Kitle Psikolojisi Nedir, E-Ticarette Kitle Psikolojisi Nasıl Kullanılır?

İnsanları satın alma sürecinde etkileyen pek çok etken vardır. E-ticarette yapılan alışverişlerde de kitle psikolojisi, tüketicileri yönlendirebilmektedir. Üreticiler için tüketici davranışları çok önemlidir çünkü satışlar tamamen tüketicilerin tercihlerine bağlıdır. Dijital çağla birlikte tüketici davranışlarını takip etmek ve öğrenebilmek daha kolay hale gelmiştir. Özellikle internetten yapılan satışlarda tüketicilerin yaşına, cinsiyetine ve pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu da daha etkili satış stratejilerini kitlelere uygulayabilme imkanını üreticilere vermiştir.

Kitle Psikoloji Tüketicileri Nasıl Etkiler?

Kitle psikolojisi, insanların düşüncelerinin birbirlerini etkilemesiyle ortaya çıkan ortak davranışlardır. E-ticarette kitlelerin ortak davranışları ne kadar analiz edilirse o kadar doğru stratejiler kullanılmış olur. Kitle psikolojilerine göre tüketicilerin satın alma dürtüleri harekete geçirilebilir. Bunun yanı sıra öncelikle tüketicilerin satın alma sürecinde nelerden etkilendiğini bilmemiz gerekmektedir. Şimdi bir tüketicinin internetten satın alma sürecini inceleyelim.

1.Ürün Araştırması : Tüketiciler bir ürün almak istediklerinde ilk olarak o ürünü araştırmaya başlamaktadır.

2. Ürün Karşılaştırması : İnternette bulunan pek çok sanal mağaza olduğu için tüketiciler ürünü satın almadan önce pek çok sitede dolaşarak ürün karşılaştırması yapmaktadır. Yapılan araştırmada fiyat, kalite, kargo, renk, beden, ölçü gibi pek çok unsur göz önüne alınmaktadır.

3. Değerlendirme : Araştırılan ürünlerin hepsi bir değerlendirilmeye alınır ve tüketici için en uygun olan ürün belirlenmiş olur.

4. Satın Alma : Tercih edilen ürün satın alınır ve ürünün satın alındığı e-ticaret sitesinden deneyim elde edilmiş olur.

5. Deneyim : Tercih edilen eticaret sitesi ve satın alınan ürünle ilgili müşteri memnun kalırsa yeni bir alışveriş yapılacağı zaman yine aynı site tercih edilmektedir.

6. Bağ kurma : Yapılan alışverişlerden memnun kalınması durumunda tüketiciler çevrelerindeki diğer insanlarla deneyimlerini paylaştıkları için sitenin reklamı doğal yollardan yapılmış olur.

E-ticarette Kitle Psikolojisi

Eticarette kitle psikolojisini etkileyen pek çok etken vardır. Toplumsal olaylar, ekonomi, eğitim, yaş gibi belirli kriterler daha etkili olsa da her insan için bunların dışında çeşitli psikolojik etkenler de yer almaktadır. Yine de kitle psikolojisinde bakmamız gereken nokta kişileri birey olarak değil bir topluluk olarak ele almamız gerektiğidir. Örneğin dünyada yaşanan pandemi kitle psikolojisini ele alabileceğimiz en somut örnektir. İnsanlar evlerinde kaldıkça alışveriş alışkanlıkları da değişmiş ve ihtiyaçları farklı olarak şekillenmiştir. Bu dönemde temizlik ve hijyen ürünlerinin daha fazla talep görmesi ile internetten yapılan satışların da bu şekilde şekillenmesi gerekmiştir.

Tüketicilerin taleplerine karşılık verebilmek ve internetten satışları artırabilmek için ihtiyacınız olan e-ticaret sitesini Eticaretyap karşılamaktadır. Dijital pazarlama ekibimizin de bulunduğu yazılım firmamız ile kitle davranışlarını inceleyerek doğru satış stratejilerini belirleyebilirsiniz. Hazırladığımız e ticaret paketleri ile sanal mağazanıza hemen sahip olarak satışlarınıza başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili İçerik: Hedef Kitle Nedir, Doğru Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Kitle Psikolojisi Etkilenerek Ürün Satın Almaya Teşvik Edilebilir Mi?

