Şahıs Şirketi Nedir, Nasıl Kurulur, Ne Kadara Mal Olur?

Yeni bir iş girişimi olanların veya internetten satış yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı konulardan biri de şirket kurmaktır. Anonim şirket kurmak, limited şirket kurmak ve şahıs şirketi kurmak gibi pek çok şirket türü arasından en kolay kurulanı ve eonomik olanı şahıs şirketidir. Bu sebeple satış hedefi olan girişimciler öncelikle şahıs şirketi kurmayı tercih etmektedir. Şahıs şirketi ticari bir işletmeyi kurmak amacıyla açılan bir şirket türüdür ve bir veya birden fazla kişi ile kurulabilmektedir.  Kollektif şirket ve Komandit şirket olmak üzere ikiye ayrılan şahıs şirketi, küçük çaplı olarak faliyet göstermek isteyen kişiler için oldukça avantajlıdır. Bunların yanında şirket kurmak istiyorsanız mali müşavir ile bu işlemlerinizi yürütmelisiniz. 

Tüm Adımlarıyla Şahış Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerin düzenlemesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Düzenlenen evraklar direkt olarak resmi kurumlara verildiğinde çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sebeple öncelikle bir mali müşavir ile görüşülmesi ve onun yönlendirmesi ile hareket edilmesi gerekmektedir. Eninde sonunda mali müşavir ile çalışması gereken şirket kurmak isteyen kişiler, bu iş için geç kaldığında çeşitli cezai yaptırımlara maruz kalabilmektedir. Bu sebeple şahış şirketi kurmak için önce mali müşavir ile anlaşın. 

Şahıs Şirketi Kurmak Avantajlı Mı?

Şahıs şirketi kurmak pek çok açıdan girişimcilere avantajlar sağlamaktadır. Bunlar;

 1. Şahıs şirketi kurma maliyeti giğer şirket türlerine göre daha ucuzdur.
 2. Muhasebe ve mali müşavir ücretleri daha düşüktür.
 3. Şahıs şirketi kurmak için sermaye gerekmez.
 4. Gelir durumunuza göre vergilendirilirsiniz. 
 5. Tek başınıza kurabilirsiniz.
 6. Defter tasdik ücreti azdır. 
 7. Şahıs şirketi açmakta kapatmakta kolaydır. 

Şahış Şirketi Ne Kadara Kurulur?

 Şahıs şirketi kurarken mali müşavir, noter ve vergi dairesine bazı ödemeler yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeler;

 1. İmza Beyannamesi (Noter) : 100₺
 2. Muhasebeci Vekaleti (Noter) : 150₺
 3. Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergileri : 50₺
 4. Mali Müşavir İş Yeri Açılış Ücreti : 500-850₺

Şahıs Şirketi Kurarken İstenen Evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmza beyannamesi
 • Kira kontratı veya tapu fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Araç alış senedi veya ruhsat
 • İkametgah

İş yeriniz için belli bir alanı göstermeniz gerekmektedir. Home ofis olarak çalışıyorsanız ev adresinizi ikametgah olarak verebilirsiniz.

İlgili Yazı : Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmanız İçin Sebepler Nelerdir?

Şahıs Şirketi Kurunca Ne Kadar Giderim Olur?

Şahıs şirketi kurduktan karşılaşacağınız giderler;

 1. Her ay ödenen KDV beyannamesi : 87,30₺
 2. Üç ayda bir ödenen muhtasar beyannamesi : 103,50₺
 3. Üç ayda bir ödenen gelir geçici beyannamesi : 136₺
 4. Yıllık ödenen gelir vergisi beyannamesi : 132,30₺

Şahıs Şirketi Vergi Dilimleri Nelerdir?

Şahıs şirketinde vergilendirmeler gelir durumuna göre düzenlenmektedir. Her yıl düzenlenen vergi ödemeleri 2022 yılı vergi dilimleri olarak aşağıda incelenmiştir;

 • 32.000₺'ye kadar olan kazançlarda %15
 • 70.000₺'nin 32.000₺'si için 4.800₺, daha fazlası için %20 
 • 170.000'nin 70.000₺'si için 12.400₺ (ücret gelirlerinde 250.000₺'nin 70.000₺'si için 12.400₺) fazlası %27
 • 880.000₺'nin 170.000₺'si için 39.400₺ (ücret gelirlerinde 880.000'nin 250.000₺'si için 61.000₺) fazlası %35

Genç Girişimci Teşvikleri ile Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

İlk defa şirket kuracak olan genç girişimcilere devlet çeşitli teşvikler sağlamaktadır. Rekabet piyasasına girerken çok daha başarılı olmanız için gençlere destek sağlayan bu teşvikler oldukça avantajlıdır. Teşviklerden yararlanmak için hangi şartları sağlamalısınız? Ayrıca bu şartları sağladığınızda açtığınız şahıs şirketi; 3 yıllık vergilendirmede dönem başı 75.000₺'lik gelir vergisinden muaf olmaktadır. 1 yıl boyunca bağ-kur prim desteğinden yararlanırsınız. Bağ-kur prim desteği devlet tarafından ödenir. Böylece şirketinizi kurduğunuzda devletin desteklerinden yararlanarak daha az mali yükün altına girmiş olursunuz. 

 • 30 yaşından küçük olmalısınız.
 • Vergi kaydınız olmamalı.
 • İlk defa gelir vergisi mükellefi olmalısınız.  

Şahıs Şirketi Kurarak Eticarette Satış Yapmaya Başlayın

İnternetten satış yapmak istiyorsanız, yaptığınız satışlarda insanlara fatura kesmeniz gerekmektedir. Fatura kesmek için devlette bir kaydınız bulunmalıdır. İşte bu sebeple e-ticaret sitesinden satış yapmak için kendinize hızlı bir şekilde şahıs şirketi kurmalısınız. Aksi takdirde fatura kesemezseniz vergi kaçırmış olursunuz ve cezai yaptırıma maruz kalırsınız. İnternetten satış yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği şifket kurma yöntemlerinden biri olan şahıs şirketi ile hem devlette kolayca kayıt açacağınız gibi hem de çok daha az maliyet ödemiş olursunuz. 

Şirketinizi kurduysanız ve eticaret yapmaya başlamak istiyorsanız EticaretYap ile sizlere sunduğumuz, anahtar teslim eticaret sitelerimizi inceleyebilirsiniz. Hazır paketler halinde kullanıcılarımıza sunduğumuz satış siteleri ile internetten satış yapmak artık çok kolay. Yapmanız  gereken tek şey siteye ürünlerinizi ve ürün fotoğraflarınızı eklemek ve satış yapmak. Ayrıca daha fazla satış yapmak istiyorsanız dijital pazarlama ekibimizin satış ve reklam stratejilerinden yararlanabilirsiniz. Yazılım ve dijital pazarlama işlerini birlikte yürüttüğümüz firmamız ile farklı farklı ajanslarla veya yazılımcılarla görüşmenize gerek kalmadan tüm işlemlerinizi firmamız ile yürütebilirsiniz. Ayrıca kişiye özel müşteri temsilcisi anlayışımız ile bizi aradığınızda her zaman aynı kişi ile iletişim kurarak işlemlerinizi çok daha kısa sürelerde çözüme kavuşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.