Toptan Ürün Alım/Satımı İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Toptan ürün alım satımı , olabilecek en düşük maliyeti ödeyerek yüksek kar elde etmek için firmaların başvurmaları gereken bir yöntemdir. İnternetten satış yaparken firmaların web sitelerine reklamlarına ve satacakları ürünlere yapacakları masrafları, kar oranını arttırarak dengelemeleri gerekmektedir. Bunun için belirlenen ürünler hangileri ise üreticisinden toplu şekilde almak firmalara önerebileceğimiz en faydalı yoldur. Ürünleri üreticilerinden toplu şekilde almak olabilecek en düşük veya en yüksek fiyatlarla satışa sunacağınız ürünlere sahip olmanız demektir. Sonrasında da aynı ürünleri sanal mağazanızda istediğiniz fiyatlardan satışa koyabilirsiniz. Toptan ürün al sat yapan firmaların dikkat etmeleri gereken en önemli konu talep edilen ürünler seçmeleridir. Bunun sebebi ürünler toplu alındığında satılmazsa, alan kişi büyük bir borcun altına girebilir, ürünler ellerinde kalabilir. Popüler veya talep alacak ürünlerin belirlenmesi ile ürün tedarik edildiğinde bu şekilde bir sorunla karşılaşılmayarak, aksine daha fazla kazanç elde ederek işlerinizi büyütmeniz mümkündür.

Toptan Ürün Alıp Satmak İçin Neler Yapmalısınız?

"Toptan ürün nasıl alınır?" diye merak ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Toptan ürün fiyatları, seçtiğiniz sektördeki rekabet, yeni gündemler gibi konular araştırılarak en karlı al sat işi yapılmalıdır. Sonuçta ticaret yapmak için dikkatli adımlar atılmalıdır. İsterseniz gelin bu bahsettiğimiz konuları ayrıntılı inceleyelim.   

1- Sektör ve Ürün Araştırması Yapın

E-ticaret sektöründe başarıyı yakalamak için en önemli unsur ürün ve hizmetlerin dinamik olarak araştırılmasıdır. Sektörde kullanıcılar tarafından talep edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmak aynı zamanda ürünlerin işlevleri ve özellikleri konusunda da araştırmalar yaparak bu ürünleri satmanız marka değerinizi yükseltecek önemli detaylardır. Hangi ürün hangi üreticide hangi fiyatlarla satılıyor? hangi ürünlerin satışı son dönemde yükseldi? Tüketicilerin tüketim alışkanlıkları sürekli değişiklik gösterdiği için bu verilerin analizlerini düzenli olarak yapmanız ürün seçiminde işinizi kolaylaştıracaktır. Üreticilere bilgi sahibi olduğunuz verileri sunarak iletişiminizi kuvvetlendirebilir, toptan alım fiyatlarınızı etkileyecek hamleler yapabilirsiniz. Araştırmalarınız ve edindiğiniz veriler ışığında hareket etmeniz firmanızın devamlılığını sürdürecek bir davranıştır.

İlgili İçerik: Çin'den Toptan Ürün Getirerek Satış Yapmak

2- Satışa Sunulan Ürünü Reklam ve Kampanyalarla Destekleyin

İnternetten satış sitenizde bazen rakipler arasından parlamanızı sağlayacak hamleler yapmanız gerekmektedir. Mesela yoğun talebin olmadığı bir ürüne yatırım yapma fikriniz olabilir ve eğer bu ürünü doğru reklam ve kampanyalarla desteklerseniz kullanıcıların gözünde ürünün öncüsü markanız olabilir. Bazen risk almak rakiplerinizin önünde yer almanızı sağlayabilir. Firmanızın sosyal medya hesaplarında ürünün reklamını verebilir ya da google reklamlarıyla da ürünü destekleyebilirsiniz.

