Kurumsal Kimlik Çalışması Markalar İçin Neden Önemli?

Kurumsal kimlik sektörde varlığını ciddi şekilde sürdürmek isteyen firmaların markalaşma süreçlerini hızlandırmak için yapmaları gereken çalışmalardır. Firmaların tüketiciler tarafından ciddiye alınacak bir marka olmaları, çalışmalarının tutarlı olması ve kendi biricikliğini kazanması için kurumsal kimlik çalışmalarına önem vermeleri gerekmektedir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

 

1- Hedef Kitlenizi Belirleyin

Kurumsal kimlik çalışması yaparken hedef kitleyi düşünmek ve anlamak oldukça önemlidir. Öncelikle hangi hedef kitleye ulaşmayı hedefliyorsunuz? Kurumsal kimlik çalışmalarınızın her biri birbiri ile tutarlı ve verdiğiniz hizmetle bağlantılı olmalıdır. Yaptığınız görsel çalışmalar, reklam kampanya ve pazarlama iletişiminiz, kullandığınız iletişim dili, firmanızı yansıtacak renk seçimi ve yer aldığınız mecraların hepsi hedef kitlenizi nasıl yakalayacağınızı belirler. Saydığımız tüm sebeplerden dolayı kurumsal kimlik çalışmalarına başlamadan önce hedef kitlenizi belirleyip daha sonra çeşitli mecralardan ve arama motorlarından onları analiz ederek işe başlamanız doğru olacaktır.

2- Markanıza Ait Slogan ve Logo Belirleyin

Sıra geldi markanızı rakiplerinizden ayıracak olan sloganın seçimine. Markanıza ait akılda kalıcı bir slogan yaratmak kurumsal kimlik çalışmaları içerisinde yer alan kritik bir noktadır. Tıpkı sektöründe lider olan ürünleri satan markaların sloganları gibi özel ve akılda kalıcı sloganları inceleyerek sloganlar üzerinde çalışmalısınız. Kısa, akılda kalıcı ve çarpıcı bir başlıklarla markanızı yansıtmanız etkili olacaktır.

3- Firmanızın Kişiliğini Oluşturun

Firmaların bazı kişilik özelliklerine sahip olmaları ve bu özelliklerini de çalışmalarına yansıtmaları gerekir. Bahsettiğimiz özellikler hedef kitlenizde nasıl bir imaj yaratmak istiyorsanız o şekilde planlamanız gereken detaylardır. Sıcak kanlı, samimi, resmi, prestijli ya da havalı? Hangi imajı tüketicilerde bırakmak istiyorsanız o yönde hazırlanmalısınız. Firmanızın kişiliğini yer aldığınız tüm mecralarda da tutarlı paylaşımlar yaparak hedef kitleniz üzerinde etki bırakabilirsiniz.

İlgili İçerik: Markalaşma Sürecinin Tüm Adımları | Marka Değeri Nasıl Artırılır?

4- Kurumsal Kimlik Çalışmalarında İletişim Dilinizi Belirleyin

Kurumsal kimlik belirleme aşamasında iletişim dilinizin oluşturulması oldukça önemlidir. Hedef kitlenize ulaşacağınız mecralarda nasıl bir dil kullanacaksınız? Yukarıda da bahsettiğimiz firmanızın kişiliğine uygun olan iletişim dilini seçmelisiniz. Samimi bir firma kişiliğiniz varsa bulunduğunuz tüm mecralarda ve reklam çalışmalarında samimi metinler ve görsellerden yararlanmalısınız. Bunun yanında istikrarlı ve tutarlı olmalısınız. Bir metniniz resmi öteki metinleriniz samimi olursa hedef kitlenizde tutarsız bir izlenim bırakabilirsiniz. Tutarsızlık firmaları tehlikeye düşüren ve güveni sarsan önemli bir unsurdur.

5- Kaliteli Bir E-Ticaret Altyapısıyla Ürün ve Hizmetlerinizi Sunmalısınız

Kurumsal kimlik ögelerinizi eksiksiz ve tutarlı bir şekilde oluşturduktan sonra ürün ve hizmetlerinizi internet üzerinden satabilmeniz için kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olmanız gerekiyor. Bunun nedeni, öncelikle ülkemizde çok büyük bir talebin olduğu e-ticaret dünyasına katılarak kârlılığınızı arttırmaktır. Ayrıca müşterilerinizin kart bilgileri gibi önemli verilerinin güvenle korunması ve kötü niyetli şahısların eline geçmesini engelleyecek en uygun altyapının sunulması büyük bir avantajdır.  Yazılımsal bilgiye sahip olmadan bu girişime atıldığınız için altyapısal bilgiler ve sektörle ilgili detaylara hakım olmamanız normaldir. Bu aşamada sizler için e-ticaret platformları geliştiren yazılım firmaları yardımınıza koşmaktadır. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği e-ticaret paketlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız.