Instagram Etkileşimleri Nasıl Artırılır? Tüm Yöntemler

Sosyal medyadan para kazanmak isteyenler veya eticaret sitelerinin satışlarını artırmak isteyenler İnstagram etkileşimleri ile hedeflerine ulaşabilmektedir. İnstagram günde milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği, fotoğraf paylaşımları ile insanların birbirleri ile etkileşim sağladığı, pek çok firma için de reklam ve satış kanallarını yönetebilecekleri bir pazardır. Özellikle internetten satış yapan firmalar markalaşma adımlarını İnstagram ve benzeri sosyal medya araçlarından yürütmektedir. İnstagram etkileşimleri artırılarak daha fazla kullanıcıya ulaşılabileceği için markalar daha hızlı büyüyebilmekte ve satışlarını da aynı oranda artırabilmektedir. İnstagram'da etkileşimi artırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Instagram'da satış yapmak için bilinmesi gerekenlerden bahsettiğimiz yazımızda da cevaplandırdığımız etkileşim artırma yöntemlerinden kısaca bahsettikten sonra bu yazımızda daha çok "İnstagram Canlı Yayın ve İnstagram Çekilişleri" konularını inceleyeceğiz.

Instagram'da Etkileşim Artırma

1.Düzenli İçerik Paylaşımı

İnstagram etkileşimleri artırılmak istendiğinde birinci kuralı düzenli bir şekilde paylaşım yapmaktır. Bu sayede İnstagram'da iyi bir profil çizilmiş olunacağı gibi hem müşterilerinize devamlı olarak markanızı tanıtmış hem de onlar üzerinde bir güven oluşturmuş olursunuz.

2.Hastag Kullanımı

Hastag kullanımı genellikle takipçiniz olmayan ama ürettiğiniz ürünü talep eden kişilerin İnstagram'da sizi bulmasını sağlamaktadır. Örneğin spor ayakkabı almak isteyen bir kişi "#sporayakkabı" yazarak Instagram'da karşısına çıkan ürünleri inceleyebilmektedir. Siz de bu müşterilere ulaşabilmek istiyorsanız ürünlerinizle alakalı doğru hastagler kullanmalısınız.

3.Takipçilerin Soru ve Yorumlarının Cevaplanması

Takipçilerle etkileşim halinde olmak, onların mesajlarına ve yorumlarına cevap vermek oldukça önemlidir. İnternetten yapılan satışlarda insanlar üzerinde güven oluşturabilmek için mutlaka iletişim halinde olunması gerekir. Gelen yorumların beğenilmesi de yine potansiyel müşterilerin hoşuna giden etkileşim yöntemlerindendir. Yani kısacası etkileşiminizi artırmak istiyorsanız takipçilerinizle etkileşim halinde kalmaya siz de dikkat etmelisiniz.

4.Dikkat Çekici Postlar Hazırlanması

Müşteri profilinize bağlı olarak ve sattığınız ürünlerle alakalı dikkat çekici postlar hazırlamalısınız. Özel günlerde ve bayramlarda yine bu günleri kutlamaya yönelik paylaşımlar yapmalısınız. Ayrıca takipçilerinizin de düşünce ve görüşlerini paylaşabilecekleri paylaşımlar yaparak, onların cevaplamasını sağlamalısınız.

5.Hikaye Paylaşımı ile Anketeler Yapılması

İnsanların İnstagram'a girdiklerinde yaptıkları ilk şeylerden biri paylaşılmış olan hikayelere göz atmaktır. Gün içinde hikayelerde paylaşımlar yaparak takipçileriniz ile daha kolay etkileşim kurabilirsiniz. Yine paylaştığınız hikayeler ile anketler düzenleyebilir, takipçilerinizin görüşlerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede hem takipçilerinizin görüşlerini öğrenmiş hem de onlar ile etkileşimli paylaşımlar yapmış olursunuz. İnstagram etkileşimleri artırılmak isteniyorsa yukarıdaki adımların yanı sıra canlı yayın özelliklerinin kullanılması ve çeşitli çekilişlerin yapılması da oldukça önemlidir. Yazımızın devamını okuyarak İnstagram Canlı Yayınları ve Çekilişleri ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. instagram etkileşimleri nasıl artırılır?