3- Toptan Alım Satım Yapılacak Ürünleri Belirleyin

Satacağınız ürünlerle ilgili detaylı sektör analizi yaptıktan sonra tüketicilerin hangi ürünlere karşı talebi yoğunlaşıyor ya da azalıyor gibi talep eğrilerini analiz etmeniz gerekmektedir. Daha sonra satmaya karar verdiğiniz ürünleri sanal mağazanıza yüklerken detaylı şekilde fotoğraflandırmanız tüketicilerin ilgisini çekerken ürüne karşı güven hissini de arttıracaktır.

Toptan alım satımda satacağınız ürünleri belirlerken garanti ürünlere yer vermek her zaman firmanız için olumlu etki yaratır. Sektörde sürekli olarak satılan ve kullanıcılar tarafından talep edilen bazı ürünler vardır. Bu ürünlere örnek olarak; kıyafet, ayakkabı, kozmetik ve takı verilebilir. Her zaman ilgi gören bu kategoriler sektörde var olmaya çalışan e ticaret firmalarının vazgeçilmezleri arasındadır.

4- Gündemi Takip Edin

Her gün tüketicilerin karşısına binlerce yeni ürün sunulmakta ve gündem hızlı bir şekilde değişmektedir. Yüzlerce yıllık devletlerin bile yenilikleri takip etmedikleri için çöktükleri düşünülürse, firmalarımızın çökmemesi için elimizden geldiği kadar gündemi takip etmeye çalışmalıyız. Örneğin mobilya satan bir firma olduğunuzu düşünelim. En yeni L koltuklar, yeni döşeme stilleri veya açılır kapanır masa sandalyeler gündemdeyken siz gidip vitrin satmayı denerseniz o ürününüzü kimse almayacaktır. Çünkü yenilikler hayatımızın her alanında gerçekleşmekte ve kişisel bakımımızdan beslenmemize, ev dekorasyonundan kıyafetlerimize kadar her şeyimizi yeniyle uyumlu hale getirmeye çalışmaktayız.  Tüketici alışkanlıklarını doğru bir şekilde belirlemeli ve değişimler dikkatlice izlenmeli, böylece bu anlamda ürün seçimleri yapılmalıdır.

5- Sosyal Medyadan Ürünlerinizi Sergileyin

İster bir eticaret sitesine ister fiziki bir mağazaya yada toptan satım yapan bir firmaya sahip olun, hepsi için birer sosyal medya hesabı açmalısınız. İnsanlar sosyal medyada görünürlüğü olan ve güncel paylaşımlar yapan kişileri daha güvenilir bulmaktadır. Ayrıca ürünler daha fazla insanla buluşturularak marka bilinirliği artmaktadır. Görsel içeriklerin kaliteli bir şekilde oluşturulması ve düzenli bir şekilde paylaşım yapılmasıyla daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

topran ürün alım satımı e ticarette neden önemlidir?

6- Tam Teşekküllü Bir E-ticaret Sitesine Sahip Olun

Toptan ürün satmak, internetten para kazanmaya başlamak ve markanızı geniş hedef kitlelere duyurmak için EticaretYap’ın her sektöre ve bütçeye uygun olarak geliştirdiği e-ticaret paketlerine göz atabilirsiniz. İnternetten satış yapmak için ihtiyacınız olan tüm modülleri içerisinde barındıran paketlerimizle kendi e-ticaret sitenize ürünlerinizi kolayca yükleyip satışa sunabilir ve pazaryeri entegrasyonlarımız sayesinde Hepsiburada, N11, Gittigidiyor, Trendyol gibi büyük pazaryerlerinde de ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz. Eticaret sitenizde altyapısal işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmadan tüm ürün ekleme-satın alma süreçlerini ve kargo işlemlerinizi kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toptan Ürün Nasıl Seçilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi toptan ürün alırken popüler ve yeni olan ürünleri takip etmek, yeniliklere açık olmak ve ürün yelpazenizi geliştirebiliyor olmanız gerekmektedir. Özellikle sosyal medya kullanımı satıcılara bu konuda yardımcı olan kanallardandır. Sosyal medyada sayesinde popüler olan ürünler, insanların talepleri ve istekleri daha kolay belirlenerek satıcılar yönlerini değiştirebilmektedir.