Elbette kitleler etkilenerek ürün satın alınması için teşvik edilebilmektedir. Bunun için eticaret sitelerinin yapabileceği pek çok taktik bulunmaktadır. İnternetten yapılan alışverişlerde kitleleri etkileyen en önemli konu güvendir. İnsanlar güvenmedikleri sitelerden alışveriş yapmamaktadır. Bunun yanı sıra iade politikaları ve  kargolama gibi başka ayrıntılar da bulunmaktadır. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

  • İlk olarak sitede bulunan ürünlerle ilgili düzgün ve ayrıntılı açıklamalar bulunmalıdır. İnsanlar fiziki mağazalarda ürünleri dokunarak inceleyebilirken online satışlarda böyle bir şey olmaması sebebiyle ürünlerin boyları, dokuları, ağırlıkları vb. bilgiler mutlaka sitede bulunmalıdır.
  • Alışverişleri etkileyen bir diğer sebep de iade politikalarıdır. Bu konuda örnek verebileceğimiz en iyi pazaryerlerinden biri Trendyol'dur. Trendyol, yapılan alışverişlerde iade edilmek istenen ürünler için ücretsiz teslim sağlaması sebebiyle kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılan bir e ticaret sitesidir. Müşteriler beğenmedikleri veya üstlerine uymayan eşyaları iade etmek veya değiştirmek isteyebilmektedir. Böyle durumlarda ürünleri anlaşmalı kargo firmaları ile ücretsiz gönderebildikleri eticaret siteleri insanlara çok daha avantajlı gelmektedir.
  • Sitede kitle psikolojisini etkileyerek ürünlere olan talebin artmasını sağlayan en önemli konulardan biri de kullanıcı yorumlarıdır. Kullanıcı yorumları ve ürünlere verilen yıldızlar, potansiyel müşterileri pozitif ve negatif olarak etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre pozitif yorum yapılmış ürünlerin çok daha fazla satın alındığı belirlenmiştir. Bu sebeple sitenize kullanıcı yorumları ekleyerek kitleleri daha kolay bir şekilde etkileyebilirsiniz.
  • Alışveriş yapmak isteyen kişilerin dikkat ettiği bir diğer konu da kargo ücretleridir. Ücretsiz kargo imkanı insanları her zaman satışa yönlendiren yöntemlerdendir. Eğer tek bir ürün için kargoyu ücretsiz yapmak sizi zarara sokacaksa belli bir ücretin üstünde alışveriş yapan kişilere ücretsiz kargo sunabilirsiniz. Böylece müşterilerinizi daha fazla alışveriş yapmaya da teşvik edebilirsiniz.

Reklam ve Pazarlama Yöntemleriyle Kitleleri Alışverişe Yönlendirin 

Son yıllarda sosyal medya kanallarının daha etkin bir şekilde kullanılması ve kapitalist sistemde insanların ihtiyaçları olmayan ürünleri bile alma eğilimi göstermesi internetten ürün satışı yapan firmaların oldukça işine gelmektedir. Özellikle influencer olarak adlandırılan ve sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak kitleleri etkileyen kişiler reklam ve pazarlama tekniklerini en etkili şekilde yürütmektedir. Önerdikleri pek çok ürünün hızlı bir şekilde tüketilmesi ve takipçileri ile kurdukları iletişim sayesinde etki güçleri oldukça fazla olan bu kişiler, kitleleri etkileme özelliklerine de sahiptir.  Örnek olarak verdiğimiz bu konunun dışında e-ticaret sitelerinde yapılabilecek birkaç değişiklik ile beklentinizin dışında hızlı bir satış artışı ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar;

  • Ürünlerin yanında hediye gönderimi
  • Promosyonlu ürünler
  • İndirim kodları
  • Stokların biteceğine dair uyarılar
  • İndirimlerin zamanlı olmasına dair zamanlamalar