SEO Verileri Dijital Pazarlama Çalışmalarına Katkı Sağlar mı?

Seo verileri, e ticaret firmalarının reklam ve pazarlama çalışmalarında doğru analizler yaparak kullanabilecekleri önemli bilgiler içerir. E-ticaret ile sanal satışa geçen firmaların internet üzerinden hedefledikleri satışı yapmak için web sitelerini detaylı analizlerle optimize etmeleri gerekmektedir. Şüphesiz ki internet üzerinden başarılı bir elektronik ticaret platformunu kullanıcı deneyimine sunmak için pazarlama çalışmalarından yararlanmalısınız. E-ticaret ile iç içe olan reklam çalışmalarını doğru stratejilerle uygulayabilirseniz etkili ve hızlı şekilde marka bilinirliğiniz ve web site trafiğiniz artacaktır.  SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarınızdaki site trafiği, trafik kaynağı, kullanıcı davranışları gibi detaylı verilerle dijital pazarlama çalışmalarınızı şekillendirebilirsiniz.

İlgili İçerik: SEO Ve SEM Çalışmaları Nedir? | Tüm Detaylarıyla

Dijital Pazarlama Çalışmalarına SEO'nun Katkısı Nedir?

 

1- Organik Trafik Verileri

Organik trafik metriği, web siteleri için oldukça önemlidir. Herhangi bir reklama tıklamadan doğal aramalardan ve tıklamalardan web sitenize, blog yazılarınıza ve sosyal medya içeriklerinize gelen kullanıcı trafiğidir. Eticarette organik verilere sahip olmak oldukça kıymetlidir. SEO çalışmalarınızı istikrarlı ve doğru şekilde yaptığınızda Google’ın web sitenizi üst sıralara çıkartması kaçınılmaz olacaktır. Organik veri trafiği Google Analytics sayesinde takip edilebilmektedir. Ayrıca sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi kanallar üzerinden sitenize tıkladığı da yine bu sayede kontrol edilebilmektedir. Böylece hangi alanlarda daha fazla çalışma yapmanız gerektiğini planlayabilirsiniz. Organik trafik e-ticaret siteleri için en önemli sıralama ölçüsüdür. Çoğu site reklam alarak veya çeşitli yöntemlerle arama motorlarında yükselebilmektedir. Bunun yanında tüm bu diğer yöntemler ücretli yöntemlerdir ve ödeme yapmayı bıraktığınızda kullanıcılara görünür olma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Seo çalışmaları ile ortaya çıkan ilerlemeler ise uzun süreler çalışma yapmasanız bile sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

2- Anahtar Kelime Aranma Hacmi Analizi

Eticaret yazılımınızı SEO çalışmalarıyla geliştirirken kullandığınız anahtar kelimeler web sitenizin arama motorlarında üst sıralara oturması için hayati önem taşır. Anahtar kelime araştırmalarınızı gerekli araçları kullanarak yaparsanız aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerden ürün ve hizmetlerinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu anahtar kelimeler dijital pazarlama çalışmalarınıza ve reklam kampanyalarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Anahtar kelime aranma hacmi analizi, tüm SEO çalışmaları sırasında yapılması gerekmektedir. Arama motorlarına giren kişilerin bulmak istediği ürün veya hizmeti ne şekilde aratabileceğini düşünerek oluşturulan anahtar kelimeler ile tam olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Ayrıca belirlediğiniz anahtar kelimeler ile potansiyel müşterilerinizi satış yapmaya teşvik edebilirsiniz.