Instagram'dan Canlı Yayın Yapma

Etkileşimi artırmak için takipçiler ile etkileşimde olmak gerektiğinden bahsetmiştik. İnstagram canlı yayın özelliği de takipçileriniz ile etkileşim kurabileceğiniz yöntemlerden biridir. Özellikle eticaret firmaları ürünlerini tanıtmak ve ürünlerin nasıl bir ortamda üretildiğini göstererek müşterilerinde güven oluşturmak için canlı yayınlar yapmaya başlamışlardır. Ayrıca yine takipçilerden gelen sorular güncel olarak canlı yayınlarda cevaplanabilmektedir. Canlı yayınların kalitesi izlenmelerin artması için önemli konulardan biridir. Çeşitli yöntemleri kullanarak canlı yayınlarınızın kalitesini artırarak izlenmelerinizi de artırabilirsiniz. Gelin canlı yayınlarınızın kalitesini nasıl artırabileceğinizi birlikte inceleyelim.

1.İyi Bir İnternet Bağlantısı Kullanın

Yapılan canlı yayınların kalitesinin iyi olması için en önemli konu internet bağlantısıdır. İnternet bağlantıları kötü olduğu zaman görüntüler piksel piksel olmakta, devamlı donmakta ve anlatılanlar bir türlü anlaşılamamaktadır. Böyle durumlarda takipçiler canlı yayınınızı izlemek istese bile kalite çok kötü olduğu için izleyememektedir. Takipçilerinizin canlı yayınlarınızı rahatlıkla izleyebilmesi için iyi bir bağlantı sağlamalısınız.

2.Ses Kalitenizi Kontrol Edin

Canlı yayınlarda görüntü kadar ses de önemlidir. Telefonlarda yaşanabilecek mikrofon sorunları canlı yayınlarınızda sesinizin izleyicilerinize düzgün bir şekilde gitmesini önleyebilir. Böyle bir problemle karşılaşmamak için canlı yayın öncesinde mikrofonunuzu test etmelisiniz. Eğer seste bir problem yaşıyorsanız cihazınızı tamir ettirmeli veya yeni bir cihaz aldıktan sonra canlı yayınlarınıza devam etmenizi öneririz.

3.Tripod Kullanın

Cep telefonlarından yayın yaparken genellikle elimizde tuttuğumuzda görüntülerde sarsıntılar veya yamukluklar olabilmektedir. Daha düzgün bir görüntü oluşturmak için tripod alarak telefonumuzu sabitleyebiliriz. Bu sayede cihazımızı istediğimiz noktaya koyarak canlı yayınlarımızı daha kaliteli bir hale getirebiliriz.

4.Konularınızı Belirleyin

Canlı yayına başlamadan önce takipçileriniz ile o gün neler paylaşacağınızı belirlemeli ve belli bir düzende yayınınızı ilerletmelisiniz. Örneğin bir ayakkabı satıcısı iseniz o gün "spor ayakkabılarınızı mı topuklu ayakkabılarınızı mı tanıtacağınızı ya da ayakkabılar ile nasıl kombinler yapılabileceğini mi" gibi konuları önceden belirlemelisiniz.

5.Konuklar Alarak Yayınlarınızı Renklendirin

Canlı yayınlara konuklar almak hem o konukların takipçilerinin sizin sayfanızı öğrenmesini sağlamakta hem de sizin takipçilerinizin, konuklar ile daha ayrıntılı bilgilere sahip olmasını sağlamaktadır. Gelen konuğa takipçileriniz merak ettiklerini sorabilir ve daha etkileşimli bir yayın sağlayabilirsiniz. Ayrıca alacağınız konukları ve işleyeceğiniz konuları yayın öncesinde paylaşarak takipçilerinizi yayınla ilgili bilgilendirmelisiniz. Bir anda açılan canlı yayınlar yerine önceden haber verilerek açılan yayınlara daha fazla izleyici katılmaktadır.

