Z Kuşağına Satış Yapmak İsteyenlerin Satış Taktikleri

Z kuşağı 1990 ve 2000 yılı arasında doğmuş nesildir ve 2020 yılı sonrası dünyadaki en büyük tüketici kitlesi olacaklardır. Dünyanın en büyük tüketici kitlesi mutlaka firmaların dikkatini çekmektedir ve çeşitli satış stratejileri artık z kuşağına göre değişmeye başlamıştır. Teknoloji kuşağı olarak bilinen bu nesil doğdukları zamandan itibaren teknolojinin içinde büyümeye başlamış bir nesildir. Z kuşağı ekonomik özgürlüğünü eline almaya başlayınca aktif tüketici grubuna girmiştir. Alışveriş alışkanlıklarının da daha faklı olduğu bu nesle ulaşmak için geleneksel satış yöntemlerini değiştirmek gerekmektedir. Bu sayede markanızı yenil nesil tüketicilere tanıtabilir, sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

Z Kuşağı İçin Pazarlama Stratejileri

Mutlaka Bir E-Ticaret Sitesi Edinin!

Z kuşağı ile birlikte değişen en büyük alışveriş alışkanlığı internetten satışa olan ilgileridir. Eski nesillerde her ne kadar internete olan güvensizlik devam etse de yeni nesil gençler pozitif deneyimleri sayesinde internetten güvenle alışveriş yapabileceklerini bilmektedirler. Bu sebeple yeni neslin alışveriş talebini internetten karşılayabilmek için firmaların bir e-ticaret sitesine sahip olması neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Dinamik ve yenilikçi olan z kuşağı neredeyse tüm alışkanlıklarını dijital platformlar ve uygulamalar ile yönetebilmektedir. Siz de yeni neslin alışveriş taleplerini karşılamak istiyorsanız Eticaretyap'ın hazırladığı e-ticaret paketlerini inceleyebilir, ihtiyacınıza uygun paketi seçerek satışlara hemen başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Oluşturduğunuz e-ticaret sitesinin bilinirliğini sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanarak artırabilirsiniz. Özellikle Instagram neredeyse her kullanıcının telefonunda olan bir uygulamadır ve artık shop özelliği de kullanılmaya başlandığı için satışları oldukça etkilemektedir. Sosyal medya kullanımında en önemli konu disiplinli ve düzenli aralıklarla paylaşım yapmaktır. Yaptığınız paylaşımların etkileşimlerine bakarak bir sonraki paylaşımınızı taleplere göre düzenlemelisiniz. Eticaretyap ekibinde bulunan dijital pazarlama ekibi firmaların sosyal medya hesaplarını profesyonel bir şekilde yürütmektedir. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Influencer Hesapları İle Çalışın

Z kuşağı ile direkt olarak iletişim kurmanın en önemli yollarından biri de influencerlar ile iş birlikleri yapmaktır. Influencerlar insanların zaten takip etmekten keyif aldıkları ve güvenilir kişiler oldukları için satışların artmasında çok etkililerdir. Kullanıcılar herhangi bir ürüne ihtiyaç duyduklarında takip ettikleri kişilerin kullandıkları ürünleri daha fazla tercih etmektedir. Bu yöntem ayrıca marka bilinirliğinin artmasında önemli pazarlama stratejilerindendir.

İlgilerini Çekmek İçin Çok Kısa Süreniz Olduğunu Unutmayın

Teknoloji ile iç içe büyümüş bu nesil aynı anda birden fazla işle ilgilenebildiği gibi dikkatlerinin dağılma süresi de çok hızlıdır. Ortalama 8 saniye gibi bir sürede ilgilerini çekerseniz paylaşımlarınızın devamını da takip edeceklerdir. Aksi takdirde gözlerinden kısa sürede kaçabilirsiniz. Bu sebeple paylaşımların ilk saniyelerine veya yazılarınızın ilk satırlarına özen göstermeli ve dikkat çekici yapmalısınız.

İlgili Yazı : Sosyal Medya Pazarlama Nedir ve Planlama Nasıl Yapılır?