Ödeme Altyapısının Kurulumu | Eticaretyap Akademi

Ödeme Altyapısının Kurulumu

Ödeme Altyapısının Kurulumu e-ticaret sistemlerinin kurulumunda sistem altyapısının en önemli aşamalarından biridir. E-ticaretin amacı sonuç olarak ürün ödeme ve satın alma fonksiyonlarından oluşmaktadır. Bu yüzden e-ticaret web sitelerinde ödeme altyapısı, e-ticaret kurulumuna hizmet veren sistemlerden biridir. E-ticaret sitelerinde en sık ödeme yöntemi ise klasik bankacılık sistemidir. Bunun nedeni bankaların ödeme sistemlerine dair sağladığı kolaylıklardır. Bu bilinen ödeme yönteminin yanı sıra yeni tip ödeme yöntemleri de oldukça artmıştır. En yaygın ödeme yöntemi banka kartı ve kredi kartı ödemeleridir.

E-Ticaret Ödeme Altyapısı

E-ticaret ödeme altyapısı, işletmenin devamlılığını sağlamak açısından tüm sistemler ile ödeme yapılabilmesi önemlidir. E-ticaretin ödeme şekilleri bugün oldukça gelişmiştir. Ödeme şekillerinin yeni nesil ödeme alt yapıları ile uyumlu olması müşteriler için alternatif ödemeler kolaylığını sağlamaktadır. Bu yeni nesil ödeme yöntemleri ile ziyaretçiler, dünyanın her yerinden kolayca ödeme imkânına sahiptir. Bu nedenle kurumsal bankalar, sanal POS ve finans teknolojilerinin geliştirdiği dijital ödeme altyapılarına önem vermektedir.

E-ticaret ödeme altyapısına dair kullanılan ödeme yöntemleri şu şekildedir;

Kredi ve Banka Kartları: Kredi ve banka kartları, e-ticaret ödeme yöntemleri vazgeçilmedir. Kredi ve banka kartı uygulaması kullanan bankalar aynı sistem üzerine ödeme gerçekleştirilebilir.

Havale ve EFT:  Müşterilerin hesaplarından EFT ve havale yöntemi ile para göndermek mümkün hale gelir. Çok fazla kullanılmasa e-ticaret web sitelerinin ödeme altyapısında bulunması gereken yöntemlerdendir.

Sanal POS: Yeni nesil ödeme yöntemlerinden biri de sanal POS ödeme yöntemidir. İlgili bankalar ile yapılacak sözleşme anlaşması ile her bankanın kredi ve banka kartları ile kolayca ödeme yapılabilir.

Online Ödeme Sistemleri: Online ödeme sistemleri finansal teknoloji firmaların son dönemlerde ödemelerde kolaylık için geliştirdiği ödeme yöntemleri arasındadır. E-ticaret sistemleri alternatif ödeme yöntemleri olarak geliştirdiği bu yöntem ile yalnızca kartlar aracılığı ile ödeme yöntemlerine getirdiği bir yeniliktir. Online ödeme sistemi, müşteri ya da üçüncü kişiler tarafından ödeme işlemi beklemeden işletmenin hesabına geçirilebilir. Bu da blokaj adı verilen hesaptaki paraya el koyma işleminin önüne geçebilmektedir. Online ödeme sistemleri sertifikalar aracılığı ile ulusal ve uluslararası altyapı akıllı teknoloji yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

Mobil Ödeme: Akıllı cep telefonları ve cihazlar yardımıyla e-ticaret sitelerinde ödeme yapılması sağlanan yöntemdir. Bu ödemeler operatörlerin faturalarına yansıtılarak ödeme şekline tabiidir. Karekor uygulaması da yine akıllı cep telefonlarının yardımıyla yeni nesil ödeme yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Kripto Para: Kripto para ile ödeme yöntemi son 10 yılda yaygınlaşmaya başlayan uluslararası ödeme yöntemleri arasındadır. Kripto para kullanımı için kişilerin dijital cüzdana ihtiyaçları vardır. Şimdilik yeteri kadar yaygın olmasa da geleceğin en sık kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olması bekleniyor.