6.Yayınlarınızı Kaydedin

Canlı yayınların kaydedilmesi ile İnstagram'da hem yeni bir paylaşım yapmış olursunuz hem de o an müsait olmayan ama yayınınızı izlemek isteyen takipçilerinize daha sonra izlemeleri için fırsat oluşturmuş olursunuz. İnstagram etkileşimleri bu tarz paylaşımlar ile de artmaktadır. Bu sebeple canlı yayınların mutlaka sayfaya kaydedilmesi gerekmektedir.

Instagram Live Rooms Özelliği Nedir?

İnstagram kullanıcı memnuniyeti sağlamak ve güncelliğini korumak için tüm yenilikleri takip etmeye çalışan uygulamalardan biridir. Hikaye özelliği, reels, canlı yayın gibi pek çok yeni özelliğin uygulamaya gelmesinin ardından İnstagram canlı yayınlarını da genişletmiştir. Daha önceleri sadece bir kişi canlı yayın yapabiliyorken daha sonraları iki kişinin karşılıklı olarak canlı yayın yapabilmesi geliştirilmiştir. Kısa bir süredir de artık canlı yayınlar 4 kişiye kadar çıkarılarak yapılabilmektedir. "Live Rooms" olarak adlandırılan 4 kişilik canlı yayınlar pek çok İnstagram kullanıcı tarafından memnuniyetle karşılanarak, canlı yayınların daha çeşitli hale geldiği konuşulmaktadır.

Live Rooms Avantajları :

 • Bilindiği üzere canlı yayınlar açıldığında, yayını açan kişinin tüm takipçilerine bildirim gitmektedir. 2 kişilik canlı yayın açıldığında bile sayfalar arası pek çok takipçinin birbiriyle etkileşimde bulunduğu düşünülürse, 4 kişilik canlı yayınlar ile ne kadar kullanıcının diğer sayfalardan haberdar olduğunu anlayabiliriz. Kısacası Live Rooms özelliği ile sizi takip etmeyen kullanıcılara daha kolay ulaşabilir, firmanızı milyonlarca insana daha kolay ulaştırabilirsiniz.
 • 2 kişilik canlı yayınlarda izleyici sayısının 2 katına çıktığını düşünürsek, 4 kişilik yayınlar ile izleyici sayınızın 4 katına çıktığını söyleyebiliriz.
 • İnstagram'da bir eticaret sayfasına sahipseniz çeşitli iş ortaklarınız ile canlı yayınlarda buluşarak hem kendinizin hem iş ortaklarınızın büyümesini sağlayabilirsiniz.

Canlı Yayınlar Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak bir İnstagram hesabınızın olması gerekmektedir.
 2. Hesabınızı açtıktan sonra "hikaye" bölümüne geçerek alt kısımda canlı yayın yazısını görebilirsiniz.
 3. Canlı yayın kısmına geçerek yayınınıza kolayca başlayabilirsiniz.
 4. Yayınınıza başladıktan sonra başka bir kişiyi yayına almak istiyorsanız, o kişileri davet edebilirsiniz veya yayına katılmak isteyen kişiler size istek gönderebilir.
 5. Dört kişilik canlı yayın açmak istiyorsanız; hikaye bölümünde bulunan "Live Rooms" bölümüne gelerek dört kişilik yayınınızı açabilirsiniz.

instagram etkileşimleri nasıl artırılır?

Instagram'da Çekiliş Yapma

"İnstagram etkileşimleri nasıl artırılır?" sorusunun bir cevabı da çekiliş yapmaktır. Özellikle takipçilerini artırmak isteyen ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen eticaret siteleri ürünleri ile çekilişler yaparak hem ürünlerini kullanıcılarının denemesini hem de takipçileri ile etkileşim sağlamaktadır. İnstagram'dan çekiliş yapmak için mutlaka çekiliş programlarının kullanılması gerekmektedir. Böylece adil bir çekiliş yapıldığı konusunda takipçilerin güveni kazanılmaktadır. Eticaret firmaları için dönüşüm oranını artırmak oldukça önemli konulardan biridir. Dönüşüm oranı takipçiler ile etkileşim sağlayarak artırılabildiği için kullanıcılar arasında çekilişler ile hediyeler vermek etkileşim oranlarını artırmaktadır. Bu sayede marka bilinirliği artırılabildiği gibi çekiliş amacıyla pek çok takipçi de kazanılabilmektedir. İnstagram'dan çekiliş yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Çekilişe hemen başlamadan önce çekilişi ne için yaptığınız, hangi şartlar ile yaptığınız, kazanan kişiye ne hediye edeceğiniz gibi unsurları belirlemelisiniz.

