​Mobil Eticaret Nedir, Mobil Uyumlu Sitenin Önemi

Mobil eticaret, bir e-ticaret sitesinin akıllı telefon, tablet gibi tüm mobil cihazlara göre uyumlu hale gelerek çalışmasını sağlayan yazılımdır. İster akıllı telefon ister tablet farketmeksizin, bir e-ticaret sitesi mobil uyumlu yazılım ile hazırlanmışsa görünümü ve içeriği her cihaza göre tekrar şekillenecektir. Günümüzde e-ticaret siteleri için kritik önem taşıyan mobil uyumlu eticaret sitesi hem kullanıcılara hem de firmalara büyük avantajlar sunmaktadır. Mobil eticaret , e-ticaret sitelerine tablet, cep telefonu gibi herhangi bir mobil cihazla bağlanarak en iyi mobil alışveriş deneyimini kullanıcılara sunmaktadır.

Dijital dünya kullanıcıları artık neredeyse her işini mobil cihazlar kullanarak çözmektedir. Günümüzün büyük bir kısmını mobil cihazları kullanarak geçiririz. Kimimiz çalışmak, kimimiz oyun ve eğlence, büyük bir çoğunluğumuz ise internetten alışveriş yapmak için bu cihazları kullanırız. Mobil cihazların şüphesiz en sık kullanılanı olan cep telefonları üzerinden yapılmayacak işlem neredeyse kalmadı diyebiliriz. Kullanıcıların yoğun olarak vakit geçirdiği popüler e-ticaret platformlarının mobil uyumlu olması bu nedenle son derece önemlidir. Mobil kullanıcı hedef kitlesine yani dünya nüfusunun %67'sini oluşturan devasa kitleye ulaşabilmek için en iyi kullanıcı deneyimini sunmalısınız. Kullanıcıları mobilde yakalamak için e ticaret sitelerinin mutlaka mobil uyumlu yazılımlara başvurması gerekmektedir. Yazımızın devamında mobil uyumluluk eticaret sitenize ne gibi avantajlar sağlar ve neden mobil eticareti kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

İlgili Yazı: ​E-Ticarette Neden Mobil Uygulama Tercih Etmelisiniz?

Firmalar Neden Mobil Eticaret Yazılımlarını Tercih Etmeliler?

Hayatımızın bir parçası olan ve yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlar ya da benzeri cihazlar her geçen gün çoğaldığı için hem kullanım pratikliği hem de kolay taşınabilir olmalarından dolayı tercih edilmektedirler. Kullanıcılar internet üzerinden bir işleri olduğunda bilgisayar kullanmak yerine hemen ellerinin altında olan akıllı telefonları tercih etmektedirler. Peki firmalar neden mobil e-ticaret yazılımlarını tercih etmeliler?

Responsive tasarımlar, diğer adıyla mobil uyumlu tasarımlar, duyarlıdır. Yani masaüstü, tablet, cep telefonu fark etmeksizin her cihaza duyarlı davranan bir modüldür. Bu modül kullanılarak ekrana sığmayan, sağa sola kaydırmak, büyütüp küçültmek zorunda kalınan web siteleri, otomatik olarak kullanıcı deneyimine uygun hale gelir. Kullanıcılar tarafından ziyaret edilen e-ticaret siteleri kullanılan cihazların ekran çözünürlüğüne göre şekillenir. Web sitesinin içerisindeki tüm yazı, resim, menü ve diğer elementler otomatik olarak boyut kazanır. Girişimcilerin mobil eticareti tercih etmelerindeki en büyük ikinci sebep ise; sistemleri üzerinden ürün girmek, yorum ve değerlendirme incelemek, stok ve ürün takibi yapmak, siparişleri almak gibi işlemleri mobil cihazlar üzerinden kolayca yönetmektir. Türkiye nüfusunun %77'sini oluşturan mobil kullanıcılara ulaşmak ve firma sahibi olarak masa başında iş yapmak zorunda kalmamak için mutlaka mobil eticaret tercih edilmelidir. Responsive tasarım tercih eden firmalar, sosyal medyayı aktif kullanabilir, kullanıcılara farklı kanallardan ulaşabilir ve en önemlisi kullanışsız bir mobil deneyiminden kurtularak geniş hedef kitlelere kolayca ulaşabilirler.

Günümüzde internet alışverişi büyük bir hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir. Kullanıcılar her geçen dakika yüzlerce sanal satış mağazasından alışveriş yapabilmekte ve birbirleri arasında kıyaslamalar yapmaktalar. İşte bu sebeple e-ticaret siteleri, satış hacimlerini artırmak ve daha fazla trafik elde etmek için mobil e-ticaret yazılımlarını tercih etmelidirler. Bir firma eticaret sitesini mobil uyumlu hale getirdikten sonra çok büyük avantajlar elde etmiş olacaktır. Her şeyden önce kullanıcı deneyimini en üst seviyelere taşıyarak müşteri memnuniyetini sağlamak için önemli bir adım atmış olacaklardır. Kullanıcılar 7/24 kesintisiz olarak istedikleri cihazdan sanal mağazanıza her an ve her mekandan kolayca erişim sağlayabilecekler. Mobil eticaret yukarıda bahsettiklerimizin yanında firmalara farklı avantajlar da sunmaktadır.

