Mobil Seo Özelliği İle Tüm Cihazlarda Satış Yapın

Mobil SEO, web sitelerini mobile uyumlu hale getirme çalışmalarından biridir ve sitelerin arama motorlarından daha iyi sıralanmasını sağlar. Günümüzde akıllı telefonu olmayan pek fazla kişi olduğunu söyleyemeyiz. Neredeyse herkesin akıllı telefonunun olması ve telefon teknolojilerinin hızla ilerliyor olması bu alanlarda yapılan çalışmaların da değiştiğini bizlere göstermektedir. Cep telefonları gün içinde devamlı elimizin altında bulunan ve dünyaya tek bir ekran üzerinden kolayca ulaşabileceğimiz ve ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz bir hal almıştır. Kişi başına aylık mobil internet kullanımı da bir yıl içinde %300 oranında artmıştır. Artan bu internet kullanımı, mobil kullanıcıların sadece içerik tüketimi için değil satın alma işlemlerini de internetten gerçekleştirdiğini de düşünmemizi sağlamaktadır. Zaten insanların alışveriş alışkanlıklarının değiştiği ve internetten yapılan alışverişlerin her geçen gün arttığı da bilinen bir gerçektir. Yani insanlar her geçen gün internetten daha fazla alışveriş yapmakta ve mobil kullanımı bilgisayar kullanımına göre oldukça fazladır. Bu da demek oluyor ki eticaret sitelerinin mobil uyumlu olması ve mobil SEO çalışmaları yapması gerekmektedir.

Mobil Uyumlu SEO Çalışmalarının Önemi Nedir?

Mobil kullanımının ne kadar fazla olduğundan bahsetmiştik. Akıllı cihaz kullanımı bu kadar fazlayken e-ticaret sitelerinin mobile uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Eğer siteniz sadece masaüstü kullanımına uygunsa pek çok müşteri kaybedeceğinizi söylememiz gerekir. Kullanıcılar bilgisayardan sitenize girdiklerinde de mobilden sitenize girdiklerinde de kullanışlı tasarımlar tercih ederler. Sitede kullandığınız resimler, yazılar ve tasarımların hepsi cep telefonunda düzenli ve göze hitap edecek şekilde bulunmalıdır. Bu sayede siteniz mobil aramalarda daha iyi sıralanabilir.

Mobil sıralamada üst sıralarda olmak için sitenizin mobilde nasıl göründüğüne dikkat etmeli, mobil SEO çalışmaları yapmalı ve kullanıcı deneyimine uygun içerikler üretilmelisiniz. Böylece üst sıralara çıkarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz. Arama motorları sitelerin sıralamalarını belirlerken mobil içerikleri dikkate aldığı için bu alanda çalışmalar yapılmazsa sitenizin mobilde gerilerde kalacağını bilmelisiniz.

Arama Motorlarında Mobil Uyumluluk Ne Demektir?

Cep telefonu ve tabletlerde web sitelerinin kullanımını kolaylaştıran çalışmalardır ve arama motorlarında üst sıralara mobile uyumlu bir site iseniz çıkabilirsiniz. Cep telefonlarının ve tabletlerin ekranları küçük oldukları için bu küçük ekranlara uygun tasarımlar kullanılmalıdır. Mobil uyumlu olmayan sitelerin kullanıcıları siteye girip hemen çıktıkları için sitede kalma oranları da düşük olacaktır.  Küçük ekranlara uyumlu hale getirilen siteler Google'da "Mobile - Friendly" ibaresi ile sunulmaktadır. İngilizce olan sitelerin de mobil uyumlu olduğunu gösteren ikonlar kullanılmaktadır. Sitenizi sadece masa üstünde değil mobil de de üst sıralarda olmasını istiyorsanız bir an önce sitenizi mobile uyumlu hale getirmenizi öneririz.

Siteler Nasıl Mobile Uyumlu Hale Getirilir?