Çekilişe Daha Fazla Kullanıcı Çekmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • Talep Görecek Ürünleri Hediye Edin : Günümüz dünyasında internetin yoğun bir şekilde kullanılması sonucu kullanıcılar artık daha bilinçli bir hale gelmiştir. Eticaret firmalarının kullanılmayan yada beğenilmeyen ürünleri çekilişle hediye etmeye çalışması kullanıcılar tarafından anlaşıldığı için firmanıza iyi bir imaj çizmek isterken daha kötü bir duruma düşebilirsiniz. Bu sebeple takipçilerinizin hoşuna gidebilecek, satışı fazla olan ürünleri çekiliş sonucunda hediye etmelisiniz. Talep gören ürünleri hediye ettiğinizde sırf çekilişe katılmak için bile pek çok kullanıcıyı sayfanıza takipçi olarak çekebilirsiniz.
 • Çekiliş İçin Çok Fazla Şart Koymayın : İnternette insanların dikkatini bir konuya çekmesi çok kısa olduğu için, çekilişinize talep olmasını istiyorsanız çekiliş şartlarını kolaylaştırmalısınız. Örneğin; bir çekiliş için bir sürü sayfanın takip edilmesini, yorum yapılmasını, beğeni atılmasını istiyorsanız. Çekilişinize katılan insan sayısında azalma olacaktır. Genellikle kolay şartlar koyan çekilişlere talep daha çok olmaktadır.
 • Kısa Bir Zaman Zarfında Çekilişinizi Tamamlayın : İnternette gündem çok hızlı bir şekilde değiştiği için çekiliş sürecinizi kısa tutmanız daha iyi olacaktır. Çekilişinizi uzun bir süreye yayarsanız insanlar üzerindeki etkiniz ve çekilişe olan ilgi azalmış olur. Bu sebeple çekilişinizi doğru bir şekilde planladıktan sonra hemen yayınlamalı, mümkünse bir gün içinde çekilişiniz tamamlanmalıdır.
 • Hastag Kullanarak Çekilişinizi Destekleyin : Çekilişe daha fazla kullanıcının katılmasını istiyor ve bunların sadece sizin takipçilerinizden olmasını istemiyorsanız mutlaka hastag kullanmalısınız. Hatta çekilişiniz ile ilgili farklı bir hastag belirleyerek insanların dikkatini daha fazla çekebilirsiniz.

Instagram İle Eticaret Sitenizi Destekleyin

Günümüzde milyonlarca insan sosyal medya araçlarını kullandıkları için pek çok ihtiyaçlarını yine bu kanallardan yapmaktadır. Pek çok eticaret sitesi sanal mağazalarına kullanıcı çekmek ve marka bilinirliklerini artırmak için İnstagram, Facebook, Twitter ve Tiktok'u kullanmaktadır. Gün içinde milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği İnstagram üreticiler için de büyük bir pazar olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya araçları ile her ne kadar eticaret sitelerine potansiyel müşteriler çekilse de eticaret sitelerinin kalitesi ürün pazarlamada oldukça önemlidir. Web sitesinde sorunlar olan, müşterilerin aradıklarını bulamadıkları veya karışık tasarımlı sanal mağazalar satışların azalmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple altyapısına güvendiğiniz ve başarılı yazılım firmaları ile çalışmanızı öneririz. EticaretYap firması kullanıcılarına en kaliteli altyapıları sunan ve uzman yazılım ekibi sayesinde sanal mağazaların hiçbir sorun yaşamadan çalışmasını sağlamaktadır. Kolay kullanımlı panelleri ile üreticilere, sade tasarımları ile müşterilere keyifli alışveriş deneyimi sunmaktadır. Her bütçeye uygun tasarlanan akıllı e-ticaret paketleri ile küçük ve büyük tüm işletmelere hizmet etmektedir. Ayrıca dijital pazarlama ekibinin satış stratejileri ile sosyal medyada ve Google'da üst sıralarda yer almak için profesyonel yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.