İnternetten Oto Aksesuarı Satışı Nasıl Yapılır(2022)

İnternetten satış yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği ürünlerden biri de oto aksesuarıdır. Sektörel olarak devamlı fiyatlarda yaşanan değişiklikler sayesinde toptan alınan ürünlerde bir süre sonra fiyat artışının yaşanma ihtimali de çok yüksektir. İnternetten en çok satın alınan ürünler arasında otomotiv sektörü ürünleri gelmektedir. İnternetten oto aksesuarı satmak isteyen kişiler çeşitli çalışmalar ve araştırmalar yapmalıdır. Siz de internetten oto aksesuarı satmak istiyorsanız merak ettiğiniz soruların tüm yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Şirket kurmadan, satış süreçlerine tüm detaylarla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

İnternetten Oto Aksesuarı Satmak İçin Yapmanız Gerekenler

1)Şirket Sahibi Olmalısınız

​E-ticaret sektöründe internetten oto aksesuarı satışı yaparak var olmak isteyen firmalar, bu ürünlere olan ilgiden dolayı büyük kâr yapabilirler. İnternetten satış yapabilmek için müşterilerin yasal olarak faturalandırılması gerekir. Kendi eticaret sitesinde satış yapacak kişilerin “Şahıs, Limited ya da Anonim” şirket açma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak 2021 Ocak Ayı içerisinde yeni alınan bir kararla bazı kriterlere uyan e-ticaret girişimcileri vergiden muaf tutulabilmekte. Vergi muafiyetinden; iş yeri olmayan, sanayi tipi seri üretim yapan alet ve makine kullanmayan ve evden ürün imal eden girişimciler faydalanabiliyor.

İlgili Yazı : Şahıs Şirketi Nedir, Nasıl Kurulur, Ne Kadara Mal Olur?

2)Tedarikçi Araştırması Yapmalısınız

Şirket sahibi olduktan sonraki en önemli aşama ise satacağınız ürünleri en kaliteli ve uygun fiyata alabileceğiniz bir tedarikçi bulma aşamasıdır. Genellikle internetten oto aksesuarı satışı yapacak olan kişiler birden fazla tedarikçi ile çalışmaktadır. Çünkü her tedarikçide farklı ve yeni ürünler olabilir aynı zamanda olası bir anlaşmazlıkta ürünsüz kalma ve hizmet kesintisi yaşama ihtimaliniz ortadan kalkmış olur.

​3)E-Ticaret Altyapısına Sahip Olmalısınız

İnternetten oto aksesuarı satışı yapmak için her şeyden önce kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olmanız gerekiyor. Satış yapacağınız e-ticaret altyapısı kesinlikle sağlam ve güvenilir olmalıdır. Hiçbir yazılımsal bilgiye sahip olmadan bu girişime atıldığınız için altyapısal bilgiler ve sektörle ilgili detaylara hakım olmamanız gayet normaldir. Bu nedenle sizler için e-ticaret platformları geliştiren yazılım firmalarından yardım alabilir, özellikle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği e-ticaret paketlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız.

4)Ürün Çeşitliliğine Önem Vermelisiniz

Genel olarak otomotiv sektörünü düşündüğümüzde yüzlerce otomobil markası ve dolayısıyla aksesuarı olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle internetten oto aksesuarı satışı yaparken başarıya ulaşmak için ürün çeşitliliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Her ürün grubundan en çok satılan ve ihtiyaç duyulan ürünler olmak üzere, ürün araştırması yaparak satışa sunmalısınız. Örneğin otomotiv sektörünün en çok ihtiyaç duyulan ürün gruplarına; Kış Lastikleri, Paspaslar, Oto Ses ve Görüntü Sistemleri, Aküler, Otomobil yedek parçaları Koltuk Kılıfları sayılabilir.

İlgili Yazı: E-Ticarette Yeni Ürün Araştırması Yapmak Neden Önemlidir?

Oto Aksesuarı Satarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Otomotiv Sektörüne Uygun Bir Sanal Mağaza Hazırlamalısınız

İnternetten oto aksesuarı satışı sürecinin başarılı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız site tasarımınıza özen göstermelisiniz. Karmaşıklıktan uzak, temiz ve sade görünümün ardında satın alma davranışına yönlendirecek görseller ve etkili metinlerin bulunması önemlidir. Özellikle siyah ve turuncu otomobil aksesuarları satışında etkili renklerdir. Siyah renk e-ticaret sitenizde lüks ve prestijli ürünler sattığınız mesajını verirken turuncu renk tonları ise kullanıcılarda satın alma davranışını tetikleyecektir. Banner ve slider kısmına bu kriterler göz önünde bulundurularak özellikle satışlarını yükseltmek istediğiniz ürünlere çeşitli kampanyalar yaparak dikkat çekebilirsiniz.

