesini yazmanız gerekmektedir. Ardından uygulama sizin için, o anahtar kelime ile alakalı paylaşım sayıları ve ilgili anahtar kelimeleri sizlerle paylaşmaktadır. Örnek verecek olursak; sitenizde "yemek" hastagi ile ilgili bağlantılar paylaşıyorsunuz Ingramer size yemek hastagi ile bağlantılı "seyahat, tatil" gibi anahtar kelimeleri gösterip, hangi anahtar kelimelerin ne kadar paylaşım aldığını söylemektedir.

Top Hastag

Top Hastag kullanıcılarına Instagram ve Tik Tok gibi sosyal medya kanallarındaki popüler hastagleri göstermektedir. Sizler de ihtiyacınız olan veya kendinizle bağlantılı olabileceğini düşündüğünüz hastagleri kullanarak popüleritenizi artırabilirsiniz. Ayrıca özel olarak arattığınız hastag ile ilgili kaç tane paylaşım yapıldığını da bu uygulama ile görebilirsiniz. Ayrıca yine arattığınız anahtar kelime ile ilgili bağlantılı kelimeleri sizlere sunmaktadır.

Hastag Analizi Yapmayı Unutmayın !

Sosyal medyada paylaşım yaptıktan sonra öylece beklemek veya paylaşımınızın geri dönütlerini incelememek en büyük hatalardandır. Paylaşım yaptıktan sonra hangi hastagleri kullandığınızda daha fazla etkileşim aldığınızı takip etmeli ve diğer gönderilerinizde de benzer hastagler kullanmalısınız. Ayrıca sadece kullandığınız hastagler değil, paylaşım yaptığınız saat de oldukça önemlidir. Takipçi profilinizi ve hedef kitlenizi doğru analiz etmeli, onların etkileşimde olduğu saatlerde paylaşımlar yapmalısınız. Instagram istatistikleri bu iş için oldukça verimli bir anali yapmanızı sağlamaktadır.  İstatistikleri inceleyerek sayfanızla ilgili tüm verileri inceleyebilirsiniz.

Eticaret sitenizdeki satışları artırmanın pek çok yolu vardır. Sosyal medya da bunun en verimli yollarından biridir. Sosyal medyada popülerliğinizi artırarak sitenize müşteri çekebilirsiniz. Yeni bir eticaret sitesi kurmak istiyorsanız eticaret paketlerimizi inceleyebilir, bize ulaşabilirsiniz.