  • Toptan alınan ürünlerin kalitesi satıcıların en çok dikkat etmesi gereken konulardandır. Elbette kaliteli ürünlerin fiyatları kalitesiz olan ürünlere göre biraz daha yüksek olacaktır. Yine de bir müşteri ürününüzü satın aldığında ondan memnun kalmazsa firmanızdan tekrar alışveriş yapmayacağı gibi işlerinizi daha da aşağıya çekmeye sebep olabilmektedir.
  • Ürün seçimi yapılırken fiyat-performans oranları değerlendirilmelidir. Size çok fazla kar ettirmeyen ürünleri satıyor olmanız bir süre sonra işten soğumanıza sebep olabilir.
  • Satmayı hedeflediğiniz ürünü sadece ülke içinde değil dış ülkelerde de arayarak en uygun fiyata en kaliteli ürünleri bulmaya çalışmalısınız.
  • Geniş tüketici kitlelerine hitap edebilecek ürünler seçmeniz toptan alım satım yaparken en risksiz şekilde para kazanmanıza olanak sağlamaktadır. Gelin bu ürünleri birlikte inceleyelim;

topran ürün alım satımı e ticarette neden önemlidir?

Toptan Ne Alıp Satabilirim?

Al sat yapılabilecek ürünler düşünüldüğünde tarihi geçmeyen ürünlere öncelik verilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi tarihi geçebilecek ürünler toptan alındığında ve satılamadığında satıcıların ellerinde kalabilmektedir.  Daha çok insanların her zaman ihtiyaç duyacakları temel ürünleri seçtiğimiz yazımızı inceleyelim;

1. Kadın, Erkek, Bebek ve Çocuk Kıyafetleri

İnsanların her zaman kullanmaları gereken ihtiyaçlarının başında kıyafetler gelmektedir. İster çocuk olsun ister kadın herkes giyinmek durumunda olduğu için hiçbir zaman tükenmeyecek sektörlerden biri kıyafet sektörüdür. Ürünlerde herhangi bir bozulma durumu da olmadığı için gönül rahatlığı ile kıyafetler toptan alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu modanın takibidir. Her gün değişen modanın takip edilmesi, ürün seçiminin buna göre yapılması satıcıların daha fazla kar elde etmesini sağlamaktadır. Özellikle kadın tüketicilerin kıyafete verdikleri ücretler oldukça fazladır ve pek çok tarzda yeni kıyafet seçeneği, onlara sunulmalıdır.

2. Ayakkabı ve Çantalar

Kıyafetten sonra yine herkesin ihtiyaç duyduğu diğer ürünlerin başında ayakkabılar, daha sonra da çantalar gelmektedir. Günlük olarak herkes dışarı çıkarken ayakkabı giydiği için ayakkabıya olan talebin de düşmesi beklenmemektedir. Yine kıyafetlerde olduğu gibi ayakkabılarda da moda değişmekte ve her gün yeni çıkan ayakkabı modelleri kadın ve erkek kullanıcıları alışverişe itmektedir. Ayrıca çantalar da pek çok kıyafete uygun olarak seçilmek istenmekte ve talep gün geçtikçe artmaktadır. Önerdiğimiz iki ürün için de popüler olan ve gündemde tercih edilen ürünlerin satın alınması, satış yaparken sizlere kolaylık sağlayacaktır.

3. Teknolojik Aletler

Özellikle pandemi sebebiyle evlere kapanan insanlar, evde vakit geçirebilmek için teknolojik aletlere yönelmiştir. Pek çoğumuz için temel ihtiyaçlar arasına girebilecek olan cep telefonları, televizyon ve tabletler, bilgisayarlar vb. genç, yaşlı tüm kullanıcılar tarafından talep görmektedir. Yine teknolojik alet satışı yaparken yeni çıkan ürünler takip edilmeli ve potansiyel müşterilere yeni ürünler sunularak ihtiyaçları karşılanmalıdır.