  ​mobil-eticaret-nedir-mobil-uyumlu-e-ticaret-sitesi-neden-onemlidir1

Mobil Eticaret Yazılımı Firmalara Ne Tür Avantajlar Sağlar?

 

1. Zaman ve Mekan Sınırlaması Olmaksızın Kullanıcılara Kesintisiz Hizmet Sunabilirsiniz

Kullanıcılar yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi gün içerisinde mobil cihazlarını yanlarından ayırmamaktadırlar. Alışverişlerin büyük kısmının sanal mağazalardan yapıldığı düşünüldüğünde firmaların potansiyel müşterilerini yakalamak için mutlaka mobil uyumlu bir eticaret sitesine sahip olmaları gerekmektedir.

2. Hedef Kitlenizi Genişletme İmkanı Bulursunuz

Her eticaret firmasının kendi hedef kitlesi ve bu kitlelere ulaşmak için kullandıkları kanallar vardır. Ancak mobil cihaz kullanıcılarına ulaşmak için ayrı bir çalışmanın yapılması gerekmektedir. Satın alma gücünün yüksek olduğu bu kitleye erişebilmek için mutlaka mobil uyumlu e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Böylece firma karlılığınızı büyük oranda artırmış olacaksınız. Mobil siteniz ile dünyaya bile ulaşabilirsiniz. Dünya nüfusunun %67'sini oluşturan devasa bir mobil kullanıcı kitlesine ulaşma şansı yakalayabilirsiniz.

3. Arama Motorlarında Üst Sıralara Ulaşabilirsiniz

Bildiğiniz gibi Google, kullanıcı deneyimine en uygun siteleri arama motorunda en üst sıralarda gösterir. Bu nedenle responsive(duyarlı) tasarım kullandığınızda Google'da üst sıralarda görünmeniz mümkün. Responsive tasarıma sahip eticaret sitelerinin mobil cihazlarda yüklenme hızı da daha yüksek olmaktadır. Site yüklenme hızı yavaş olduğunda kullanıcılar rakip sitelere yöneleceğinden mobil eticaret ziyaretçilerinizin sitenizi terk etme oranını düşürür. Her cihazla uyumlu hale geldiği için kullanıcılar keyifle sitenizde gezinebilir. Kısacası mobil eticaret sitesine sahipseniz arama motoru botları sitenize geldiğinde sitenizin mobil uyumlu olduğunu ve hızlı çalıştığını gördüğünde sitenizi üst sıralara daha kolay çıkaracaktır.

Sizler de e-ticarete geçerek kendi işinizi kurmak ve büyütmek istiyorsanız EticaretYap uzman yazılım ekibinin sağladığı ayrıcalıklar dünyasından yararlanabilirsiniz. Alanlarında uzman olan genç ve dinamik yazılım ekibimizin geliştirdiği mobil uyumlu eticaret paketleri ile arama motorlarında hızlıca üst sıralarda yerinizi alabilir, site trafiğinizi arttırabilir ve satış hacminizi genişletebilirsiniz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4. Sadık Müşteriler Kazanırsınız

Mobil e-ticaret siteniz ile kolayca alışveriş yapmayı sağladığınız müşterileriniz, ürünlerinizden de memnunlarsa tekrar tekrar sizden alışveriş yapmaya devam ederler. İnternetten alışveriş yapan çoğu kullanıcı, hizmetinden memnun kaldıkları eticaret firmalarını bir sonraki seferlerde de tercih etmektedir. Bu sebeple gerek mobil siteniz ile gerek müşterilerle iletişiminizle gerekse ürün kalitenizle sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

5. Tekrar Tekrar Ücret Ödemenize Gerek Yoktur

Mobil uyumlu yazılım tercih etmek düşük maliyetlidir. Çünkü her mobil cihazla uyumlu çalışan responsive bir tasarımı bir kerelik yaptırılır. E-ticaret platformunuzda yaptığınız değişiklikler mobilde de otomatik olarak güncellenir. Bu sayede tek tek mobil cihazlar için düzenleme yapmanıza gerek kalmaz.

6.Sosyal Medyadan Müşterileri Kolayca Sitenize Çekebilirsiniz

Her cihazda görünür olduğunuz için çeşitli kanallardan gelen kullanıcı trafiğini artırabilirsiniz. Sosyal mecralardan yönlendirme linkiyle gelen kullanıcılara keyifli ve kolay alışveriş imkanı sunmuş olursunuz. Kullanıcı deneyimine en uygun mobil e-ticaret sitenizle onları memnun ederek satışlarınızı artırırsınız.