Sayılarla Dünyada E-Ticaret Oranları | EticaretYap

Dünyada E- Ticaret  Oranları Nasıl?

Dünyada online ticaretin ürünlere göre incelemesinde en büyük payın %31 ile giyim ile ayakkabıda olduğu biliniyor. Elektronik ürünler için %21, bakım ürünleri için ise %17 oranında satış payı bulunuyor. Sayılarla dünyada e- ticaret listesinde sosyal medya kullanımına göre alışveriş, 3,5 milyar kişilik toplamdan 2,8 milyar kişiyle sürmesinden ötürü dikkat çekiyor.

Yıllara Göre Dünyada E- Ticaret 

2014 yılından 2019 yılına kadar kaydı tutulan online alışverişlerin ortalama rakamları, bu alanda her yıl daha büyük bir kitleye erişildiğini gösteriyor. Sadece kullanıcı sayısının artması değil, online alışverişler için uygulanan prosedürlere güvenen kişilerin de artması dikkat çekiyor. Sayılarla dünyada e- ticaret için 2014 yıl incelendiğinde, bu yıl içerisinde 1,33 trilyon dolara ulaşan bir ticaret hacminin olduğu tespit edilmiştir. Bir sonraki yıl ise yaklaşık olarak 200 milyar Dolar değerinde bir artışla birlikte, 2015 hacminin 1,54 trilyon Dolar seviyesine ulaştığı tespit edilmiştir. 2016 yılına gelindiğinde, bu yıl 1,85 trilyon Dolar değerine ulaşan bir hacme erişilmesi dikkat çekiyor. Bir sonraki yıl, 2017’nin başından itibaren çeşitli platformların kullanımındaki artış, e- ticarete yönelen kişilerin satıcı ortalamasındaki ani yükselme, ürün çeşitliliğine de yansıdı. 2017’de resmi ticaret hacminin 2,38 trilyon dolar seviyesinde olması, elektronik satışların her anlamda hızla geliştiğini gösteriyor. İlk yıllara kıyasla çok daha geniş ölçüde bir gelişim görülmeye başlanmasıyla birlikte, 2018’in sonunda toplamda 2,98 trilyon Dolar seviyesine ulaşan alım satım tutarı, he ülkede gelişim sayesinde oluştu. 2019 yılının online perakende satışlarıyla ilgili grafik incelendiğinde, toplamda 3,5 trilyon Dolar seviyesine erişildiği tespit edilmiştir.

İlgili Yazı : İnternetten En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Ülkelere Göre Sayılarla Dünyada E- Ticaret

Ülkelere göre yapılacak olan karşılaştırmayla ilgili olarak ABD ve Çin’in büyük bir rekabet içerisinde olduğunun görülmesi, online ticaret sürecini doğrudan etkiliyor. Sayılarla dünyada e- ticaret listesinde yeni dönemde Çin’in toplam ticari hacminin 2018 yılında 634 milyar Dolar seviyesine ulaştığı biliniyor. Çin’in e yakın takipçisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin bu pazarda aynı dönem için 501 milyar Dolar seviyesinde Pazar payı olması dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise uluslararası pazar payında 123 milyar Dolar paya sahip olan Japonya yer alıyor.

İlgili Yazı : Global Lojistik Süreçleri | Eticaretyap Akademi