İlgili İçerik: Sayfa İçi Seo Nedir? Google'da Nasıl Yükselirim

3-  Site Yüklenme Hızınızı Optimizasyonu

Site yüklenme hızınız ne kadar iyi olursa kullanıcıları o kadar memnun edersiniz. Sanal mağazanızdan memnun ayrılan her müşterinin aklında markanız yer edinecek ve deneyimledikleri alışveriş memnuniyeti size dönüşüm olarak geri dönecektir. Günümüzde internet kullanıcılarının neredeyse tamamı herhangi bir siteye girdiklerinde site hızı düşükse direkt olarak siteden ayrılmaktadır. Aslında bu çok da şaşırılacak bir durum değildir. Siz de kendinizi düşündüğünüzde, girdiğiniz sitenin yüklenmemesi durumunda başka bir siteye geçme eğilimi göstermişsinizdir. Bunun sebebi internette milyonlarca alternatif sitenin olmasıdır. Eğer bir ürün veya hizmet satın almak istiyorsanız, size en iyi hizmeti veren web sitesini tercih edersiniz. Site yükleme hızı da bu tercih sebeplerinden biridir. Sitenizi daha hızlı bir hale getirerek dijital pazarlama çalışmalarınıza hız kazandırabilirsiniz.

4- Kullanıcıların İlgisini Çeken İçerikler Oluşturma

Eticaret sitenize gelen kullanıcı trafiğini çeşitli araçlar ve yollardan tespit ederek analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, sosyal medya platformlarından ya da arama motorundan gelmiş olabilirler. Trafik kaynakları ve sayfada kalma süreleri analiz ederek kullanılan anahtar kelimelere göre ilgilenilen içerikler üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Özellikle internet kullanıcıları ihtiyaçlarına karşılık bulabildikleri web sitelerini veya e ticaret sitelerini tercih etmektedir. Bu sebeple içeriklerinizin ilgi çekici olduğu kadar kullanıcılarınızın sorularını da karşılayacak şekilde düzenlemelisiniz. Eğer bir bloğa sahipseniz, blog başlıklarınızın altında başlıkta yer alan soruların cevaplarını vermelisiniz. Kısacası sitenizde clickbait (kullanıcıların dikkatini çekmek için yanıltıcı başlıklar) kullanmak yerine, sorularının cevaplarını bulabilecekleri içerikler üretmelisiniz.

5- Konum bilgilerini kullanma

Ziyaretçilerinizin e-ticaret sisteminize hangi konumlardan ulaştığını analiz ederek yaşadıkları bölgelere göre hedeflemelerinizi yapabilirsiniz. Bu sayede en yoğun trafik aldığınız konumlara ağırlık vererek gereksiz bölgeleri elemiş olursunuz. Reklamlarınız doğru hedef kitlelere en verimli şekilde ulaşmış olacaktır. Siteniz için konum bilgilerini kullanmanız gereken en önemli araçlardan biri Google My Business'dır. Google My Business'da firmanızın konumunu belirleyerek ve çeşitli paylaşımlar yaparak arama motorlarında daha fazla görünürlük elde edebilirsiniz. Ayrıca My Business'da hesap açtığınızda firmanızı arayan kişiler direk konum bilgilerinize ulaşabildiği için eticaret sitenize karşı daha fazla güven duymaktadır. İnternetten yapılan alışverişlerde kullanıcılar için en önemli kriter sanal mağazalara olan güvendir. Potansiyel müşteriler güvenmedikleri sitelerden alışveriş yapmamakta ve kart bilgilerini paylaşmak istememektedir. Siz de konum bilgileriniz ile teyit ettiğiniz sitenize daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

E ticaret yap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekiplerimizin özel teknolojilerle geliştirdiği en iyi e-ticaret paketleriyle her bütçeye ve sektöre uygun hizmete sahip olabilirsiniz. Dijital pazarlama alanında yetkin ekibimizin seo ve reklam çalışmaları sayesinde markanızın Google'daki görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Kaliteli bir sanal mağaza ve başarılı dijital pazarlama stratejileri ile internetten milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca sadece yurt içinde değil yurt dışında da satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. EticaretYap firmasının sunduğu tüm avantajları öğrenerek ürünlerinizi internetten pazarlamaya hemen başlayın. Daha fazla bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.