İptal ve İade Süreç Yönetimi | EticaretYap Akademi

İptal ve İade Süreç Yönetimi

Elektronik ticaret sisteminde, iptal ve iade süreç yönetimi mutlaka gerekli ve sistemin olmazsa olmaz parçalarından biridir. İptal ve iade süreci, otomatik bir şekilde yapılmadığı veya düzgün yönetilmediği takdirde; iptal veya iade sonrasında istenmeyen durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu sebeple iptal ve iade sürecinin otomatik olarak yönetilen ve kontrol altında tutulan aynı zamanda işletmenin pazarlama ve satış hedefleri doğrultusunda yönetilen bir sisteme tabi olması gerekmektedir.

İptal ve iade süreci otomatik olarak oturmuş ve işleyen bir sisteme tabi ise online olarak geri ödeme yapmak fazlasıyla kolaylaşır. Süreç içerisinde bilgilerin düzgün ve hızlı bir şekilde kullanılması işlem yapma kabiliyetini son derece arttırır. Böylelikle manuel bir şekilde değil de otomatik bir şekilde hem de ek hiçbir aksiyona gerek kalmaksızın işlemler sona erdirilmiş olur.

İlgili Yazı: E-Ticarette İptal Ve İadeleri Azaltmanızı Sağlayacak 5 Yol

E-Ticarette İptal ve İade Süreçleri

Fiziksel bir mağazaya oranla e-ticaretteiptal ve iade süreçleri meydana gelmesi daha olasıdır. Çünkü fiziksel bir mağazada ürünü eline alan, deneyen veya inceleyen biri, az çok ne tip bir ürün aldığını; hangi özelliklere sahip olduğunu bilir. Ancak e-ticaret sitesinden ürün alan bir müşteri, bu konuda zaman zaman ne ile karşılaşabileceğini tahmin edememektedir veya e-ticaret sitesinde belirtilen özelliklerin sonrasında beklentilerini karşılamadığını görecektir.

E-ticaret alışverişlerinde müşteri adresine teslim edilen ürünü, sitede belirtilen kargo şirketi vasıtasıyla ilgilisine geri gönderir. Ürün e-ticaret mağazasına ulaştığında iadeye dair hususlar kontrol edilir ve süreç bitiminde müşterinin ödemiş olduğu miktar müşteriye iade edilir.

E-Ticarette İptal ve İade Yöntemleri

Müşteri memnuniyeti doğrultusunda gerçekleştirilmek istenen e-ticarette iade ve iptal yöntemleri şu şekildedir:

  • Esnek iade politikası

Müşteriyi önemsediğini hissettiren esnek iade politikası oluşturulduğu ve bu satış esnasında müşteriye yazılı bir şekilde aktarıldığı takdirde hiçbir şekilde sorun çıkmaz.

  • İade seçimi

Ürünün iadesi esnasında ürün değişimi, ürünün ücretinin tamamının geri ödenmesi, ürün miktarı kadar puan kullanım imkanı veya hediye çeki gibi seçimler sunulması; müşterinin alışveriş memnuniyetini arttırır.

  • Otomatik iade süreci

İadenin otomatik olarak, hızlı işleyen bir süreçte ve anlaşmalı kargo şirketleri aracılığıyla ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi çok mühimdir.