Kitle Psikolojisi Nedir, E-Ticarette Kitle Psikolojisi Nasıl Kullanılır?

İnsanları satın alma sürecinde etkileyen pek çok etken vardır. E-ticarette yapılan alışverişlerde de kitle psikolojisi, tüketicileri yönlendirebilmektedir. Üreticiler için tüketici davranışları çok önemlidir çünkü satışlar tamamen tüketicilerin tercihlerine bağlıdır. Dijital çağla birlikte tüketici davranışlarını takip etmek ve öğrenebilmek daha kolay hale gelmiştir. Özellikle internetten yapılan satışlarda tüketicilerin yaşına, cinsiyetine ve pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu da daha etkili satış stratejilerini kitlelere uygulayabilme imkanını üreticilere vermiştir.

Kitle Psikolojisi Nedir, E-Ticarette Kitle Psikolojisi Nasıl Kullanılır?

Kitle Psikoloji Tüketicileri Nasıl Etkiler?

Kitle psikolojisi, insanların düşüncelerinin birbirlerini etkilemesiyle ortaya çıkan ortak davranışlardır. E-ticarette kitlelerin ortak davranışları ne kadar analiz edilirse o kadar doğru stratejiler kullanılmış olur. Kitle psikolojilerine göre tüketicilerin satın alma dürtüleri harekete geçirilebilir. Bunun yanı sıra öncelikle tüketicilerin satın alma sürecinde nelerden etkilendiğini bilmemiz gerekmektedir. Şimdi bir tüketicinin internetten satın alma sürecini inceleyelim.

  1. Ürün Araştırması : Tüketiciler bir ürün almak istediklerinde ilk olarak o ürünü araştırmaya başlamaktadır.
  2. Ürün Karşılaştırması : İnternette bulunan pek çok sanal mağaza olduğu için tüketiciler ürünü satın almadan önce pek çok sitede dolaşarak ürün karşılaştırması yapmaktadır. Yapılan araştırmada fiyat, kalite, kargo, renk, beden, ölçü gibi pek çok unsur göz önüne alınmaktadır.
  3. Değerlendirme : Araştırılan ürünlerin hepsi bir değerlendirilmeye alınır ve tüketici için en uygun olan ürün belirlenmiş olur.
  4. Satın Alma : Tercih edilen ürün satın alınır ve ürünün satın alındığı e-ticaret sitesinden deneyim elde edilmiş olur.
  5. Deneyim : Tercih edilen eticaret sitesi ve satın alınan ürünle ilgili müşteri memnun kalırsa yeni bir alışveriş yapılacağı zaman yine aynı site tercih edilmektedir.
  6. Bağ kurma : Yapılan alışverişlerden memnun kalınması durumunda tüketiciler çevrelerindeki diğer insanlarla deneyimlerini paylaştıkları için sitenin reklamı doğal yollardan yapılmış olur.

E-ticarette Kitle Psikolojisi

Eticarette kitle psikolojisini etkileyen pek çok etken vardır. Toplumsal olaylar, ekonomi, eğitim, yaş gibi belirli kriterler daha etkili olsa da her insan için bunların dışında çeşitli psikolojik etkenler de yer almaktadır. Yine de kitle psikolojisinde bakmamız gereken nokta kişileri birey olarak değil bir topluluk olarak ele almamız gerektiğidir. Örneğin dünyada yaşanan pandemi kitle psikolojisini ele alabileceğimiz en somut örnektir. İnsanlar evlerinde kaldıkça alışveriş alışkanlıkları da değişmiş ve ihtiyaçları farklı olarak şekillenmiştir. Bu dönemde temizlik ve hijyen ürünlerinin daha fazla talep görmesi ile internetten yapılan satışların da bu şekilde şekillenmesi gerekmiştir.

Tüketicilerin taleplerine karşılık verebilmek ve internetten satışları artırabilmek için ihtiyacınız olan eticaret sitesini Eticaretyap karşılamaktadır. Dijital pazarlama ekibimizin de bulunduğu yazılım firmamız ile kitle davranışlarını inceleyerek doğru satış stratejilerini belirleyebilirsiniz. Hazırladığımız eticaret paketleri ile sanal mağazanıza hemen sahip olarak satışlarınıza başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.