İntikam Alışverişi Nedir ve Eticareti Nasıl Etkiler?

İntikam alışverişi 1980'li yıllarda Çin'de ortaya çıkmış bir terim olsa da ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlamıştır. Belirli bir süre boyunca tüketimden mahrum kalan toplumların, mahrumiyet oluşturan durumun ortadan kalkması ile maksimum seviyede alışveriş yapmasına "intikam alışverişi" denmektedir. İki yıl boyunca hayatımızı etkisi altına alan salgın hastalık sürecinin aşılama çalışmaları ile yavaş yavaş ortadan kalkması, insanları tekrar eski hayatlarına döndürmeye başlamıştır. Stresli ve zor geçen günlerin ardından insanlar pek çok şeye özlem duyarken alışveriş yapmak da özlem duyulan konulardan oldu diyebiliriz. Alışveriş yapmaya duyulan özlem eticaret sektörüne de pozitif bir şekilde etki gösterecek gibi görünüyor. Eticarete yapılan yatırımlar bu sektöre olan güvenin ve beklentinin ne denli büyük olduğunu da belli ediyor.

2020 yılında %85 oranında bir büyüme gösteren eticaret sektörü, 2021 ve 2022 yıllarında da yine gelişerek büyümeye devam ediyor. Daha önceleri internetten hiç ürün satın almamış kişiler pandemi ile birlikte mecburiyetle alışverişlerini internetten yapmaya başladığı gibi, hali hazırda eticareti kullanan kişişlerin de alışveriş alışkanlıkları iyice oturdu diyebiliriz. Pandemi sonrası da devam edecek olan bu alışkanlıklar tüketicilerin eticarette bulduğu kolay alışveriş keyfini sürdüreceği düşünülüyor. Tekrar intikam alışverişine gelecek olursak çeşitli verilerle bu teori destekleniyor diyebiliriz. Şöyle ki Fransız lüks moda evi Hermes, Çin'de yaşanan normalleşme sonrasında daha ilk gün 2.7 milyon dolar ciro yaptı. Bu rakam Çin'de tek butiğin bir günde yapmış olduğu en yüksek ciro olarak kayıtlara geçti. 

Xsight Araştırma Şirketinin 2022 Eticaret Verileri

Pandemide Alışveriş Rutinini

Pandemide Birikim Alışkınlıkları

İlgili Yazı : Covid-19'un E-ticaret Üzerindeki Etkisi Nasıl Oldu?

Birikimler Pandemiden Sonra Nasıl Değerlendirildi?

Pandemi sonrasında insanlar paralarının büyük bir bölümünü alışverişte kullanmışken emlak, borsa, bitcoin ve dövize de yatırım yaparak harcamalarını düzenlemeye çalışmış diyebiliriz.  

İntikam Alışverişi Yaptınız Mı?

Pandemi sonrasında intikam alışverişi yaptınız mı sorusuna katılımcıların %64'ü evet cevabını verdi. Kendilerini ödüllendirmek isteyen katılımcılar alışveriş yolunu tercih etti. 

Peki Hangi Sektörlerden Alışveriş Yapıldı?

Pandemi sonrasında normalleşme döneminde en çok tekstil sektöründen alışveriş yapıldı. Giyim, ayakkabı ve aksesuar gibi ürünlerin satışı artarak her 3 kişiden 2'sinin bu sektörden yaptığı alışverişler ile ödüllendirdiği belli oldu. Peki neden tekstil sektörü en çok alışveriş yapılan sektör oldu? Çünkü aylarca sosyallikten uzak yaşayan insanlar fiziksel özelliklerine pek dikkat etmeyerek biraz kendilerini saldı. Sosyalleşmeye başlayan herkes dış görünüşüne daha fazla dikkat ederek kendilerini iyi hissetmeye çalışıyor diyebiliriz. 

Not : Normalleşme Dönemi İntikam Alışverişi ile ilgili yapılan araştırmaya 500 kişi katıldı ve veriler %95 güven düzeyinde anlamlılık testinden geçti. 

Potansiyel Eticaret Talebini Karşılayın

Eticaret ile satış yapmayı düşünüyor ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız doğru yerdesiniz. Eticaret sektörüne olan yüksek talebi karşılamak için siz de internette yerinizi alabilirsiniz. Hemen bir sanal mağaza açarak ürünlerinizi yükleyebilir, satışlarınıza başlayabilirsiniz. Eticaret ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilseniz eticaret paketlerini tercih edebilirsiniz. Paketlerin içinde yer alan özellikler her kesime hitap etmektedir. Düşük bütçe ile satışa başlamayı düşünüyorsanız veya daha önce internetten satış yapmadıysanız  siz de kolayca satış yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Eticaret paketleri nedir? sorusunun cevaplarını sayfamızdan bulabilir, bizi arayarak öğrenebilirsiniz.