Sitelerin mobile uyumlu hale getirilmesi için üç farklı yöntem bulunmaktadır. Duyarlı tasarım, dinamik tasarım ve yapılandırma seçenekleri mevcuttur. Duyarlı tasarımlar ile siteler tüm içerikleri ile he kullanıcıda aynı yanıtı vermektedir. Dinamik tasarımlarda içerikler aynı URL'de yer alır. Kullanıcıların cihazlarına göre farklı kullanıcılara farklı HTML / CSS gösterilir. Yapılandırmada ise sitelerin hem masa üstü versiyonu hem de mobil versiyonu bulunur. Kullanıcıların hangi cihazlardan girdiği belirlenerek, kullanılan cihaza uygun URL adresine yönlendirme yapılır. Bu üç yöntemden Google daha çok "duyarlı tasarımlar" kullanılmasını önermektedir.

mobil-seo-nedir-sitenizi-mobile-uyumlu-hale-getirin

Mobil Uyumlu Site Optimizasyonu İle E-ticaret Firmanızı Üst Sıralara Taşıyın

Site kalitesi satışları artıran en büyük etkenlerdendir. Özellikle eticaret sitelerinde insanlar alışveriş yapmadan önce siteye güvenmek istemektedir. Sitelerin güvenilirliğini marka bilinirliği ile artabileceği gibi sitenin altyapısı, tasarımları ve içerikleri ile de ilgilidir. Eticaretyap'ın çalışmaları ile sahip olacağınız eticaret sitesi alt yapı açısından oldukça kalitelidir ve tasarımları özel olarak hazırlanmaktadır.  E-ticaret paketleri arasından ihtiyacınız içeriğe uygun paketi seçerek hızlıca sanal mağazanıza ulaşabileceğiniz gibi siteniz mobile uyumlu bir şekilde de tasarlanarak sizlere sunulmaktadır. Başarıyı şansa bırakmayan EticaretYap yazılım firması kullanıcılarını memnun ederek dijital pazarlama ekibinin çalışmaları ile satışların yükselmesini de sağlamaktadır. Arama motoru uyumlu SEO çalışmaları ile firmalar Google'da üst sıralara çıkarak daha fazla müşteriye ulaşım imkanı sağlanmaktadır.

Mobil Seo Optimizasyonunda Dikkat Etmemiz Gerekenler?

Mobil seo optimizasyonunda dikkat etmemiz gereken bazı ayrıntılar mevcuttur. Mobil site hızı bunlardan biridir. Sitenizin mobilde ne kadar hızlı olduğu Google sıralamanızı etkilemektedir. Siteniz ne kadar hızlı ise o kadar üst sıralara çıkmanız kolaylaşır.

Engellenen sayfalara dikkat ! Sitedeki js, css ve görsel içeriklerin arama motorlarında görüldüğünden emin olmak gerekmektedir. Sayfa kaynaklarının engellenmesi Google'da negatif etki yaratmaktadır. Bu problem robots.txt dosyasında bulunan sayfa kaynakları kısmına erişim engeli varsa gerçekleşir ve düzeltilmelidir.

Pop-up kullanımını azaltın. Pop-up kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen eticaret sitelerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bilgisayarlarda bile çıkan pop-uplar kullanıcıları rahatsız ederken mobil cihazların ufacık ekranlarındaki pop-upların rahatsız ediciliğini anlatmamıza gerek yoktur. Mobil cihazlarda daha çok bilgi çubuğu veya başlıklar kullanılması önerilmektedir.

İlgili İçerik: Mobil Eticaret Nedir, Mobil Uyumlu Sitenin Önemi

Mobil Seo İçin Neler Yapabiliriz?

​Mobil SEO çalışmaları ile sitenizde ufak değişikler yapabilir, kullanıcılarınıza daha kullanışlı mobil içerikler sunabilirsiniz. Yapmanız gereken değişikliklerden biri de URL olmalıdır. URL'inizde yapacağınız küçük değişikliklerle daha profesyonel görünebilirsiniz. Sitenizin isminin başına veya sonuna mobile uygun URL üretebilirsiniz. Örnek olarak eBay sitesini verebiliriz "m.ebay.com" ile kolayca mobil sitesine ulaşılan sanal mağazada dolaşım da kolaylaşmıştır. Ayrıca kullanıcıların mobilden sitenizi araması da bu sayede kolaylaşmaktadır.