İnternetten Oto Aksesuarı Satışı Yapabilmek İçin Reklam Çalışmalarından Yararlanmalısınız

E-ticaret siteniz üzerinden oto aksesuar ürünlerini satmak için yukarıda bahsettiğimiz tüm adımları gerçekleştirdikten sonra satışlarınızı hızla arttırmak ve Google'daki görünümünüzü ilk sıralara taşımak için reklam ve SEO çalışmalarından mutlaka faydalanmalısınız. Otomotiv sektörüne ve pazarına yönelik seo çalışmaları yapmanız, çeşitli anahtar kelimeler üzerinde çalışmanız ve dilerseniz e-ticaret sitenizde bir blog açarak sektörle alakalı çeşitli blog yazıları paylaşabilirsiniz.

Sektöründe Lider Pazaryerlerinde Satış Yapmalısınız

İnternetten oto aksesuarı satışı yapma sürecinizi hızlandırmak ve geniş hedef kitlelere ürünlerinizi satmak istiyorsanız  sektöründe lider olan eticaret pazaryerlerinden birinde de mağaza kiralayabilirsiniz. Direkt olarak ürünlerinizi bu platformlarda satmanın yanında kendi e ticaret siteniz üzerinden satış yaparken aynı zamanda pazaryeri entegrasyonu sayesinde iki site üzerinden de ürün satışı yapabilirsiniz. Özellikle sektörde yeni olan firmaların marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmaları için, pazaryeri entegrasyonu büyük bir öneme sahiptir.

İlgili Yazı: ​Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Yapan Firmalara Ne Tür Avantajlar Sağlar?

Oto Aksesuar Ürünleri Nelerdir?

Otomotiv sektörü için ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Bunun sebebi birbirinden farklı otomobil markası olması ve tüm araçların kendilerine özel ürünlerin üretilmesidir. Peki oto aksesuarı satmak istiyorsanız hangi ürünleri satabilirsiniz?

  1. Paspas
  2. Kış Lastiği
  3. Akü
  4. Ses ve Görüntü Sistemi
  5. Oto Yedek Parça
  6. Koltuk Kılıfı 
  7. Direksiyon Kılıfı
  8. Telefon Tutacağı
  9. Dikiz Ayna Süsü
  10. Torpido Halısı...

İnternetten oto aksesuarı satmaya başlayacaksanız tüm bu ürünlerin farklı araç gruplarına uygun seçeneklerini de bünyenizde barındırmalısınız. Sanal mağaza ile satış yapmak için bilmeniz gereken şey ne kadar ürün seçeneğiniz olursa o kadar satışlarınızın artacağıdır. İnsanlar satın almak istedikleri ürünlerin çeşitlerini görerek aralarından seçim yapma eğilimindedir. Onlara tek seçenek sunarak başarıya ulaşmanız oldukça zordur. Örnek verecek olursak sitenizde direksiyon kılıfı satıyorsanız bu kılıfların farklı renk ve deseninde oto kılıfını potansiyel müşterilerinize sunmalısınız. 

Oto Aksesuar Satışları İçin Reklam ve SEO Çalışmarı 

Oto aksesuarı satışlarını artırmak için eticaret sitesinde yapılması gereken çeşitli çalışmalar ve reklam düzenlemeleri gerekmektedir. SEO olarak adlandırılan arama motoru optimizasyonu ile sitenizde yapacağınız düzenlemeler sonucunda siteniz Google'da üst sıralarda görünerek satışlarınızı artırabilir. SEO çalışmaları için profesyonel seo uzmanlarından destek alabilirsiniz. Sitenizi arama motorlarına uygun hale getirdikten sonra reklam çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Kaliteli bir eticaret sitesine sahip olduktan sonra reklamlardan elde edilen başarılar oldukça artmaktadır. Çok yüksek bütçeler harcamadan ürünlerinizin tanıtımını internet üzerinden yapabilirsiniz. Yine bu alanda da dijital reklam uzmanlarından yardım alabilirsiniz. EticaretYap'ın bünyesinde bulunan dijital pazarlama uzmanları ile seo ve reklam çalışmalarınızı tek elden yürütebilirsiniz. Detaylı anahtar kelime araştırmaları sonucunda yapılan seo ve reklam çalışmaları ile potansiyel müşterilerinize en doğru yoldan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.