URL değişikliği ile mobil aramalarda da daha iyi sıralarda listelenebilirsiniz. Bunun yanında mobilde farklı bir URL kullanacaksanız mobil ve masaüstü versiyonları arasında geçiş sağlamalısınız. Bunu da Google Mobil ve Google Botlara farklı adresler sunmalı ve bu şekilde indexlenmesini sağlamalısınız.  Ayrıca sitenin hızı ve kodlaması da önemli ayrıntılardandır.

Mobile uygun sesli arama seçeneği de ekleyebilirsiniz. Özellikle mobil kullanımlarda sesli aramalar sıklıkla kullanılmaktadır. Son zamanlarda sesli aramaların daha fazla kullanıldığını bildiğimize göre bu alanda da çalışmalar yaparak sitenize katkı sağlayabilirsiniz.

Mobil SEO Çalışmaları İçin Mobil Uygulama Olması Gerekir Mi?

Eticaret siteleri için mobil uygulama kullanmak hem kullanıcı sadakati kazanmada hem de kullanıcıların ellerinin altında devamlı firmanızın bulunması anlamına gelse de mobil seo çalışmaları sadece mobil uygulamalar için gerekli değildir. Kuşkusuz ki mobil uygulaması olan eticaret firmaları güvenilirlik açısından kullanıcılar üzerinde pozitif etkiler bırakmaktadır. Mobil uygulamalar ile kullanıcılara daha kaliteli hizmetler sağlanabilmektedir. Kullanıcılara daha kaliteli hizmetler sağlandığında satışların artması da kaçınılmaz olacaktır.

Mobil SEO çalışmalarında ne gibi hatalarla karşılaşılır?

Google algoritmalarının yenilenmesinden sonra gelişen mobil sitelere karşı oluşan ilgi ve alakadan ötürü, Google önergelerinde hatalar ve uyumsuzluklar meydana gelmektedir. Bu uyumsuzluklar, site yapısıyla gelen birçok SEO çalışmalarını da olumsuz etkilemektedir. Bahsettiğimiz kriterler Google Developers'da da kullanıcılara sunulmuştur. Google tam anlamıyla ziyaretçi odaklı siteler oluşturmak istediği için, bu kriterler bir web sitesinin mobil oluşumu adına önemli bir yere sahiptir.

Mobil seo çalışmalarında yapılan hatalara örnek verecek olursak, engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyalarını söyleyebiliriz. Bu dosyaların yanı sıra mobil sitelerde oynatılamayan içeriklerle de karşılaşılabilmektedir. Düzgün bir şekilde yapılandırılmamış görseller, videolar  ve giflere de mobil kullanımda karşılaşılabilmektedir.

Bazen de sitelerin mobil için oluşturulmamış sayfaları olabilmektedir ve hatalı yönlendirmeler gerçekleşebilir. Ayrıca 404 sayfaları da yine mobilde sayfalara ulaşılamadığı anlamına gelir.

Mobil sayfaların hızları da oluşabilecek hatalardandır. Sayfaların çok yavaş olmasıyla kullanıcılar siteden hızla çıkarak firmaya olan güvenini kaybedebilmektedir. Ayrıca sayfalarda seo içeriklerinde bulunan alakasız bağlantılar da yapılan hatalardandır. İnsanlar bağlantılara tıkladıklarında farklı veya alakasız sayfalara gittiklerinde bu durum kullanıcılar üzerinde negatif etki yaratmaktadır.

Mobil Seo Çalışmaları İle İlgili Google Açıklamaları

Mobil seo çalışmaları ile ilgili pek çok spekülasyonun oluşması ile Google bu konuda bir açıklama yapmaya karar vermiştir. Mobil uygunluk güncellemesini sunan Google, web sitelerinin üst sıralara çıkmasında mobil uyumluluğun önemine dikkat çekmiştir ve “Mobil arama sonuçlarında mobil dostu sayfaların sıralamasını yükseltiyoruz." açıklamasında bulunmuştur. Kullanıcılar için de mobilde arama yapmanın önemini vurgulayan Google, kullanıcıların metinleri okurken zorluk çekmeden okuyabileceği ve yüksek kaliteli sayfaların önemini açıklamıştır.